Ahşap Ustalıkla İşleniyor

Ahşap Ustalıkla İşleniyor

Ananas iki endüstriyel tasarımcı ortak tarafından kuruldu. Ortaklardan Çağdaş Cantürk, mezun olduktan hemen sonra Estonya’da ‘Ahşap malzemesi ve Ahşap Üretim Teknolojileri’ üzerine yüksek lisansa başladı, tez aşamasını İtalya’da Politecnicodi Milano Üniversitesi’nde tamamladı. Altuğ Toprak ise Ürün Tasarımı üzerine yüksek lisansını İtalya’da Domus Academy’de tamamladı.

Ananas markası altında yapılan üretimlerde nesilden nesile aktarılabilen bir malzeme olan masif ahşabı kullanılmaktadır. ‘Tasarlanmış Ahşap Mobilya’ açığını; niteliği yüksek, tasarım değeri taşıyan, kullanışlı, minimal, felsefesi, hikayesi olan mobilyalar, aksesuarlar ve ahşap ürünler üreterek doldurmaya çalışılmaktadır. Erişilebilir bir alan olarak ahşabın mobilya haline gelmeden önceki tüm aşamalarının görülebildiği showroom ve üretimi aynı bünyede barındıran yerde son kullanıcılarla birlikte tasarımcılar için de üretim yapılmakta. Marka; teknik bilgiye hakim, görsel zevkleri yüksek, malzeme kalitesinden anlayan, bilinçli, kullanıcı ve çevre sağlığına duyarlı, işçilikte hassas, trendleri takip eden, minimalizmi felsefe edinen genç, dinamik ve yepyeni bir tasarımcı ve üretici profili çizmeyi amaçlıyor.

Bünyesinde bulunan zanaatkarlar ve tasarım ekibi ile tasarım el işçiliği, yenilikçi imalat teknolojileri ve yerel üretim imkanları ile birleştiriliyor. Ayrıca ikinci marka olan Ananas Woodworking adı altında mimarlar ve tasarımcılar için mobilya odaklı üretim desteği verilmekte. Ev, ofis, ortak çalışma alanları, restoran ve kafe, otel, dış mekan gibi alanlar için mobilya ve aksesuar üretimleri yapılmakta. Avrupa ve Amerika’da yaygın olan tasarımcılar arasındaki paydaş çalışma mantığını kullanılıyor.

Ananas ürünlerinin üretimde diğer bir dikkat edilen konu ise gıda ile teması olan ürünlerin son kat uygulamaları olarak öne çıkıyor. Ahşabın güzelliğini muhafaza eden doğal yağ yüzey uygulamaları ise çevre dostu (Voc %0). Uçucu bileşenler ve formaldehyde (formaldehit) içermemekte. Kullanılan organik yağlar EN 71-3 (oyuncak güvenliği) standardına sahip. Ayrıca EN 12720:2014 ve EN 12722:2014 sertifikaları ile yüzey dayanıklılığı kanıtlanmıştır. Ahşabın gıda ile temas etmesi durumunu göz önünde bulundurarak, en uygun yüzey yağı kullanılıyor. Kullanılan yağlar, gıdayla temas eden ürünler için Avrupa genelindeki yasal gerekliliklere tam uyum sağlıyor. Bu yağlar EC n° 1935/2004 yönetmeliğine göre de gıdaya uygun. Özellikle Ananas Table Set, Border, Chop ve Leaf serilerindeki su ve kırıntı birikimleri için tasarladığımız kanalları, bu birikimlerin kolay temizlenebilmesi adına tasarlanmıştır.

Ananas’ta  ahşap olduğu gibi kullanılmaktadır. Kimyasalların karıştığı, panel malzemelerden kaçınılıyor. Malzemenin tamamıyla insan eliyle şekillendiriliyor. Yoğun el işçiliğiyle üretilen TV üniteleri, medya konsolları, dresuarlar, çok amaçlı sehpalar, masalar, yatak, kesme ve sunum tahtaları, tepsiler, raflar, çerveler, aynalar… El işçiliğiyle ve doğal malzeme olan ahşapla üretim yapılmasının bir sonucu olarak da hiçbir Ananas ürünü, bir diğerinin aynısı olmuyor.

https://www.ananasdc.com/