GCA, Ödüllü Cam Şişe ve Kavonozları ile Gıda İsrafını Azaltmaya Katkı Sağlıyor

GCA, Ödüllü Cam Şişe ve Kavonozları ile Gıda İsrafını Azaltmaya Katkı Sağlıyor

Her yıl tonlarca gıda çöpe atılırken, milyonlarca insan açlıkla mücadele ediyor. Günümüzde küresel bir sorun haline gelen gıda israfını çözmenin bir yolu da cam ambalaj kullanımından geçiyor. Cam ambalaj, gıda ürünlerinin taze kalmasını sağlarken, çevreye zarar vermeden geri dönüştürülebiliyor. Türkiye’de cam ambalaj sektörünün öncülerinden olan GCA, geliştirdiği ödüllü cam şişe ve kavanozları, camın geri dönüşümünü artıracak projeleri ile geri dönüştürülebilir ambalaj kullanımını teşvik ederek, gıda israfını azaltmaya katkı sağlamaya çalışıyor.

Doğal kaynakların giderek azaldığı günümüzde, dünyanın bir kesiminde gıda israfı yüksek seviyelerde iken diğer yandan, pek çok insan temiz ve güvenli gıdaya ulaşımda sıkıntı çekiyor. Daha yaşanabilir bir dünya için gıda israfını azaltmak ve çevreye en az zarar verecek şekilde beslenmek büyük bir önem taşıyor. 2015 yılından bu yana cam ambalaj sektöründeki yenilikçi ürün yelpazesini, geleceği şekillendiren teknolojileri ile iş ortağı olarak gördüğü müşterileriyle buluşturan GCA, dünya standartlarında geliştirdiği cam şişe ve cam kavanoz ürünleri ile gıdaların daha uzun raf ömrüne sahip olmasına destek oluyor.

“Cam ambalajlar ürünlere daha uzun ve daha sağlıklı bir raf ömrü sunuyor”

Gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmada en önemli konunun gıda israfının önüne geçmek olduğunu belirten GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, “Günlük olarak tükettiğimiz yiyeceklerin birçoğu ile birlikte süt, meyve, meyve suyu ve bitki bazlı alternatifler gibi içecekler çok çabuk bozulabiliyor. Bu nedenle, bu ürünlerin cam ambalajlarda sunulması, dayanıklı bir depolama çözümü sağlıyor. İçerideki ürünleri koku, hava ve mikroorganizmalardan koruyarak oksidasyon sürecini yavaşlatan cam, bu sayede ürünlerin raf ömrü daha sağlıklı ve uzun bir hale getirir. Ayrıca, cam ambalajlar, sıcaklık değişikliklerine karşı dayanıklıdır, bu da içerideki ürünlerin kalitesini korumaya yardımcı olur. Bununla birlikte, tüketicilerin sevdikleri ürünleri daha uzun süre taze tutmalarını sağlayarak ve raf ömrünü artırarak gıda atıklarını azaltır.” diye konuştu.

“Cam ambalajın kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Kalite ve güvenlik standartları çerçevesinde üretim aşamalarının tamamında sürdürülebilirliği, çevreye ve insana saygıyı ön planda tuttuklarını söyleyen Gayret, şu ifadeleri kullandı: “GCA olarak, gıda israfının önüne geçmek ve sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için yurt içi ve yurt dışı piyasalara gıda ve içecek kategorilerinde dünya standartlarında cam şişe ve cam kavanoz ürünleri üretiyoruz. Gıda ile temas eden birincil ambalaj malzemesi üretiyor olmamız sebebiyle, ürün güvenliğine ve hijyenine had safhada önem veriyoruz. Üretim hattımızdan çıkan tüm ürünlerimiz, özel sensörler ile donatılmış kalite kontrol makineleri kullanılarak kalite kontrolden geçiyor ve belirli frekanslarda laboratuvarımızdaki özel ekipmanlarla yaptığımız testlere tabii tutuluyor. Bu sayede iş ortaklarımıza ve son tüketiciye güvenli ve kaliteli ürün ulaştırdığımızdan emin oluyoruz. Bunların yanı sıra, cam ambalajın daha fazla kişiye ulaşması ve ekonomik döngüde hak ettiği yeri alabilmesi için STK’ler, sektörel dernekler ve devletin her kademede ilgili kurumlarıyla iletişim halindeyiz. Bu kapsamda yurt içinde Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı’nın (ÇEVKO) ve Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD), yurt dışında ise Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nun (FEVE) yönetim kurullarında yer alıyoruz. Ayrıca, EKOMAT Projemiz başta olmak üzere birçok proje gerçekleştirerek cam ambalajın kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

gca.com