“Kişiselleştirilmiş Öneriler Sunan Menüler”

“Kişiselleştirilmiş Öneriler Sunan Menüler”

Akıllı menü ve sipariş plaftormu olarak hizmet veren ve kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyim sunan Pardon’un kurucusu Gökhan Çam ile birlikte markanın sektöre sunduğu avantajlardan ve çözümlerden bahsettiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaja başlamadan önce bize biraz kendinizden ve işletmelerin dijitalleşmesine yardımcı olan Pardon‘dan bahsedebilir misiniz?

Ben Gökhan Çam, Pardon’un kurucusu ve Ceo’suyum. Pardon’dan önce kurduğum girişimlerim ve organizasyon yöneticiliklerim oldu. İTÜ mezunuyum. Pardon isminden de anlaşılacağı gibi restoran, cafe, beach, otel gibi dışarıda yeme-içme ve konaklama mekanlarında çokça duyduğumuz “Pardon! Sipariş verebilir miyim?”veya “Pardon! Bakar mısınız?” ile başlayan cümleleri ve mekan içinde yaşanan tüm aksaklıkları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir girişim olarak kuruldu.

Pardon’u akıllı menü&sipariş ve mekan platformu olarak tanımlayabiliriz. Pandemiden çok önce dünyanın ilk dijital menü girişimlerinden biri olarak kurulan Pardon, 2019 yılından itibaren yapay zeka teknolojisini Dünya’da ilk kez yeme-içme ve konaklama sektörlerinde kullanıyor. Pardon, kişiye özel olarak mekan önerileri ve mekan içerisinde yiyecek, içecek önerileri sunarak kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda masadan,odadan,QR noktasından sipariş, hesap ödeme gibi özellikleriyle kullanıcılarının ihtiyaç duyabileceği her an onlara çözüm yaratıyor.

 

Otel, restoran, kafe ve beach gibi işletmelere sunduğunuz çözümler nelerdir?

Restoran, cafe, otel ve beach gibi işletmelerin sipariş süreçlerini dijitalleştiriyoruz. Bu tipteki işletmelere sunduğumuz farklı ürünlerimiz mevcut. Pardon’un kullanıcılarına sunduğu kişiye özel menü deneyiminin yanı sıra masa, oda, şezlong gibi sipariş noktalarından sipariş verebilme, gel-al sipariş, hesap ödeme, garson çağırma, bahşiş verme gibi birçok özelliği de bulunuyor. Mekan içinde veya sipariş süreçlerinde sunduğu özelliklerine ek olarak nerede ne yiyeceğine ve ne içeceğine karar verme aşamasında olan kullanıcılarına kişiye özel mekan önerileri sunarak sektördeki büyük bir boşluğu dolduruyor. İşletme tiplerine göre ürünlerimiz ise şöyle:

Akıllı Menü: Restoran, cafe, pastane türündeki işletmelere hizmet sağladığımız yapay zeka destekli kişiye özel sunulan akıllı menüler ve gerçek kullanıcı verilerine dayanan raporlarımız ile işletmelerin satışlarını artırmaya yönelik bir çok özelliği bünyesinde bulunduran ve kullanıcıların kişiye özel bir deneyim yaşamasının yanında restoranı bulmasından, restorandan çıkana kadar ihtiyaç duyduğu tüm adımlarda (sipariş, hesap ödeme, garson çağırma, bahşiş verme ) çözüm sunan ürünümüzdür.

Akıllı Otel Asistanı: Restoranlardaki gibi otel içinde kullanılan yiyecek içecek menülerinin yanında otel içinde sunulan tüm hizmetlere, oda servisi, laundry, spa, fitness, a la carte noktalar, beach, havuz, havaalanı transferi gibi erişim sağlanabilen ve otel içindeki çapraz satışların artırılması için optimize edilmiş akılı otel asistanı ürünümüzdür.

