Açık Pazar Hareketi

 Açık Pazar Hareketi

 Açık Pazar Hareketi

Kadın üreticiler ürünlerini komisyon olmadan tüketici ile buluşturuyor.

 

Salgın ile tüm dünya, gıda güvenliğine dair ciddi bir sınavdan geçiyor. Bu günlerde doğal, iyi ve sürdürülebilir gıda tüketimine yönelik talep arttıkça, besin üretim-tedarik zincirleri de dönüşüyor. Amacı metalaşan gıda yerine, üretici ile bağ kurmak olan Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği, salgın nedeniyle kapanan pazarların karşısına Açık Pazar Hareketi’ni koyuyor. Bu hareketin gerçekleştiği mecra ise kâr amacı gütmeyen, komisyon ve kargo ücreti almayan ve tüketicilerle küçük ölçekli kadınları buluşturan bir e-ticaret sitesi: kadinureticiden.com.

Küçük ölçekli üretimin gıda güvenliğinin teminatı olduğunu savunan bu proje, kadın emeğini görünür kılmak için fark yaratacak kapasitede. Önceliği dayanıklı gıda ürünlerine veren bu proje, ürünleri seçerken sağlıklı ve doğal ürünler olmasına ve hijyen şartlarını taşımalarına dikkat ediyor. Hangi ürünün, hangi pazara ve hangi kadın üreticiye ait olduğunu belgeliyor, etiketliyor ve bunu denetime açık tutuyor.

Ayrıca, kayıtsız şartsız ürün iade ve yerinde imha garantisi verirken,kadın üreticilere ücretsiz eğitimler de veriyor ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunuyor.