Metro Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleşen 11. Restoran Haftası’nın odağında ‘lezzet’ ve ‘sürdürülebilirlik’ var!

Metro Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleşen  11. Restoran Haftası’nın odağında ‘lezzet’ ve ‘sürdürülebilirlik’ var!

Türkiye’nin ilk gastronomi festivali olan Restoran Haftası, Metro Türkiye ana sponsorluğunda 11. kez düzenleniyor. Etkinlik 31 Mayıs 2022 tarihine kadar İstanbul başta olmak üzere İzmir, Bodrum, Denizli ve Gaziantep’te de gerçekleştirilecek. Bu yılki teması “sürdürülebilirlik” olan Restoran Haftası, menüleri ile lezzet severlere hem lezzetin hem de sürdürülebilirliğin birlikte mümkün olduğu eşsiz bir deneyim yaşatacak. Restoran Haftası kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleşecek “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ise Metro Türkiye’nin desteğiyle düzenleniyor. 

Gastronomiyle sosyal yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiren ve şehir yaşam kültürüne katkı sağlayan Restoran Haftası, Türkiye’nin ilk gastronomi festivali olma özelliği taşıyor. Bu yıl “sürdürülebilirlik” teması ile gerçekleşecek 11’inci Restoran Haftası 31 Mayıs’a kadar Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table Gastronomi ve Pazarlama Ajansı tarafından gerçekleşecek. Restoran Haftası süresince Türkiye’nin önde gelen katılımcı restoranları, etkinliğe özel olarak oluşturdukları sürdürülebilirlik temalı menülerini daha uygun fiyatlarla lezzet severlerle buluşturacak. Bu yılki programda Metro Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek “35 Yaş Altı 3 Şef” yarışması ise ilk kez düzenlenecek. Yarışma, Türk mutfağını sürdürülebilir bir geleceğe taşıyacak genç şefleri öne çıkarmayı ve desteklemeyi amaçlıyor.

Metro Türkiye Atıksız Mutfak Çalışmalarını Bütüncül Bir Yaklaşımla Ele Alıyor

30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, sorumlu iş modeli kapsamında gıda israfı ile mücadele yolculuğunda HORECA işletmelerinin sürdürülebilirlik çalışmalarını desteklemek ve onlara yol göstermek için sektörde öncü, bütüncül çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Sürdürülebilirlik teması ile gerçekleşen Restoran Haftası’nın bu yıl da ana sponsorluğunu üstlenen Metro Türkiye, Türk mutfağının sürdürülebilirliği için gerçekleştirdiği çalışmaların bir yansıması olarak Restoran Haftası’nda üstlendiği rol ile onlarca şef ve restoran ile güçlerini birleştiriyor; gıda israfı, doğal kaynakların verimli kullanımı ve sürdürülebilirlik & sağlıklı yaşam odağında gelişen beslenme alternatiflerine dikkat çekerek lezzetin ve sürdürülebilirliğin birlikte mümkün olabildiğini gösteriyor.

Restoran Haftası’nın alt temalarından biri olan atıksız mutfak konusunda birçok öncü çalışmayı hayata geçiren Metro Türkiye, çevresel sürdürülebilirlik anlayışıyla doğadan alınan her ürüne saygının yanı sıra ekonomik açıdan da atıksız mutfağı destekliyor. Metro Türkiye, gıda israfıyla mücadele etmek için üç ayaklı bir strateji benimsiyor. Mücadelenin ilk ayağında önce kendi operasyonlarında gıda atığını azaltan projeleri hayata geçiren Metro Türkiye, ikinci olarak tedarikçilerini bu sürece dâhil ediyor. Üçüncü olarak ise 30 yılı aşkın süredir yeme içme sektörünü bir numaralı iş ortağı olarak konumlandıran Şirket, gıda israfıyla mücadelesine destek veriyor, atıksız mutfak yaklaşımının işletmelerin menülerine, iş yapış biçimlerine yansıması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda sektörün önde gelen profesyonelleri, üniversiteler ve STK’lar ile bir araya gelerek çalışma gurubu oluşturan ve restoranların sürdürülebilirlik uygulamalarının uluslararası kriterlere uygun olması için sürdürülebilir restoran kılavuzu hazırlayan Metro Türkiye, bu öncü çalışma ile yeme-içme sektöründe sürdürülebilirliği bir adım daha öne taşıyacağını paylaştı. Sürdürülebilir Restoran Kılavuzunun da Mayıs ayı içerisinde sektör ile paylaşılması hedefleniyor.