Akıllı Beach Asistanı: Geniş alanlara yayılmış olan ve kaçan sipariş oranının en yüksek olduğu işletme türlerinden olan beachlere özel geliştirilen ürünümüzün başlıca özelliği şezlong, bar ve tüm noktalardan siparişlerin zaman kaybı olmadan mutfağa iletilebilmesi ve aynı şekilde hesap ödeme, garson çağırma gibi işlemleri sunmasıdır.

Pardon Pick Up: İşletmeye henüz gitmeden veya işletme içinde belirlenen pick up noktalarından teslim almak üzere işletmeye sipariş verme imkanı sunan ürünümüzdür.

Pardon POS: Pardon Akıllı Menüler ile entegre çalışan ve işletmeye ait tüm stok, işletme, sipariş yönetimi gibi ihtiyaçlarını yönetebildiği yeni nesil işletme yönetim otomasyon ürünümüz.

Sadece müşterilerin değil çalışanların da memnuniyetini arttıran QR menü hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Menüyü takip etme, düzenleme ve değiştirme işlemleri çoğu zaman işletme müdürlerinin kontrolünde oluyor. İşleyiş sırasında fiyat değişikliği, ürünleri pasife alma, yeni ürün ekleme ve anlık kampanya oluşturma gibi işlemler Pardon paneli üzerinden anlık olarak yapılabiliyor. Bu, işletmelerin karlılığını artırmak isteyen işletme müdürleri için çok büyük bir artı. Menüdeki düzenlemeler doğru analiz edilerek yapıldığında kâr artırmak kaçınılmaz bir gerçek. Tüm bunların yanında garson, komi ya da runner olarak çalışan restoran personelleri menü getirip götürme gibi bir dertten kurtulmuş oluyor. Aynı zamanda sipariş süreçleri de akıllı menü üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede hem çalışanların zaman kaybı azalıyor; hem de sipariş sürecinin kolaylığının sağladığı avantajla siparişler artıyor.

Dünyada ilk defa Pardon tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli analiz sonuçları ile işletmeler müşterilerinin alışkanlıklarını takip edebiliyor. Bundan bahsedebilir misiniz?

Yeme-içme işletmeleri oluşturdukları menülerinin verimini yalnızca satış raporlarından takip edebiliyor. Günümüz dünyasında artan kullanım analitikleri çok büyük bir ekonomiye sahip yeme içme sektöründe hala etkin olarak kullanılabilmiş değil. Pardon, işletme sahiplerine hangi ürünlerinin ne kadar ve hangi zaman aralığında tıklandığını detaylı olarak sunuyor. Pardon kullanıcıları da sevdikleri ürünleri ve mekanları, aynı zamanda bu yerlere ait kampanyaları kendi sevebilecekleri seçeneklerle görüyor. Örneğin; vegan ürünlerine ilgi gösteren bir kullanıcımıza et ürünlerini önermek yerine vegan ürünlerini ön plana çıkartarak kullanıcılarımıza zaman kazandırırken kişisel bir deneyim yaşatıyoruz.

Pardon  müşterilerine ne gibi avantajlar sunuyor? Sizi rakiplerinizden ayıran ana unsurlar nelerdir?

En büyük avantajımızın teknolojimiz olduğunu söyleyebilirim. Neredeyse hiçbir işletmede menü misafirlere ideal ürün ve kategori sıralamasıyla sunulmuyor. Pardon her kullanıcıya, kişiye özel sıralamayla ve önerilerle menüde bulunan ürünleri sunuyor. Yani her masaya özel oturanlara neler sevebileceğini anlatan bir çalışan varmış gibi tüm müşterilere yardımcı olan dijital bir menü asistanı. Şu an piyasada, kişiselleştirilmiş öneri sunan bir menü hala yapılmadı. Farklı işletme tipleri için oluşturduğumuz ürünler sayesinde çok geniş kitlelere hitap edebiliyor oluşumuz da önemli bir artı. Tüm bunların yanında partnerlerimizle çalışmaya başladığımız andan itibaren gösterdiğimiz ilgi ve hız konusunda sürekli olarak bizi çok mutlu eden geri dönüşler alıyoruz, bu da bizi çok mutlu ediyor.

pardon-app.com