Geleceğin Ekolojik Dengesi İçin %100 Doğal Hammaddeden Ürünler

Geleceğin Ekolojik Dengesi İçin %100 Doğal Hammaddeden Ürünler

Asıl mesleği mimarlık olan Ece Çakır Aidan tarafından kurulan Ecoware, tüketim tercihlerimizi gezegenimizin ekolojik dengesini korumayı önceleyen ürünlere dönüştürerek, atıklarımızı daha çevreci bir hale getirmek için yola çıkıyor.

Markanın asıl hedefi; doğal kaynaklarımızın hızla tükendiği dünyamızın, tüm canlılar için yaşanabilir bir yer olarak kalması. Özellikle biyolojik olarak parçalanmayan ve geri dönüştürülme sürecinde harcanan enerji ve kaynaklarla karbon ayak izi bırakan plastik bazlı tek kullanımlık ürünler, bu gezegendeki tüm canlıların ortak geleceği için ciddi tehdit oluşturuyor.

Ece Çakır Aidan, biyomateryal üzerine araştırmalarını sürdürürken doğal malzemelerden yapılan hammaddeler ile üretilen ambalaj ürünleriyle tanışması üzerine, farklı ülkelerde farklı teknolojilerle geliştirilmiş, buğday ve pirinç gibi %100 doğal hammaddelerden üretilmiş, biyoçözünür ve hatta yenilenebilir tek kullanımlık tabak, çatal, kaşık ve pipet gibi ürünleri Türkiye’yle buluşturmaya karar verdi.

Ecoware Buğday Kepeği Tabakları adından da anlaşıldığı gibi buğday kepeği ve az miktarda su ile yapılıyor.

Bu forma ve dayanıklılığa getirilmesinin sırrı, üretimini yapan firmanın geliştirdiği patentli üretim teknolojisi. Ecoware Pirinç Pipetler ise pirinçten ve doğal renklendiricilerden elde ediliyor ve tıpkı tabaklar gibi yenilenebilir özelliğe sahip.

Ecoware, ürünlerini biyobozunur olarak tanımlıyor. Biyobozunur ifadesi temel olarak, bakteriler veya mantarlar gibi mikroorganizmaların biyolojik hareketiyle doğal ortamda özümsenirken, parçalanma yeteneğini ifade ediyor. Bu sürecin ekolojik açıdan herhangi bir zararı olmadığı gibi tabaklar 30, pipetler ise 90 gün içerisinde doğaya karışıyor.

Son olarak sürdürülebilirlik ilkesinin ve atık yönetiminin herkes için hassas bir konu olduğunu ve bugün alacağımız basit kararların geleceğimiz için büyük sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Ece Çakır Aidan, sektörün ihtiyaçlarına önem veriyor ve buna yönelik paket servis kapları ve bardak gibi sürdürülebilir ürünler geliştirmeyi hedefliyor.

www.ecoware.com.tr