Barry Callebaut’un Eskişehir Fabrikası 10 Yaşında

Barry Callebaut’un Eskişehir Fabrikası 10 Yaşında

Dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisi Barry Callebaut, Eskişehir tesisinin 10.yılını törenle kutladı. Kurulduğu 2013 yılından bu yana kapasitesini katlayarak faaliyetlerine devam eden fabrika, bünyesindeki Ar-Ge merkeziyle de müşteriye özel çözüm ve inovasyonlara imza atıyor.

Dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisi Barry Callebaut 40’tan fazla ülkede, 66 fabrika ve 26 Çikolata Akademisi ile faaliyet gösteriyor.

Barry Callebaut, 2005 yılında ilk satış ofisini açtığı Türkiye’de, 2011 yılında ilk gurme satış ekibini oluşturdu. Türkiye’nin potansiyelini gören Barry Callebaut, 2013 yılında ise büyük bir yatırım ile lojistik olarak stratejik bir konuma sahip Eskişehir’de kurduğu çikolata üretim tesisi ile Türkiye’de üretim yapmaya başladı.

Türkiye’nin dahil olduğu EEMEA bölgesinin, ikinci fabrikası niteliğindeki bu fabrika, 10 yıldır Anadolu’nun incisi Eskişehir’den hem yurtiçine hem dünyanın farklı ülkelerine çikolata üretiyor.

Hem ürün portföyü hem kapasite artışı

Uygun gıda güvenliği ve hijyen koşullarını sağlamak üzere yüksek teknolojili otomasyon ile faaliyet gösteren Barry Callebaut Eskişehir fabrikası, kurulduğu günden bu yana kapasitesini katlayarak artırmaya devam ediyor. Fabrikanın kapasitesi artırılırken yetkinlikleri de artırılmaya devam etti. Sıvı ve katı endüstriyel çikolata üretimi yapılan mevcut çikolata hatlarının yanı sıra, çeşitli yatırımlarla konfiseri ve pralin hatları da yetkinlikleri arasına ekledi.

Türkiye, potansiyeliyle dünyada en hızlı büyüyen çikolata pazarları arasında yer alıyor. Firma da, pazar gelişimi ve ihtiyacına göre Türkiye’de ürettiği ürün gamını da genişletmeye devam ediyor.

Eskişehir tesisi inovasyona da öncülük ediyor

Eskişehir tesisi, 180 yılı aşkın bir geçmişe sahip Barry Callebaut’un inovasyon geleneğine sağladığı katkı ile de önemli bir yere sahip. Tüm dünyadaki 50 Ar-Ge Merkezinden biri olarak geçtiğimiz sene lansmanı yapılan Eskişehir Ar-Ge Merkezi, EMEA bölgesinde pilot tesis, uygulama laboratuvarı ve duyusal analiz laboratuvarı olmak üzere üç fonksiyonu bir arada sunan tek merkez. Ar-Ge Merkezi, müşterilerin ihtiyacını anlayıp onlara özel reçete geliştirmek, uygulama laboratuvarlarında müşteri odaklı çözüm desteği sunmak ve inovasyonlar ile son kullanıcıya kadar ulaşarak, onlara yakın olmak misyonuyla hizmet veriyor.

Barry Callebaut Türkiye Genel Müdürü “Türkiye yatırımlarımız devam edecek”

Eskişehir fabrikasının 10. yıl kutlamaları, 26 Eylül 2023 tarihinde Barry Callebaut çalışanlarının ve üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti. Törende açılış konuşmasını yapan Barry Callebaut Türkiye Genel Müdürü Ahmet Turgut, Türkiye fabrika yatırımının kademeli kapasite artırımına uygun bir yapıda planlandığını ve önümüzdeki dönemde daha çok büyüme potansiyeli öngördüklerini belirtti. Turgut, “Türkiye, Barry Callebaut için gözde bir pazar ve hem kapasitemizi hem de ürün çeşitliliğimizi artıracak yatırım planları çerçevesinde büyümeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

www.barry-callebaut.com/tr