Menü ve Sipariş Yönetiminde Yeni Nesil Kolaylık

Menü ve Sipariş Yönetiminde  Yeni Nesil Kolaylık

“Horeca sektörüne yönelik sipariş, ödeme ve operasyon yönetim platformu olan FineDine Menü’nün CEO& Kurucu Ortağı Duygu Kutluoğlu Kılıç ile firmadan ve işletmelere sunduğu kolaylık ve avantajlardan bahsettiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik.”

Bize biraz FineDine’dan bahsedebilir misiniz?

FineDine restoran, kafe, bar ve otellerin menüleri dijitalleştiren yapay zekâ odaklı sipariş, ödeme ve operasyon yönetim platformudur. Tablet ve mobil menü üzerinde çalışan interaktif menüler ile mekânların satışlarını ve müşteri memnuniyetini artırıyoruz. Restoranlar, sadece menülerini dijitalleştirerek satışlarını ortalama %15 -%30 arasında artırabiliyor. Buna ek olarak “Online Sipariş” ve “Gel-Al” menümüz de mevcut. Bu çözüm ile restoranlar kendi menülerini online oluşturabiliyor, oluşturdukları menü linkini sosyal medyada ya da web sitelerinde paylaşabiliyor ve müşterilerinden komisyonsuz bir şekilde sipariş ve ödeme olabiliyor.

Dünya çapında önde gelen birçok işletme tarafından tercih ediliyorsunuz. Bunun sebepleri sizce nelerdir?

Nusr-et, Godiva, Mado, TAV-Prime Lounge, Kahve Diyarı, Four Seasons, The Ritz Carlton, Shangri-La ve Hilton müşterilerimiz arasında. Müşterilerimizin ve yeme içme sektörünün ihtiyaçları bizim için oldukça önemli. Ürün geliştirmelerimizi ve iyileştirmelerimizi bu ihtiyaçlara göre yapıyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımız sayesinde sektörün ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz. Ayrıca global trendleri takip ediyoruz ve bu trendler doğrultusunda yeni ürün çıkartıyoruz. Örneğin “Online Sipariş” ve “Gel-Al” menü seçeneğini pandemi döneminde müşterilerimize sunduk. O dönem müşterilerimiz komisyonsuz sipariş alabilecekleri bir sistem arayışı içindeydi. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için hızlıca “Online Sipariş” ve “Gel-Al” menülerini piyasaya sunduk.

Bize biraz markanızın çözümlerinden bahsedebilir misiniz?

FineDine’ın en önemli özelliklerinden biri kullanıcı dostu ve interaktif olmasıdır. İyi bir müşteri deneyimi için kullanıcı ara yüzü çok önemli. Örneğin PDF menüler müşterilere iyi bir müşteri deneyimi yaşatmıyor. Müşteriler menüyü telefonlarında yaklaştırıp uzaklaştırırken yazılar kayabiliyor. FineDine dijital menüler sayesinde işletmeler ürünlerini açıklamaları ve yüksek kaliteli fotoğrafları ile paylaşabiliyor. Ayrıca özel günlerde kampanyalarını menü üzerinden duyurabiliyor. FineDine dijital menülerinin interaktif yapısı sayesinde müşteriler menüde gezip, isterse aynı menü üzerinden sipariş ve ödeme yapabiliyor. Bu hem müşteri deneyimini iyileştiriyor hem de müşteriler daha fazla sipariş veriyor. Ayrıca müşterileri tanımak ve onların ihtiyaçlarına cevap verebilmek işletmeler oldukça önemli. Biz müşteriler hakkında bilgi toplamak ve ana ilgi alanlarını anlamak için gelişmiş yapay zeka kullanıyoruz. Bu sayede restoranlar tüketici davranışları, envanter ihtiyaçları ve küresel trendlere göre kişiselleştirilmiş menüler oluşturabiliyor.

Sektör için 2022 planlarınız?

Şu an yapay zeka üzerine ciddi bir yatırımımız var. Bu özelliğimizi daha da geliştirmek için çalışıyoruz. Kişiye özel menü kavramı giderek yaygınlaşıyor. Üzerinde çalıştığımız yapay zeka sayesinde mekanlar müşterilerine kişiye özel menü de sunabilecek bir noktaya geliyor. Ayrıca yapay zeka sayesinde benzer müşteri profilleri tespit ediliyor. Bu sayede işletmeler müşterilerine kişiselleştirilmiş öneriler ve promosyonlar sunabiliyor. Kişiye özel menü sayesinde mekanlar müşterilerine çok daha iyi bir deneyim sunabiliyorlar. Uzun vadede restoranların pazarlama ve CRM gibi ihtiyaçlarına da çözüm olmak istiyoruz. Bu konuda da çalışmaya başladık.

www.finedinemenu.com