Bitkisel Yağ Sektöründe Yükselen Bir Değer

Bitkisel Yağ Sektöründe Yükselen Bir Değer

Bitkisel Yağ Sektöründe Yükselen Bir Değer

Felda Iffco uluslararası kalite standartları ve ileri üretim teknikleriyle endüstriyel ve EDT noktalarındaki müşterilerine ve tüketicilerine dünya kalitesinde ürünler sunuyor. Horeca Mailing Gazete olarak Felda Iffco Satış ve Pazarlama Direktörü
Eren Dönmez ile firmanın Horeca/EDT sektörüne yönelik ürünlerinden ve yeni projelerinden bahsettiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik.

Felda Iffco’dan kısaca bahsedebilir misiniz?

Felda Iffco Türkiye, uluslararası bir üretim şirketi olup, BAE (Iffco) ve Malezya’nın (Felda) dev gıda üreticilerinin Türkiye’deki ortak iştirakidir. Ana iş kolları margarin ve katı yağ olan bu 2 gıda devinin sektördeki yöntem bilgisini ve tecrübesini kullanarak bitkisel yağ üzerine kurulan operasyon İzmir’de 2009 yılından beri faaliyette olup, birçok değişik bitkisel yağın rafinasyonundan işlenmesine, dolumundan paketlemesine kadar tüm süreçleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Firmanızın sektöre sunduğu yağlar ve müşteri portföyünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Firmamızda bitkisel sıvı, katı yağlar ve margarin üretilmektedir. Geniş ürün portföyü ve güçlü dağıtım ağıyla endüstriyel müşterilere, ev dışı tüketim noktalarına ve yurtdışı perakende ve ev dışı tüketim noktalarına hizmet vermektedir.

Gastronomi sektöründe yağ kullanımının yerini nasıl yorumluyorsunuz? Sağlıklı yağ nasıl olmalı?

Hem yemeklerin lezzetlerinin arttırılması hem de sağlık ve kullanım açısından yağ büyük önem taşımaktadır.  Yağ seçimini yaparken yiyecekten beklenen özelliğe göre seçim yapabilirsiniz. Kızartmalık bir ürün ise kullanılacak kızartmaya uygun, ısı ile çabuk bozulmayan bir yağ, yemeklik bir ürün ise örneğin pilav için tereyağ ve veya ürüne tereyağ lezzeti veren bir margarin seçimi önemlidir.

Ürünlerinizin benzerlerinden farkı nedir? Rekabette hangi yönlerinizle ön plana çıkıyorsunuz?

Yaptığımız yatırımlar, ARGE çalışmalarımız ve müşteriye özel ürün projeleriyle sektörün öncüsü konumundayız. Kullandığımız ileri teknolojien güncel ve en yeni prosesleri içermektedir. Felda Iffco’nun gücü ve kalitesi bu ileri teknoloji üretim ile pekişmektedir. Sektörün en yeni ve son sistemle üretim yapan tesisi  olarak üretim olanaklarımızın geniş
çerçevede olması müşteri taleplerine kolaylıkla yanıt vermemizi sağlıyor.

Son dönemde portföyünüze eklenen yeni ürünler hangileri? Bu yıl içinde başka yenilikler olacak mı?

Sektöre “çığır açan yenilikler” şeklinde adlandırılabilecek yeni ürünler sunuyoruz. Sektöre adım attığımız ilk günlerden beri yüksek beğeni toplayan ve uluslararası müşterilerin de kısa zamanda vazgeçilmezi haline dönüşen Esiflow Çikolata Kreması Yağımız buna en güzel örneklerden biri. Pastacılık tarafında ise ALFA markası adı altında geliştirilen Tatlı Kızartma yağımız özellikle yumurtalı ve kızartılan hamurlu tatlılarda yüksek performans sağlaması için özel geliştirilmiştir. Tulumba, halka, lokma gibi tatlılarda yüksek performans özelliği ile ön plana çıkan likit bir yağdır. Alfa Urfam ise geleneksel sade
baklava yağı kullanıcılarına harika bir alternatiftir. Sade yağ muadili olan bu ürün ürüne kattığı aroma ve çıtırlık açısından Antepli Ustalar tarafından onaylanmış özel bir üründür. Boyoz için ise özel olarak geliştirilmiş Boyoz yağı her seferinde harika katlara sahip mükemmel boyozu yapmak için özel geliştirilmiştir. Börekçi poğaçası olarak bilinen kuru poğaça için ise özel üretilen kuru poğaça yağı da bu anlamda ustalardan onay almış başka bir yeni ürünümüzdür. İlerleyen dönemlerde de piyasada rakibi olmayan özel ürünlerle hizmet vermeye devam edeceğiz.