Güres Group, Yeni Yatırımlarıyla 2022 Yılı Hedeflerini Büyüttü

Güres Group, Yeni Yatırımlarıyla 2022 Yılı Hedeflerini Büyüttü

Yeni yatırımlarıyla yumurta üretimini yüzde 25 artırmayı hedefleyen Güres Group, ihracat hedefini geçen yıla göre yüzde 50 artırarak dünya pazarındaki payını büyütmek istiyor. Şirket; enerji alanındaki atılımıyla da çevreci, sürdürülebilir üretim sürecini güçlendiriyor. Viyol fabrikasından kuluçka, yarka ve damızlık üretim tesislerine, gübre üretim tesisinden kafes ve ekipman üretim fabrikasına; ülkemizin tek çatı altına toplanmış en büyük tam entegre yumurta üretim tesisine sahip olan Güres Group, dünyaya ve ülkemize başarıyla hizmet ediyor. 1963 yılından bugüne kadar yüksek teknoloji yatırımlarına hız kesmeden devam eden Güres Group; 750 bin metrekare açık alan üzerine kurulu, 250 bin metrekarelik kapalı alan tesisinde yıllık 1 buçuk milyar adet yumurta üretimi gerçekleştiriyor.

Dünya pazarında gurur markası

Gıda sektöründeki üretim faaliyetlerinin yanında kanatlı sektörüne de hizmetler sunan; enerji, teknoloji ve tarım alanında faaliyetlerini sürdüren Güres Group; yeni yatırımlarıyla birlikte 2022 yılında üretim kapasitesini yüzde 25 artırmayı hedeflerken, aynı oranda pastörize ve kabuklu yumurta ile geçtiğimiz ay üretmeye başladığı toz yumurta satışlarını da yükseltmek istiyor. Ege İhracatçılar Birlikleri’nden (EİB) açıklanan rakamlara göre; 2021 yılında yaptığı yumurta ihracatıyla Ege Bölgesi’nde zirveye yerleşen ve Türkiye sıralamasında üst basamaklara tırmanmayı başaran Güres Group, dünya pazarında Türk markasını gururla temsil ediyor.

Hedef, ihracatta yüzde 50 artış

Şirket planları dahilinde hedeflerine adım adım ulaştıklarını belirten Güres Group Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güres, “Yüksek kalite standartlarımız, güvenilir marka bilinirliğimiz ve sürdürülebilir pazar gücümüz sayesinde 2021 hedeflerimize başarıyla ulaştık. 2022 yılı için hedefimiz; çıtayı daha yukarı taşımak ve ihracatımızı yüzde 50 artırmak” ifadesini kullandı.

“Pazarımızı genişletmek istiyoruz”

Yumurta ihracatının dışında; bıldırcın yumurtası, bıldırcın eti, pastörize sıvı yumurta, yumurta viyolü çeşitleri ve son olarak yumurta tozu ile Türk markasını küresel pazarda başarıyla temsil etmeyi hedeflediklerini belirten Güres Group Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Güres, “Yumurta tozunun ürün portföyümüze eklenmesiyle birlikte katma değerli ürünlerimizi ihracat pazarlarına sunarak, hedeflerimizi daha ileri taşımayı planlıyoruz. Ana pazarımız olan Körfez ülkelerinde yumurta ve diğer ürünlerimizle marka bilinirliğimizi sağladık. Bu ülkelerde artık aranan markayız. Dubai, Katar, Umman, Bahreyn, Kuveyt’in yanı sıra; Afganistan, Azerbaycan, İran ve Suriye gibi ülkelere de ihracatımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Afrika’dan sonra sırada Uzak Doğu var

Dünya sofralarında üç öğün protein kaynağı olmaya devam edeceklerini belirten Fatih Güres, “Gambia, Liberya, Sierra Leone, Cibuti, Ekvator Gine’si, Somali, Gabon, Libya ve Mauritius gibi ülkelerde pazarımız genişliyor. Devletler arasında anlaşmalar sağlanıp, uygun koşullar belirlendiği takdirde; önceki yıllarda güçlü pazarlarımızdan olan İsrail, Suudi Arabistan’a da yeniden ihracat yapmayı planlıyoruz. Ayrıca; Bakanlıklar arası görüşmelerin devam ettiği Çin, Hong Kong, Singapur gibi Uzak Doğu ülkelerini ürün portföyümüz ile tanıştırmak istiyoruz. Bu ülkeleri de hedef pazarımız olarak belirledik. Bununla beraber Kosova, Arnavutluk gibi Avrupa ülkeleriyle yakın zamanda ihracata başlayacağız. Yumurta tozunu ise Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Asya’ya ihraç etmeyi planlıyoruz” ifadesini kullandı.

www.gures.com.tr