Sinem Türüng: Restoran haftasının tema olarak sürdürülebilirliği benimsemesi bizim için çok önemli ve değerli

100’den fazla restoranı, değerli şefleri ve gastronomi sektörünün temsilcilerini tüketiciyle, müşterileriyle bir araya getiren Restoran Haftasına Metro Türkiye olarak destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade eden Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, şunları söyledi: “Bu yılki Restoran haftasının tema olarak sürdürülebilirliği benimsemesi bizim için çok önemli ve değerli. Bu sayede gıda atıklarıyla mücadele, atıksız mutfak, yerel ürünlerin önemi, vegan ve vejetaryen beslenme gibi bizim de uzun zamandır üstünde çalıştığımız konular gündemin üst sıralarına çıkma fırsatı buluyor. Bu konuların Türk mutfağını sürdürülebilir bir zemin üzerinde geleceğe taşımak açısından temel öneme sahip olduğuna inanıyorum. Biz, 30 yılı aşkın süredir sürdürülebilirlik konusunu Türkiye’de tüm boyutlarıyla ele alıyor, hem yönlendiren hem de teşvik eden çalışmalarımız ile yeme içme sektörünü bu alanda destekliyoruz.’’

Metro Türkiye ürün çeşitliliği ile Restoran Haftası menülerini zenginleştiriyor

Metro Türkiye; vegan, vejetaryen, bitki bazlı beslenme şekilleri ile uyumlu ürünlerinden yerli ve Coğrafi İşaretli ürünlere kadar geniş bir yelpazede sunduğu çeşitlilik ile Restoran Haftası menülerine değer sağlıyor. 30 yılı aşkın bir süredir tüm faaliyetlerinin merkezine sürdürülebilirliği koyan Metro Türkiye, Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ürünlerin bitki bazlı alternatiflerinden kahvaltılık seçeneklere, temel gıda maddelerinden hijyenik ürünlere kadar 12 kategoride 300’e yakın vegan gıda ve gıda dışı ürünü tüketicilerle buluşturuyor. Metro Türkiye, sürdürülebilirliği bütüncül bir şekilde ele alırken bitkisel bazlı ürün çeşitliliğine ek olarak Türk mutfağını ve değerlerini korumanın ve gelecek nesillere aktarmanın tarımsal kalkınma ve yerelleşmeden geçtiğine olan inancı ile yerel ve Coğrafi İşaretli ürünler konusunda da öncü çalışmalar gerçekleştiriyor. Son bir yılda birlikte çalıştığı kooperatif sayısını yüzde 11 artırarak 800’ün üzerinde yerli üretici ve kooperatif ile iş birliği yapan Metro Türkiye, Finike portakalından Zile pekmezine, Taşköprü sarımsağından Bursa siyah incirine kadar, sezonuna bağlı olarak yaklaşık 200 Coğrafi İşaret tescilli ve aday ürünü de raflarında sunuyor. Raflarındaki Coğrafi İşaretli ürünlerin sayısını ise 2023’e kadar her yıl %20 oranında artırma hedefi bulunuyor.

Metro Türkiye’den Genç Şeflere Prag’da Eğitim Hakkı

Bu yıl Restoran Haftası kapsamında ilk kez düzenlenen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması”nda genç şefler Türk mutfağının sürdürülebilirlik elçileri olmak için yarışacak. Ana sponsorluğunu Metro Türkiye’nin üstlendiği “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ile mutfağında sürdürülebilirliği ana disiplini haline getirmeyi hedefleyen genç şefler yarışacak. Finale kalan 3 genç şefe Prag’da bulunan Metro platformunda eğitim hakkı verilecek. Yarışmanın jüriliğini; Gastronometro Direktörü Maximillian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci- Gastronomi Yazarı Ebru Erke ve Cooks Grove Kurucusu Şef Şemsa Denizsel üstelenecek. Atıksız mutfak prensibiyle hazırladıkları reçeteleri ile jüri karşısına çıkacak 10 aday arasından seçilen 3 şef Restoran Haftası son haftası açıklanacak. Yarışmada başarılı olan bu 3 genç şef aynı zamanda “Türk mutfağının sürdürülebilir genç elçileri” olacak.

 Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nda Sürdürülebilirlik Konuşulacak

Her yıl lezzet tutkunlarının iyi yemek odağında eşsiz bir deneyim yaşadığı Restoran Haftası’nda aynı zamanda Türk mutfağı farklı perspektiflerden ele alınıyor. Etkinlik programına ilk kez 2019 yılında alınan ve gastronomi profesyonellerini buluşturarak her yıl farklı bir temayı işleyen Türk Mutfağı 2.0 Konferansı’nın bu yılki teması ise “Sürdürülebilirlik” olacak. 14 Mayıs’ta Feriye’de düzenlenecek olan ve ana sponsorluğunu Metro Türkiye’nin üstlendiği konferansta, birbirinden değerli gastronomi profesyonelleri, sürdürülebilir Türk mutfağı üzerine konuşacak. Konferansa katılım için başvurular Restoran Haftası web sitesi üzerinden yapılacak.

Akasya AVM’nin Alışveriş Merkezi sponsoru Hellmann’s’ın ise Sokak Lezzetleri Sponsoru olduğu Restoran Haftası, tüm gastronomi tutkunlarını bu yıl da yeni lezzet deneyimleri yaşamaya davet ediyor. Restoran Haftası restoranları, menüleri ve etkinlikleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için www.restoranhaftasi.com web sitesini ziyaret edebilir, Instagram hesabı @restoranhaftasi’nı takip edebilirsiniz.