EFELER GASTRONOMİ FESTİVALİ’NİN 2’NCİSİ BAŞLIYOR

EFELER GASTRONOMİ FESTİVALİ’NİN 2’NCİSİ BAŞLIYOR

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın ilçe mutfağını yurt çapında tanıtmayı planladığı Efeler Gastronomi Festivali’nin ikincisi için geri sayım başladı. Festival, 28-29-30 Nisan tarihlerinde Pınarbaşı Mesire Alanı’nda gerçekleştirilecek.

Beyaz önlüklerin yöresel lezzetleri sunmak için giyileceği festivalin programı açıklandı. Üç gün boyunca devam edecek lezzet şöleninde yemek yarışmaları, mutfak atölyesi çalışmaları, sergiler, paneller, söyleşiler gerçekleştirilecek. Festivalde;  Sahrap Soysal, Hazer Amani, Ali Ronay, Nebil Özgentürk, Halil Ergün ve Hale Soygazi gibi ünlü isimler de yer alacak

 

BİRÇOK ÜNLÜ İSİM EFELER HALKIYLA BULUŞACAK

Başkan Atay’ın Efeler’e özgü tatların ve Ege mutfağının tanıtımı için büyük önem verdiği festival, 28 Nisan Cuma günü saat 14.00’te düzenlenecek törenle başlayacak.

Açılışın ardından “Bir Tabak Ot Yemeği” isimli sergi ziyarete açılacak. 14.15’te ise moderatörlüğünü Slow Food Türkiye Kurucu Lideri Nedim Atillla’nın yapacağı “Bir Tabak Ot Yemeğinin Hikayesi” isimli söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşiler aynı gün saat 15.00’te Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk’in moderatörlük yapacağı “Ege’nin Gastronomi Turizmi” konusuyla devam edecek.

Saat 16.00’da bu kez sahne yemek uzmanı ve yazar Sahrap Soysal’ın olacak. Soysal, Mutfak Atölyesi çalışmaları ile festivale katılanlara keyifli bir açılış gösterisi sergileyecek.

Sergiler, paneller ve tadım çalışmaları ile devam edecek ikinci günde ise usta şef Hazer Amani, gazeteci-yazar Nebil Özgentürk ve duayen tiyatro sanatçısı Halil Ergün, Efelerli vatandaşlarla buluşacak.

Festivalin son gün konuğu oyuncu Hale Soygazi olacak. Sunumlar, söyleşiler, yarışmalar ve gösterilerle devam edecek olan festivalde coşku gün boyu sürecek.

AYDIN’IN YÖRESEL TATLARI YARIŞACAK

Festival kapsamında düzenlenecek yemek yarışmaları da kıyasıya bir lezzet mücadelesine sahne olacak. En lezzetli tabağı sunmak için kolları sıvayacak maharetli eller, festivalin ;

İlk gün: Aydın Yöresi Et Yemekleri
İkinci gün: Aydın Yöresi Zeytinyağlılar
Üçüncü gün: Aydın Yöresi Tatlıları

“EN KAPSAMLI LEZZET FESTİVALİ”

Bu çapta bir gastronomi festivalinin Efeler’de ikinci kez düzenlendiğine dikkat çeken Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, festival için hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Başkan Atay, “Belediye çalışanlarımız hazırlıklar için yoğun emek sarf ettiler hepsine teşekkür ediyorum. İlçemizin, ilimizin ve Ege’nin yöresel yemeklerinin tadılacağı ve tanıtılacağı bir festival olacak. Çeşitli etkinliklerle vatandaşlarımızın eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacağız. Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

http://www.efeler.bel.tr/