Upcycle İstanbul Art and Design Festival, 16-17 Eylül’de Müze Gazhane’de

Upcycle İstanbul Art and Design Festival, 16-17 Eylül’de Müze Gazhane’de

İstanbul’un ileri dönüşümü odağına alan, sosyal etkisi yüksek, çevre dostu festivali Upcycle İstanbul Art and Design Festival, başlattığı ileri dönüşüm hareketini bir üst seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor. 16 Eylül Dünya Temizlik Günü ve 17 Eylül tarihlerinde Müze Gazhane’de gerçekleşecek festivalin bu seneki teması ise sorumlu tüketim. Sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratan sanat eserlerine, atıklara ikinci şans veren tasarımlara ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak festival, herkesi tüketim alışkanlıklarının yarattığı çevresel etkiyi birlikte sorgulamaya çağırıyor.

“Eskiye değer katan dönüşüm” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul; ileri dönüşüm ve kaynakların verimli kullanımı konusunda bilinç oluşturmak, atıkların değerlendirilerek tekrar kullanıma kazandırılabileceğini sanat ve tasarım aracılığıyla göstermek ve her türlü dönüşümün sürdürülebilir çevresel faydalarına dikkat çekmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ destekleriyle Upcycle İstanbul Art and Design Festival’in ikincisini 16 Eylül Temizlik Günü  ve 17 Eylül tarihlerinde düzenliyor.

Kendisi de ileri dönüşüm hareketinden ilham alınarak tasarlanan Müze Gazhane’de gerçekleşecek olan Upcycle İstanbul Art and Design Festivali, bu sene sorumlu tüketim kavramını sahipleniyor. Tüketim alışkanlıklarının kaynakları sınırlı olan dünyada yarattığı etkiyi fark ettirmeyi amaçlayan festivalde çevre konularını kendine mesele edinmiş sanatçıların ve tasarımcıların eserleri, kısa film ve belgesel gösterimleri, paneller, söyleşiler dinletiler ve atölyeler olacak. Sanatın dönüştürücü gücüne inanan Upcycle İstanbul Art and Design Festival, tüm İstanbul’u toplumsal bir dönüşüm için çözüme giden yolu değerlendirmeye davet ediyor.

İstanbul Art and Design Festivali’nde Neler Olacak?

Başlattığı ileri dönüşüm hareketiyle her yıl daha fazla kurumu, sivil toplum kuruluşunu, sanatçıyı, tasarımcıyı ve sürdürülebilir bir yaşam için dönüşüm isteyen herkesi eyleme dahil eden Upcycle İstanbul Art and Design Festival; bu yıl da sanat ve tasarım sergileri, atölyeler, söyleşiler gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Erkan Doğanay’ın sanat danışmanlığında, Murat Sefa Dinç’in sergi koordinatörlüğünde  hazırlanan Upcycle İstanbul Art&Design Sergisi kapsamında Alper Aydın, Oğul Öztunç, Eylem Pala, Gülnur Özdağlar, Mehmet Kavukçu, Varol Topaç , Asaf Erdemli, Cem Erdemli, Feramis Ferro, Çiğdem Sarıçiçek, Taner Alakuş, Yasemin Akyol ,Ömer Aktaş gibi sanatçıların ileri dönüşüm kavramından ilham alarak atıklardan dönüştürdüğü sanat yerleştirmeleri sanatseverlerle buluşurken, atıklara ikinci şans vererek onları dekoratif ürünlere dönüştüren Ali Semiz, Nuray Lüküs gibi tasarımcıların yaratımlarına da yer verilecek.Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü, Yeditepe Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri de tasarımlarıyla festivale katılacak.

Çeşitli atölyelerle katılımcıların ileri dönüşüm sürecini birinci elden deneyimleme fırsatı yakalayacakları Upcycle İstanbul Art and Design Festival, sanat ve tasarımın dönüştürücü gücünden ilham alarak kaynakları daha verimli kullanan, sıfır atık prensibini benimseyen ve doğaya saygılı bir topluma dönüşmek için umut olmaya devam ediyor.

Upcycle Bazaar’da Afet Bölgesi Tasarımcıları Ve Üreticileri De  Unutulmadı

Doğayla iç içe geçmiş sürdürülebilir işler üreten yüzlerce tasarımcıyı ve üreticiyi platformunda bulunduran Local Makers, festivalin bazaar bölümündeki çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Upcycle Bazaar alanında bu yıl Good4Trust üreticileri de çevre dostu ürünleriyle yer alacak.

Bazaar alanında Tetra Pak’ın desteğiyle sıkıştırılmış karton içecek atıklarının geri dönüşümüyle oluşan malzemeden üretilen ve  ilk defa geçen seneki festivalde kullanılan stantlar, elden geçirilerek bu yıl da kullanılacak.

Daha iyi bir dünya için dayanışmanın ve kolektif hareketin gücüne inanan Upcycle İstanbul Art and Design Festival, afet bölgesindeki üreticilere çağrı yaparak bazaar alanında depremzede üreticiler için özel bir alan ayırmayı planlıyor.

Ayrıca afet bölgelerindeki tuvalet, duş, giyinme soyunma ihtiyaçlarına acil çözüm olarak Tetra Pak’ın geri dönüşüm malzemesiyle üretilen ve hızlı kurulan kabin de festivalde sergilenecek.

www.upcycleistanbul.com