Eczacıbaşı Profosyonel Sezona Merhaba Etkinliğinde Sürdürülebilirlik Vizyonunu Paylaştı

Eczacıbaşı Profosyonel Sezona Merhaba Etkinliğinde Sürdürülebilirlik Vizyonunu Paylaştı

Profesyonel temizlik ve hijyen alanlarındaki ürünleri ve danışmanlık hizmetleriyle ev dışı tüketim sektöründe işletmelerin çözüm ortağı olan Eczacıbaşı Profesyonel, yeni sezonu çalışanlarının ve iş ortaklarının katıldığı Sezona Merhaba etkinliği ile karşıladı. Eczacıbaşı Profesyonel’in sürdürülebilirlik vizyonunun paylaşıldığı buluşma, ufuk açıcı oturumlara sahne oldu.

Eczacıbaşı Profesyonel, geleneksel hale getirdiği Sezona Merhaba buluşmasına bu yıl bir kez daha ev sahipliği yaptı. Eczacıbaşı Profesyonel İş Birimi Müdürü Halide Sancar ve Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Satış Direktörü ve Dijital Büyüme Lideri Olgu Savaş Özden’in açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte her iki isim, şirketin sürdürülebilirlik hedeflerinden bahsetti.

Eczacıbaşı Profesyonel İş Birimi Müdürü Halide Sancar, doğayı korumak ve gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için attıkları adımlara bir yenisini eklediklerini belirterek, “Mart ayı itibarıyla atık kağıtları toplayıp dönüştürerek oluşturduğumuz Selpak Professional geri dönüşümlü ürün ailesinin lansmanını yapacağız. Bütünsel bakış açımızla ambalajlarımızda da sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak biyoçözünür ambalajlara geçiş yapacağız.” dedi.

Eczacıbaşı Topluluğu’nda sürdürülebilirliği uçtan uca ele aldıklarını vurgulayan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Satış Direktörü ve Dijital Büyüme Lideri Olgu Savaş Özden ise şunları söyledi: “Önceliklerimiz arasında, enerji ve su kaynaklarının daha verimli tüketimi başı çekiyor. 2023’te %5 su tasarrufu yaptık, bu oranı 2026’da %40’a çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede taze su kullanımı olmayan fabrika vizyonunu benimsiyoruz. Geçtiğimiz yıl tüm üretim tesislerimizde %2 enerji tasarrufu sağladık ve yenilenebilir enerjinin payını artırmayı amaçlıyoruz. Gebze fabrikamızda tükettiğimiz enerjinin %70’ini fabrikanın çatısında yer alan güneş panellerinden elde ediyoruz.”

Etkinlikte, “Turizmde Sürdürülebilirlik” paneli düzenlendi. Panelde; Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Sürdürülebilirlik Müdürü Ceyda Kaytmaz, global gözetim ve denetleme kuruluşu Bureau Veritas’ın Sürdürülebilirlik Müdürü Egemen Belet, doğa aktivisti Güven İslamoğlu ve Aida Turizm Kurucusu Adviye Bergemann, birlikte turizm endüstrisinde sürdürülebilirliği konuştu.

“Sürdürülebilirliği; Süreç, Ürün ve İnsan olmak üzere 3 odakta ele alıyoruz.”

Panelde konuşma yapan Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Sürdürülebilirlik Müdürü Ceyda Kaytmaz, “Sürdürülebilirliği; Süreç, Ürün ve İnsan olmak üzere 3 odakta ele alıyoruz. Süreç başlığı altında temel iyileştirme noktalarımız; atık geri kazanım oranını artırmak, enerji ve su verimliliği projeleri geliştirmek, kullandığımız yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmak olarak sıralanıyor. Ürün tarafında, ürünlerimizin yaşam döngüsü boyunca çevresel etkisini azaltmayı ve müşterilere daha sürdürülebilir seçenekler sunmayı amaçlıyoruz. İnsan başlığında ise şirket içindeki çeşitliliği ve kapsayıcılığı destekleyerek, farklı bakış açılarına yer veren kapsayıcı bir kültür oluşturmak, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamları sağlamak, sosyal sorumlulukları yerine getirmek ve toplumsal fayda sağlamak, önceliklerimiz arasında yer alıyor.” dedi. 

“Eczacıbaşı Profesyonel ailesi yaklaşımında sürdürülebilir ürünler çok önemli.” 

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri olarak, tüm elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiklerini vurgulayan Kaytmaz, “İlave olarak fabrikalarımızda gelişen teknolojiyi yakından takip ederek enerji verimliliğine yönelik projeler ortaya koyuyoruz. Bizim gibi sanayi kuruluşlarının bu tür çalışmalar yapması çok kıymetli. Temiz ve sağlıklı bir yaşam için çalışırken, iklim krizine karşı hazırlıklı olmayı ve çevresel etkimizi azaltmayı önemsiyoruz. Sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerimizi, somut adımlarımızı, tüm yeşil dönüşüm sürecimizi değer zincirimiz içinde yaymayı hedefliyoruz. Otellerin hijyen ürünleri tedarikçisi olarak, Eczacıbaşı Profesyonel ailesi yaklaşımında sürdürülebilir ürünler çok önemli. Yaklaşık 25 yıldır, tüm kağıt ürünlerimizin hammaddesini, FSC sertifikalı-sürdürülebilir ormanlardan temin ediyoruz. Plastik ambalajlarımızda biyoçözünür materyaller yer alıyor. Diğer yandan sürdürülebilir ürün portföyümüzü genişletiyoruz. Geri dönüştürülmüş kağıttan elde edilen ürün serimizi Mart ayında pazara sunacağız.” dedi. Panelin moderatörlüğünü de üstlenen Ceyda Kaytmaz, panelistlere yönelttiği sorularla onların da konu hakkındaki yorumlarını aldı. 

Etkinliğin ikinci bölümünde sosyal gastronomi şefi Ebru Baybara Demir, “Yaşamda Sürdürülebilirlik” başlıklı ilham veren konuşmasıyla konuklarla buluştu. Hayata, insana, doğaya dokunan ve geleceği dayanışmayla, umutla şekillendiren, başarılarla dolu projelerini dinleyicilerle paylaştı. Günün son oturumunda ise sevilen radyo programcısı Geveze, “Sürdürülebilir Mutluluk” başlığında dinleyicilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. 

eczacibasiprofesyonel.com.tr