GENÇ EKİP DİMES ve OBSESSO’YA DİJİTAL PLATFORMLARDA BÜYÜK BAŞARI GETİRDİ

GENÇ EKİP  DİMES ve OBSESSO’YA  DİJİTAL PLATFORMLARDA BÜYÜK BAŞARI GETİRDİ

Türkiye’nin önde gelen içecek markası DİMES, son yıllarda özellikle genç kuşak tüketicilere yönelik olarak hazırlanan ve 360 derece kurgusunda ana mecra olarak dijital platformları kullanan kampanyalarıyla büyük başarılara imza atıyor. Kampanyalarını alışılmış reklam içeriklerinin dışında, genç kitlenin ilgisini çekecek içeriklerle kuran DİMES, dijital platformları en aktif kullanan markalar arasında yer alıyor. Yaş ortalaması 28’in altında 7 kişiden oluşan DİMES Dijital Pazarlama Ekibi, markanın bir milyonu aşan sosyal medya takipçisiyle anlık iletişimi sürdürüyor. DİMES, dijital iletişim başarısıyla takipçilerinin gözünde bir sosyal medya fenomeni gibi konumlanıyor. Dijital Pazarlama Ekibi, soğuk kahve markası OBSESSO için de ilklere imza atıyor.

Tüm kampanyalarında yeni nesil iletişime önem veren ve gençleri iletişimin odağına alan Türkiye’nin önde gelen içecek markası DİMES, son yıllarda düzenlediği kampanyalarıyla büyük başarılara imza atıyor. DİMES’in bu başarısında yaş ortalaması 28’in altında 7 kişiden oluşan Dijital Pazarlama Ekibi büyük rol oynuyor. Bir milyon takipçili bir sosyal medya fenonemine dönüşen DİMES’in ve dijital dünyada anın keyfini köpürtüp tüketicisiyle yakın arkadaşlık kuran OBSESSO’nun başarı öyküsünü, Dijital Pazarlama Müdürü Ezgi Özyıldırım’dan dinledik.

DİMES’in yerli bir marka olarak, Türkiye’de ve dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde küresel markalarla başarılı bir şekilde rekabet ettiğini söyleyen Ezgi Özyıldırım, “Bilinirliğimizin yüzde 99 düzeyinde olduğu meyve suyu, rekabetin yoğun, genç tüketimin düşük olduğu, nispeten durağan yapıda bir pazar ve bu durum dünya genelinde de böyle. DİMES olarak tüm stratejilerimizin temelini, içecek şirketine dönüşüm vizyonumuz oluşturuyor. İçecek şirketi vizyonumuz kapsamında, Ar-Ge merkezimiz ve kolektif inovasyon gücümüze tüketicilerimize, farklı tercihlere yönelik keyifli ve besleyici ürünler sunuyoruz. İletişimde de inovasyon üzerine odaklanıyoruz. Gençlerin reklam bariyerlerini aşmak için, onların hayatlarının gerçekliği ile örtüşen içeriklerle, onların var oldukları dijital sosyalleşme ortamlarında hem akıllarında hem de hayatlarında olmak için yatırım yapıyoruz” dedi.

 

Dijital Pazarlama Müdürü Ezgi Özyıldırım: “Dijital Sosyalleşme Nerede, Biz Oradayız”

DİMES Dijital Pazarlama ekibinin 7 kişiden oluştuğunu söyleyen Ezgi Özyıldırım, “Yaş ortalaması 28’in altında olan ekibimiz genç, ancak deneyimli ve işini tutkuyla yapan, kendileri de aktif sosyal medya kullanıcısı isimlerden oluyor. ‘Dijital sosyalleşme nerede, biz oradayız’ diyoruz, gençlerle duygusal bağ kurabiliyoruz, çünkü gerçekten de oradayız. Gençlerin umutları, merakları, hedefleri, keyif aldıkları şeyler değişirken biz yerimizde durmuyoruz, gençlerle birlikte sürekli hareket halindeyiz. Dijital iletişimde çoğu trendi, henüz dünyada ve Türkiye’de yeni yeni gelişirken yakalıyoruz, hedef kitlemizle birlikte evrilip şekil alıyoruz” şeklinde konuştu.

DİMES’in sosyal medya takipçi sayısının en yakın rakibin 2 katından fazla ve en yakın 4 rakibin toplam takipçi sayısının da üzerinde olduğunu belirten Ezgi Özyıldırım, “Gençlerin dijital sosyalleşme ve iletişim platformlarında milyonlarca izlenmeye ulaşan, yüzbinlerce yorum alan bir markayız. Tüm dijital mecralarımızda 1.169.665 kişiye ulaşan bir FAM komünitesine sahibiz. İngilizce family, yani aileden gelen FAM, bir takipçi ilişkisini değil, bir aile, arkadaşlık ilişkisini simgeliyor ve biz bu çok özel bağı samimi bir şekilde kurabiliyoruz. Gençlere bir şeyler anlatmaya çalışmak yerine, onların yanında olup onları dinlemeye, onlarla aynı dili konuşmaya odaklanıyoruz. 2022 yılında sosyal medyada konuşulmamız, yani hakkımızda paylaşılan içerik adedi, rakiplerimizin toplamının 20 katından fazla ve bu konuşmalar yüzde 80’i aşan oranla pozitif içerikle gerçekleşti” dedi.

