6. İzmir Gastrofest, ‘Değişimin Öncüleri: Şefler ve Gıdanın Geleceği’ Temasıyla Misafirlerini Ağırladı!

6. İzmir Gastrofest, ‘Değişimin Öncüleri: Şefler ve Gıdanın Geleceği’ Temasıyla Misafirlerini Ağırladı!

12 Kasım’da gerçekleşen 6. İzmir GastroFest, tarımdan beslenme alışkanlıklarımızın değişmesine büyük katkısı olan öncü şefleri, gastronomi konusunda uzman kanaat önderlerini, restoranları ve yiyecekten içeceğe gıda markalarını bir araya getirdi.

Altıncı yılında ‘Değişimin Öncüleri ve Gıdanın Geleceği’ temasını gündeme taşıyan festival dopdolu programı ile gastronomi meraklılarından yoğun ilgi gördü.

Her yıl gastronomi dünyasının ünlü isimlerini buluşturan, İzmir’in ilk ve tek gastronomi festivali İzmir GastroFest, toprağa bağlı yaşamlarını sürdürecek, geleneksel besinleri üretecek koşullara sahip olmak isteyen küçük ölçekli üreticilere dikkati çekmek ve mümkün olduğunca onlara destek vermek amacıyla, altıncı yılında “Değişimin Öncüleri ve Gıdanın Geleceği” temasıyla sektörün paydaşlarını bir araya getirdi. 6. İzmir GastroFest, 12 Kasım Pazar günü, öncü şefleri, yiyecekten içeceğe gıda markalarını ve konusunda uzman kanaat önderlerini, ‘Gıdanın Geleceği’ni konuşmak üzere her yıl olduğu gibi Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda buluşturdu. 

ITALTUR M.I.C.E tarafından düzenlenen festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Barilla, Pepsi, Mey Diageo, Metro, Öztiryakiler, Hyatt Regency İzmir, Kristal, İstinye Park İzmir ve Salt İletişimin sponsorluğunda ve İzmir Ticaret Odası, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşti. Festivalde Michelin yıldızlı restoran şefleri Maksut Aşkar, Osman Sezener, Osman Serdaroğlu ve Michelin Guide’da yer alan Murat Deniz Temel ve Sinem Özler büyük ilgi gördü.

Gıdanın geleceğine ilişkin üretimden tüketime uzanan tüm süreçleri ve neler yapılması gerektiğini konunun uzmanları ve fikir önderleriyle masaya yatıran festivalin açılış konuşmalarında, festival düzenleme kurulu başkanı İtaltur Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hande Arslanalp ve İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz yer aldı. Özpoyaz, İzmir GastroFest’in kentin tanıtımı için büyük rol oynadığını vurgularken, İzmir’e Michelin yıldızı kazandıran şeflere teşekkürlerini iletti. 

Açılış konuşmalarının ardından festival, Hürriyet Gazetesi Yazarı Müge Akgün ve BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli’nin sunumları ile devam etti. Yemek dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken, “Cheffes” kitabının yazarı, fotoğrafçı ve yönetmen Vérane Frédiani ve İngiltere’nin en saygın isimlerinden, yemek kitabı yazarı ve Spring restoranın şefi Skye Gyngell ile yemek kültürü araştırmacısı Gamze İneceli’nin söyleşilerinin ardından, Eski Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı, Stratejik Danışman Ayşin Işıkgece, Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, Seraf Restoran şefi Sinem Özler, Michelin yıldızlı şef Osman Sezener ve Barilla Genel Müdürü Murat Koç, Hürriyet Gazetesi Yazarı Müge Akgün’ün moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Gıdanın Geleceği; Değişim İçin İşbirliği’ başlıklı paneli ile sektörün dikkat çeken konu başlıkları masaya yatırıldı. 

Workshop’larda ise Eataly Genel Şefi Claudio Chinali, Hodan’ın kurucu şefi ve İGA Tru Danışman şefi Çiğdem Seferoğlu, Murat Deniz Temel ile Mey Koray Özcan, Teruar Urla’nın kurucu şefi Osman Serdaroğlu ve Serhat Doğramacı yeme-içme severlerle buluştu.

Festivale katınlanlar, Od Urla, Seraf, Seçkin Et, Mezra Yalıkavak, Mitu, Karaf, Sento By Nuup, Zai, Ragyu Kasap, Barilla, Hus, Sevilen, Yedi Bilgeler, Hus Wine, Lucien Arkas Bağları, Pepsi, Carlsberg, Alliance, Karaf, Feyz Çiftliği Gurme, Kurukahveci Mehmet Efendi ve Dostlar Boyoz Fırını gibi 40’ya yakın yiyecek ve içecek markasının yer aldığı stand alanında tadımlar yaptı.

izmirgastrofest.com.tr