“USLA Aslında Bir Başlangıç Noktası”

“USLA Aslında Bir Başlangıç Noktası”

Horeca sektörüne donanımlı ve yetkili mezunlar yetiştirmeyi hedefleyen ve bunu da uzun yıllardır gerçekleştirmeyi başaran Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi’nin Genel Koordinatörü Hülya Acar ile birlikte akademinin sunduğu fırsatlardan, eğitimlerden ve Kanyon’da yeni açılan projelerinden bahsettik.

Bize biraz kendinizden ve USLA’nın hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

ANY İstanbul ve Dirty Hands’in kurucu ortağıyım. Dolayısı ile çok uzun yıllardır yeme – içme ve hizmet sektörünün içinde aktif olarak yer alıyorum. Tüm bu süreç içinde edindiğim bilgi birikimi, sektördeki ihtiyaçlara dair analizlerimi Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi olarak kurulduğu günden beri yeme – içme, servis ve hizmet sektörüne profesyoneller kazandıran USLA’ya aktarıyor olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Akademinin başındaki eğitmen şefimiz Cenk Akkaya önderliğinde hem kişilerin bu alanda donanımlı olarak yetişerek kariyerlerine en iyi başlangıcı yapabilecekleri şekilde eğitimler veriyor hem de kurumlara danışmanlık yapıyoruz. USLA’yı biraz daha detaylandıralım çünkü gerçekten de oldukça geniş bir dünyası var; üstelik Kanyon’daki yeni yerimiz ve yenilediğimiz kimliğimiz ile bu dünyamız şimdi daha da zenginleşti. USLA her şeyden önce servis konusunda da eğitimler veren ilk akademi. Kuruluşundan bu yana 10 yılı aşkın zamanı birbirinden değerli profesyoneller yetiştiren bir akademi olarak çok net söylemeliyim ki gerçekten önemli bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahibiz. Bunu da globalleşen dünyayla her zaman güncelliyor bu şekilde öğrencilerimize aktarıyoruz. Felsefemiz ve motivasyonumuz servis ve lezzet alanlarında en donanımlı, en yetkili akademi olmak; var olduğumuz alanlarda başarılarıyla ses getiren mezunlar, sektöre değer katan profesyoneller yetiştirmek. Üstelik verdiğimiz eğitimlerin geçerliliği sadece Türkiye ile sınırlı değil. Öğrencilerimizi dünya standartlarında, uluslararası geçerliliği olan bir akademik müfredatla yetiştiriyor, kariyerlerini yurt dışında devam ettirmek isterlerse bu yönde avantaj sağlıyoruz. Dolayısı ile sizin vesilenizle yeniden vurgulamak istiyoruz ki biz sadece yemek okulu değiliz; otelcilik, yiyecek içecek işletmeciliği, servis gibi gastronomi sektörünün her katmanına yönelik sertifikalı ve diplomalı eğitim programları sunuyoruz.

Eğitim süreçlerinizi ve içeriklerini biraz anlatabilir misiniz? Ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Eğitimlerimizden önce bu eğitimleri öğrencilerimize sunan eğitmen kadromuzdan bahsetmek istiyorum çünkü her biri alanında oldukça kıymetli isimler. Kadromuzun önderi Cenk Akkaya. Şunu özellikle söylemeliyim ki iyi bir şef olmak iyi bir şef eğitmeni olmak anlamına gelmiyor; ikisi çok başka konular. Hele ki uluslararası geçerliliği olan bir eğitimden bahsediyorsak! Cenk Akkaya bu konuda gerçekten önemli bir referans çünkü hem mutfakta çok iyi bir şef hem de yepyeni profesyoneller yetiştirebilecek donanıma sahip olan iyi bir eğitmen şef. Cenk Akkaya ile beraber oluşturduğumuz, her biri kendi alanlarında uzman ve birbirinden kıymetli yaklaşık 20 kişilik bir eğitmen kadromuz bulunuyor. Sektörel ihtiyaçlar kadar, gelişen ve güncellenen dünyanın dinamiklerine de uygun en donanımlı eğitimleri sunmaya özen gösteriyoruz. Sunduğumuz USLA eğitimleri arasında Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık, Uzun Dönem Pastacılık ve Ekmekçilik, Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi, Yiyecek – İçecek İşletmeciliği, Profesyonel Bar ve Miksoloji Eğitimi, SCA Sertifikalı Barista Eğitimi, İleri Seviye Pizza Eğitimi, Mutfağa İlk Adım Aşçılık, Mutfağa İlk Adım Pastacılık ve Ekmekçilik, Servis ve Ağırlama Eğitimi, Master Şef vb. gibi eğitimler yer alıyor. Profesyonel eğitimlerimiz sonbahar – kış ve ilkbahar – yaz olarak 2 döneme ayrılıyor; buna göre de kayıt dönemleri güncellenerek hem sosyal medya hesaplarımızdan hem web sitemizden duyuruluyor, ayrıca Kanyon’daki kampüsümüzden de kayıt için yardımcı oluyoruz.

Sizi diğer mutfak eğitim akademilerinden farklı kılan ve özel yapan unsurlar nelerdir? Geleceğin şefleri neden USLA’yı seçmeli?

