Kurutulmuş Sebze ve Meyveler

Kurutulmuş Sebze ve Meyveler

Greens Food, 2020 yılından beri Kalecik’te bulan tesislerinde ülkemizin bereketli topraklarında yetişen coğrafi işaretli sebze ve meyveleri besin değerlerini koruyarak kurutup her mevsim tüketiciyle buluşturuyor.

Neden Kurutulmuş Sebze?

Kurutulmuş taze sebzeler öğütme işleminin ardından granül ve toz haline getiriliyor. Granül ve toz haline getirilen kuru sebzeler bu işlemden önce, üründen ürüne değişmekle birlikte %90-95 civarı suyu bünyesinde barındırıyor. Özel fırınlarda kurutulan taze sebzelerdeki su oranı çok düşük değerlere indiriliyor ve 10-20 kg arası taze sebzeden 1 kg kuru sebze tozu elde ediliyor. Kurutma esnasında üründeki su buharlaşmasının ardında sebzenin “öz” kısmı kalıyor. Bu işlem sonucunda ürünlerin içinde bulunan karbonhidrat, vitamin, protein, yağ gibi besin değerleri korunmuş oluyor.

Kurutulmuş Meyve Nerelerde Kullanılır?

Meyve konsantresi veya meyve püresinin toz haline getirilmesi ile elde edilen meyve tozları, doğal ürünlere olan talebin arttığı bu günlerde, gıda sektöründe ön plana çıkıyor. Meyve konsantrelerinden üretilen meyve tozları; sakız, hazır soslar, bisküvi, pastacılık ürünleri, jöle, ketçap, bebek maması ve içecekler gibi geniş bir ürün portföyünde kullanılıyor. Meyve tozlarının en önemli özelliği, ürünün organoleptik ve fiziksel özelliklerini koruyarak, uzun raf ömrü sağlamasıdır. Ayrıca, tamamen doğal olan meyve tozları temiz etiketli ürünler için uygundur.

www.greensfoodtr.com