Profesyonellerin Arayışına Kalite, Lezzet ve Tazelikle Cevap Veriyoruz

Profesyonellerin Arayışına Kalite, Lezzet ve Tazelikle Cevap Veriyoruz

Bugün Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından biri olan ve Horeca sektörünün ihtiyaçlarına zengin ürün gamıyla cevap vererek, ürünlerini 37 ülkeye ihraç eden Teksüt’ün Satış ve Pazarlama Direktörü Murat Keleş ile birlikte firmanın ürün gamından ve ihracaat alanında nasıl bir yol izlediklerinden bahsettik.

Bize Teksüt’ün hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

Bugün Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından biri olan Teksüt, 1956 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde Recep Arınık tarafından kuruldu. Teksüt olarak müşterilerimize daha iyi ve kaliteli hizmet sunmak için çalışmalarımızı 66 yıldır ara vermeden sürdürüyoruz ve kuruluş tarihi itibarıyla Türkiye’nin en köklü süt ürünleri kuruluşuyuz. Teksüt kalite ve lezzetlerini hem yurtiçinde hem de yurtdışında müşterilerimize ulaştırmak onların beğenilerini kazanmak ve sürdürmek en büyük hedeflerimiz içerisinde yer alıyor. Ürün gamımıza yeni lezzetler katarak ilerlemeye devam ediyoruz.

Horeca sektörünün ihtiyaçlarına hangi ürün ve ürün grupları ile cevap veriyorsunuz?

Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından biri olan Teksüt’te köklü deneyim ve modern üretim tekniklerinin buluşmasıyla ortaya çıkan ürünler, sadece son kullanıcı segmentinde değil, ev dışı tüketim alanlarında da yaygın şekilde tercih ediliyor. İstanbul’daki 5 yıldızlı otellerin önemli bölümünde, önde gelen pek çok restoranda, çeşitli catering firmalarında ve Ege ile Akdeniz bölgelerindeki büyük konaklama tesislerinde Teksüt ürünleri yoğun olarak kullanılıyor. Özellikle yoğurt, süzme yoğurt, ayran ve tereyağının yanı sıra beyaz, kaşar, dil, çeçil ve örgü peynirleri, UHT Süt ürünlerimiz ve Barista Süt şefler ve ustalar tarafından tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Barista Süt sadece tadıyla değil kattığı lezzet ile keklerin ve pudinglerin de baş tacı olduğu için özellikle tercih edilen bir ürünümüz. Mutfak profesyonelleri müşterilerini mutlu etmeye odaklanıyor ama bunun için önce kendilerinin mutlu ve üründen emin olması gerekiyor. Biz Teksüt olarak onların bu arayışına kalite, lezzet ve tazelikle cevap veriyoruz. Bu nedenle Teksüt, evlerde olduğu kadar profesyonel mutfaklarda da tercih edilen bir marka olarak giderek daha çok öne çıkıyor.

Firmanızın sektöründeki konumu ve pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Teksüt, Türkiye’nin en köklü ve en büyük süt ve süt ürünleri şirketleri arasında yer alıyor. Üretimimizi, Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan 27 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 80 bin metrekare üzerine kurulu modern fabrikamızda sürdürüyoruz. Bugün günde 600 ton süt işliyoruz, 8 kategoride 40’ı aşkın süt ve süt ürünü üretiyoruz, ayrıca 4 kıtada 37 ülkeye ihracatımız var. Firmamız bugün sadece süt sektörü açısından değil, genel Türk gıda endüstrisi açısından da ülkemizin en büyük kuruluşlarından biri. Süt ve süt ürünleri kuruluşları arasında da ilk 5 firma arasında bulunuyoruz. Beyaz ve kaşar peynirinden krem ve süzme peynire; labne, kaymak, tereyağı, yoğurt ve ayrandan mihaliç, çecil, dil, misket, çubuk gibi peynirlere dek çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. 8 kategoride 40’ı aşkın ürün üretiyoruz. Şu an yaklaşık 500 kişilik bir istihdama sahibiz. İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Ankara, Bursa ve İzmir’de Bölge Müdürlüklerimiz var.

Sizce tüketicilerin Teksüt’ü tercih etmesinin nedenleri nedir?