Açıkçası bu konuda eğitimlerimizin çeşitliliği, verdiğimiz uluslararası geçerliliği olan eğitim sertifikalarımız, ki bu sayede mezunlarımız yurt dışında hızla staj yapma ve iş bulma / iş kurma imkanına sahip oluyor, özelliklerimiz USLA’yı başta tüm diğer mutfak eğitim akademilerinden ayıran temel özellikler. Bu faktörler öğrencilerin geleceklerini ve kariyerlerini şekillendirmek için USLA’yı seçmelerinde en temel nedenler oluyor. Bununla birlikte eğitmen kadromuz da öğrencilerimizi bizi tercih etme sebeplerinden. Kanyon’a geçişimizle yeni yerimizin de oldukça tetikleyici bir faktör olduğunu gözlemliyoruz. Çünkü yerimiz tam anlamıyla onlara ilham veren bir merkez oldu. Her şey yerli yerinde üstüne de gözlem yapabildikleri yani teorisini aldıklarının pratiğe nasıl dönüştüğünü gördükleri bir yer. Eğitimlerin yapıldığı sınıflar belirlenmiş olarak ve dışarıdan da gözlemlenecek şekilde konumlandırıldı. Oldukça ferah, mimari anlamda modern dünyayla paralel, ilham veren, olmaktan sıkılmayacağınız şekilde dekore edildi ve elbette olmazsa olmaz aldıkları eğitimle ilgili en üst donanımla sınıflar düzenlendi. Eğitim için kayıt oldukları andan itibaren eğitimlerinde ihtiyaç duyacakları giysiden çantasına her şeyi de sağlıyoruz. Teorileri pratiğe dönüştürme kısmına gelecek olursak, Kanyon’daki yeni yerimizde herkesin faydalanabileceği bir restoranımız var. Öğrenci ya da atölye katılımcısı haricinde dışarından herkesin normal bir müşteri olarak gidebileceği bir yeme içme adresi Gusto by USLA. Burada eğitmenlerimiz önderliğinde öğrencilerimiz bir menü gerçek anlamda nasıl oluşturulur, restoran işletirken ve orada sıcağı sıcağına servis verirken neler yaşanır tüm detaylarıyla görüyor, deneyimliyorlar. En güzel kısmı da müşterilerdeki etkisini de birebir kendi kariyerlerinden önce gözlemleyebilmeleri. Aynı şekilde kahve için de kahve markamız Skola ile oluşturduğumuz bir yerimiz var; orada bu yönde eğitim alan öğrencilerimiz tıpkı restoran tarafındaki gibi pratikte deneyim ediniyorlar. Bunlara ek olarak çikolata eğitimi alanlar Chocolate by USLA işletmemizde, ekmek ve pastacılık eğitimi alanlar USLA Patisserie’de tüm bu imkanları yaşayabiliyorlar. Hepsine ek olarak şunu da söylemek lazım onlara serbest zamanlarında sosyalleşebilecekleri USLA Kütüphanemiz ve tüm mevcut alanımızla da konfor sağlıyoruz.

Gelecekte şef ya da Horeca sektöründe profesyonel anlamda kariyer edinmek isteyen her öğrencinin hayal ettiği eğitimi ve eğitim ortamını sunuyoruz. Staj imkânlarınızdan bahsedebilir misiniz?

USLA olarak zaten Türkiye’de 10 yılı aşkın süredir kazandırdığımız profesyoneller, mezunlarımızın yurt içi ve yurt dışındaki başarılarıyla çok önemli bir prestije sahibiz. Dolayısı ile USLA’da eğitim alanlara birçok kapının açıldığını görüyor, bizler de bu konuda birçok teşviki sağlıyoruz. Öğrencilerimizin kariyer hedeflerini doğru anlamak, doğru analiz etmek ve bu yönde onlara rehberlik etmek hem yönetimin hem de eğitmen kadrosunun en temel prensiplerinden. Onlar da iyi bilirler ki bize danıştıkları takdirde her konuda onlara imkân sağlamak için elimizden geleni en iyisini yaparız. Üstelik bu konuda sınır da tanımıyoruz çünkü AHA diplomasıyla İspanya, Kanada, Portekiz ve Amerika’nın 5 yıldızlı otellerinde, Michelin yıldızlı restoranlarında staj imkânı da sunuyoruz.

Son olarak 2022 yılı USLA için nasıl geçiyor? Gelecek dönem plan ve projeleriniz nelerdir?

2022 uzun zamandır hayal ettiğimiz dönüşümün gerçekleştiği bir yıl oldu USLA için. Gerçekten çok uzun zamandır hatta pandeminin daha p’si bile yokken başladığımız USLA dönüşüm yolculuğunun pandemi, değişen ekonomi dinamiklerine rağmen tüm fiziksel haliyle gerçeğe dönüştüğünü görmek hepimiz için o kadar özel bir duygu ki… İnanın sadece USLA olarak değil bizlerle bu yolculuğa baş koyan tüm partnerlerimizle hiç ama hiç yılmadan ve pes etmeden devam ettirdiğimiz USLA dönüşüm projesinin Kanyon’a da taşınıp reel halde aktive olmasını görmek bir yana gelenlerin, ziyaretçilerin, öğrencilerin, yeni açtığımız işletmelerin müşterilerinin yorumlarını ve heyecanlarını gözlemek o kadar gurur verici ki. Gelecek dönem planlarımız ve projelerimiz hep çitayı daha da yukarıya taşıyacak ölçülerde; sosyal sorumluluk konularında da olmak, Horeca sektörüne daha büyük katkılar sağlamak, mezunlarımız ve öğrencilerimizle uluslar arası alanda fark yaratan girişimlere imza atmak gibi hep daha da beklenmeyenleri yerine getiren, her zaman olumlu yönde sürprizli ve dinamik bir yapıda olmak istiyoruz.

www.uslaakademi.com