Bitkisel Sütlere Yerli Bir Alternatif

Bitkisel Sütlere Yerli Bir Alternatif

Bitkisel bazlı süt kategorisinde yerli firmaların öncülerinden olan Nilky firmasının kurucularından Caner Peltekçi ile firmayı ve ürünlerini daha yakından tanıma fırsatı bulabileceğiniz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bize biraz kendinizden ve Nilky’nin kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

Tabii, yurtdışında Pazarlama ve Girişimcilik üzerine üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’de uluslararası bir kurumsal gayrimenkul danışmanlık firmasında 3 sene boyunca pazarlama ve finans üzerine çeşitli departmanlarda çalıştıktan sonra aile firmamızda Pazarlama ve Satış üzerine çalışırken Nilky fikri ortaya çıktı.

Ülkemizde bitkisel ürün kategorisi daha çok yeni ve hızla büyükmekte. Hali hazırda bu pazarda faaliyet gösteren firmalar ya ithal getiriyor ya da kısıtlı imkanlar yerel üretim yapabiliyorlar. Ortağım Emre Başar Sözen ile biz bu açığı görüp, ithal gelen ürün kadar kaliteli bir ürün geliştirip piyasada yerel üretimi olan ürünlerden uygun bir fiyata perakende fiyatı belirleyebilirsek elimizde ciddi potansiyelli bir iş olacağına inandık. 2 seneyi aşkın süren çalışmalarımız sonucu biz, yüksek kalite ve tadı yakalayıp piyasadaki markalardan daha uygun bir fiyata satabileceğimizi fark ettiğimizde Nilky doğdu. Emre’nin üretim ve operasyon benim de satış ve pazarlama konusundaki know-how’larımızı birleştirerek güzel bir ekip çalışması ve denge yakaladık.

Gerek etik değerler gerek çevre duyarlılığı veya sağlık sorunları nedeniyle bitkisel sütler artık bir alternatif olmaktan çok ihtiyaç haline geldi. Ev dışı tüketim sektörü de farklı beslenme alışkanlıkları olan müşterilerini memnun etmek durumunda.Ev Dışı Tüketim sektörüne sunduğunuz ürünler ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Aynen dediğiniz gibi ve biz Türkiye olarak yolun daha çok başındayız. Özellikle Avrupa ve Amerika’da artık geleneksel süt markasından daha çok bitkisel süt markası. Şu ana kadar İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Ev Dışı Tüketim konusunda müşterilerimiz her geçen gün artarak devam etmekte. Tüm bitkisel süt ürünlerimiz yani Badem, Badem Şekersiz, Yulaf, Fındık ve en son çıkardığımız Hindistan Cevizi sütümüz ile EDT kanalına hizmet sağlıyoruz.

Nilky’i rakiplerinden ayıran ve farklı kılan ana unsurlar nelerdir?

Yaklaşık 2 senedir pazarda olan bir firma olmamıza ve ürün portföyümüzü piyasaya sürdüğümüzden bu yana geçen süreçte ekonomik olarak hızla değişen tüm koşullara rağmen en düşük fiyata yüksek kalitede lezzetli bitkisel süt üretiminin sürdürülebilirliğini sağlamayı çalıştığımız için rakiplerimizden ayrıştığımızı düşünüyoruz. Ayrıca vizyon olarak daha önce üzerine düşünülmemiş ve inovasyon açısından değer taşıyan ve Türkiye’den ihracat fırsatı yüksek ürünler üzerine çalışmalarımızın da ilerleyen zamanlarda meyve vereceğine inanıyoruz.

 

Yıl içinde piyasaya sunduğunuz veya daha sonra sunacağınız yeni ürününüz varsa ürün hakkında bilgi alabilir miyiz?

Geçtiğimiz 1 sene içinde ürün portföyümüze sizlerle tanıştırabildiğimiz 2 yeni ürün, henüz raflarda görmediğiniz için tanışma fırsatı bulamadığınız yeni bir ürün geliştirme hedefimiz mevcut.

Raflarda bulabileceğiniz en yeni 2 ürünümüz; çocuklara özel çıkardığımız fakat 7’den 70’e herkesin damak zevkine hitap ettiğini deneyimleme fırsatı bulduğumuz Nilky Çikolatalı Fındık Sütü 180 ml, bir diğeri ise katıldığımız tüm etkinliklere lezzeti ve özellikle kahveyle uyumu sayesinde damgasını vuran en yeni ürünümüz olan Nilky Hindistan Cevizi Sütü 1L.

Henüz üzerinde yoğun çalışmalarımızın devam ettiği ve deneme üretiminin tamamlandığı ürünü de ilk defa sizler sayesinde duyurmuş olalım. Soğuk kahve severler tarafından heyecanla beklenen ve henüz Türkiye’de rakibi bulunmayan Nilky Wake Badem Sütlü Latte yeni yılın ilk aylarında piyasaya çıkacak.

Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz kış ilk defa piyasaya sürdüğümüz ve “EN YENİLİKÇİ VEGAN ÜRÜN” unvanına sahip Nilky Salep 1L yeniden kışa özel raflarda yerini almaya hazırlanıyor.

Hali hazırda üzerinde çalıştığımız daha önce Türkiye’de ve Dünya’da denenmemiş farklı ve yenilikçi ürünler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Şimdilik onlarda biz de kalsın.

Bitki bazlısüt sektörü, gün geçtikçe büyüyen ve hacmini artıran bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Nilky’nin bu bağlamda büyüme stratejisi nedir?

Pazara girişimimizin ilk senesinden itibaren ciddi şekilde fiyat performans ürünü olmasıyla dikkat çeken Nilky ile pazarda henüz alternatifi olmayan inovatif ürünler ile müşterilerin karşına çıkmaya devam ediyoruz. Biz ilerleyen yıllarda insanların kaynak kıtlığından ötürü bitkisel alternatiflere geçmek zorunda kalacağına inanıyoruz. Bu noktada çeşitli pazarlama faaliyetleriyle insanlara bu ürünlerin nerede, ne için ve nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışıyoruz. Nilky bu piyasada Türkiye’deki ilk marka değil ve son marka da olmayacaktır. Ancak kendimize edindiğimiz misyon hem ürün kalitesi hem fiyat politikası hem de kurduğu iletişim dili ile insanlara böyle ürünlerin de olduğunu anlatıp sektörü büyütürken markamızı da büyütmek.

Son olarak 2022 yılı Nilky için nasıl geçti? 2023 yılı için plan ve projeleriniz nelerdir?

2022 yılı Nilky’nin 1. yılıydı ve beklentilerimizin çok üstünde, 1 milyonuncu paketimizi sattığımız bir yıl olarak geçti. Hızlı bir şekilde yeni ürünler çıkarırken, Türkiye’nin çeşitli büyük şehirlerine gidip markamızı anlatma fırsatı bulduk. Paris, Dubai ve Londra gibi şehirlere gidip ülkemizi markamızın logosu altında temsil edip ihracat operasyonumuzu başlattık. Müşterilerden aldığımız geri dönüşler çok cesaretlendirici ve motive edici. 2023’te aslında bu yaptıklarımızın üzerine koyarak daha çok çalışmak var. Yine yeni ürünlerimizi heyecanla geliştirirken bunu da müşterilere nasıl anlatıp fark yaratacağımız üzerinde plan ve proje geliştirmeye devam edeceğiz.

nilky.co