Türkiye’nin en köklü süt ve süt ürünleri kuruluşu olmanın getirdiği güçlü yönlere sahibiz. Türk damak tadını, müşterilerimizin beklentilerini biliyoruz. Bizim için en önemli unsurlardan biri olan sütü, Türkiye’nin en verimli ve en kaliteli süt üreten bölgesi olan Gönen’den temin ediyoruz. Sadece sütün kalitesi değil sütü işlediğimiz tesisimiz ile de ön plandayız. Hijyen ve kalite standartları uluslararası düzeyde takip edilmektedir. Hizmet sunduğumuz her bölgede ister bireysel müşteri, ister profesyonel mutfaklar olsun çok yakınız. Bunların yanı sıra katma değerli ürün üretmek, müşterilerimize yeni lezzetler sunabilmek bizim için önemli. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Portföyümüze meyveli süt ve cheddarlı krem peyniri, yöresel peynirler kategorisine mihaliç, çeçil, otlu peynirden sonra Antep peynirini de ekledik. En az bunlar kadar önem verdiğimiz bir konu da müşterilerimize sağlıklı, kaliteli ürünler sunabilmek. Bu kapsamda daha iyi ve daha sağlıklı ürünler sunabilmek için de çok çaba, emek harcıyoruz. Biz Teksüt olarak, süt sektöründe ülkemizdeki hem geleneksel hem de yenilikçi süt ürünlerimizi en kaliteli haliyle üretmeye ve yaygınlaştırmaya odaklanmış durumdayız. Teksüt olarak biz bunu misyonumuz olarak değerlendiriyor ve çalışmalarımızı bu misyon doğrultusunda sürdürüyoruz. Sütün saflığını, güzelliğini ve kıymetini ortaya koyan, bununla birlikte süt ürünlerinin çok iyi korunması gerektiğini bildiren ve ambalajlı – markalı ürünün önemini yansıtan bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bunlar da müşterilerimizin bizi tercih etmesine destek oluyor.

Teksüt’ün birçok ülkeye ihracat yaptığını biliyoruz. Yakın zamanda ihracat yaptığınız ülke sayısını da 37’ye çıkardınız. İhracat alanında nasıl bir yol izliyorsunuz?

Teksüt ürünlerini başta ABD olmak üzere Asya’da Singapur, Japonya ve Çin’e; Avrupa’da ise Almanya, İngiltere, Danimarka, İsveç ve İsviçre’ye kadar genişleterek 37 ülkeye ihraç ediyoruz. Bunun arkasında planlı ve sürekli bir ekip çalışması var. Teksüt olarak uzun yıllardır ihracat yapan bir kuruluşuz. 1997 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ne ürün gönderiyoruz. Teksüt Çin ve Avrupa Birliği ülkelerine ihracat ile ilgili izinlerini tüm ürün kalemlerinde tamamladı. Bu bize önemli bir avantaj sağlıyor. Bu sayede dört kıtaya ürün gönderebilme gücüne sahip olabiliyoruz. Ayrıca ürünlerimiz uluslararası kategoride lezzet ödülleri alıyor. Dünyanın farklı bölgelerindeki, potansiyel olabileceğini düşündüğümüz büyük etkinliklere ve fuarlara katılıyoruz, stand açıyoruz. Ürünlerimizi sergiliyoruz, ikili görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlar sayesinde Anadolu coğrafyasının lezzetlerini dünyaya yaymış, tattırmış oluyoruz.

İşletmeler ürünlerinize nasıl ulaşabilir? Dağıtım kanallarınız nelerdir?

İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Ankara, Bursa ve İzmir’de Bölge Müdürlüklerimiz ve bu bölgelere bağlı bayilerimiz var. Ulusal ve yerel zincirlerde dahil olmak üzere Türkiye’de büyük bir alana ürünlerimizi dağıtıyoruz. Tüm bunların yanı sıra 2021 yılından itibaren e-ticaret ve hızlı market teslimatı yapan perakende satış kanallarında da büyümeye odaklandık. Bu hem var olan koşulların gereği hem de müşterilerimizin beklentileri kapsamında aldığımız bir karardı. Yeniliklere Teksüt ürünleri Türkiye’nin en büyük e-ticaret pazaryeri platformları olan Trendyol, Yemeksepeti ve Getir üzerinden verilen siparişlerle sofralara ulaşıyor. 2021 yılında pandeminin Türkiye ve dünya ülkelerindeki gelişimi bize gösteriyor ki tüketicilerin, online sipariş kanalları kullanarak alışveriş yapma alışkanlıkları artarak devam edecek.

www.teksut.com