Hayata Başka Bakıyor, Kampanyalarıyla İlklere İmza Atıyor

Dijital Pazarlama Müdürü Ezgi Özyıldırım, markanın son 3 yıl içerisinde büyük başarılara imza atan kampanyalarını, DİMES Milkshake lansmanından başlayarak kısaca özetledi.

DİMES’in 2020 yılında Türkiye’nin ilk uzun ömürlü, paketli Milkshake’ini ürettiğini söyleyen Ezgi Özyıldırım, “DİMES Milkshake, Z kuşağında marka bağlılığı sağlamak ve algımızı gençleştirmek için çok uygun bir üründü. Bu ürünümüzün iletişimiyle duygusal bağ kurmayı, yüksek erişim ve etkileşim sağlamayı ve hedef kitlesi gibi sosyal ve dijital olan Milkshake’i fenomenleştirmeyi hedefledik” dedi.

DİMES, Milkshake lansman kampanyasında, Türkiye’de bir ilke imza atarak gençlerin favori sosyal medya uygulaması TikTok’un fenomenlerine reklam filminde yer verdi ve TikTok’u tüm konseptiyle reklama uyarlayan ilk marka oldu. Kampanya kapsamında sosyal medyanın güçlü bir dinamiği olan “Hashtag Challenge” da kullanan DİMES’in reklam filmi YouTube ve dijital mecralarda 20 milyonunun üzerinde izlenme elde ederken, #OrtamıSalla Hashtag Challenge ile izlenme sayısı 2 milyarı aştı.

Dünya genelinde TikTok for Business global iyi uygulama örneği olarak seçilen kampanya, Smarties, Kristal Elma, Felis, The Hammers gibi pazarlama dünyasının önemli platformlarında da birçok ödüle imza attı.

Smoothie ürün lansmanında da bu kategori için Türkiye’de dijital platformların yanı sıra TV’de reklam yatırımı yapan ilk marka olan DİMES, 2021 yılındaki kampanyasında kendi iki ürünü arasında reklam konsepti ve hashtag challenge ile dijital rekabet kurgulayan ilk marka oldu. Yine Reklamania Creative ve bünyesindeki dijital strateji & iletişim ajansı Cats & Dogs iş birliğinde, lansmanlarıyla ses getiren iki ürünü yine bir sosyal medya dinamiği olan Challenge (Kapışma) konseptiyle tek kampanyada birleştiren DİMES, bu kampanyasında yine ülkemizde bir ilk olarak, müzik sektörünün yıldız ismi Aleyna Tilki’yi, toplam takipçi sayıları 30 milyona ulaşan TikTok fenomenleriyle bir araya getirdi.

360 derece kurguyla gerçekleşen ve birçok ‘media first’ uygulamaya da sahne olan kampanya kapsamında başlatılan #dimeskapışması hashtag challenge akımına katılan TikTok kullanıcıları, 16 bine yakın video paylaşım gerçekleştirdi. Böylece #dimeskapışması, tüketicilerin en fazla video çektiği marka akımı oldu. DİMES Kapışması reklam filmi, TikTok’ta 3 günde 20 milyon izlendi. Tüm kampanya içerikleri 3 ayda 55 milyon organik izlenme, 610 bin yorum, 4 milyon beğeni aldı. 6 günde 18 milyon tekil erişim elde eden #dimeskapışması hashtag’i, TikTok’ta yılın en fazla kişiye erişen akımı oldu.

Effie ödüllerinde “İçecek” ve “Markalı İçerik” kategorilerinde 2 Altın Effie kazanan kampanya, Kristal Elma ödüllerinde 1 Gümüş, 2 Bronz olmak üzere 3 ödüle imza atarken, Smarties Ödülleri’nde Türkiye ve EMEA bölgelerinde 5 Altın, 5 Gümüş ve 3 Bronz olmak üzere toplam 13 ödülün sahibi oldu. The Hammers Awards ödüllerinde ise DİMES, 3 kategoride Altın, 3 kategoride Gümüş ödül kazanırken, pazarlama profesyonellerinin değerlendirmesiyle tüm sektörlerde “Yılın Pazarlama Ekibi” ve “En İyi Sosyal Medya Takımı” altın ödüllerine adını üst üste iki kez yazdırmış oldu. “En İyi Sosyal Medya Takımı” kategorisinde Altın ödül DİMES, The Hammers Awards kapsamına bu yıl ilk kez alınan ‘Dijital Platformlarda En İyi Pazarlama Takımı’ kategorisinde de Altın ödülün sahibi olurken, ‘Hızlı Tüketim Ürünleri Sektöründe En İyi Pazarlama Takımı’, ‘En İyi İçerikle Pazarlama Takımı’ ve ‘En İyi Video Pazarlama Takımı’ kategorilerinde de Gümüş ödüle adını yazdırdı.

Gençlerle üç yıl boyunca giderek güçlenen arkadaşlık ilişkisini daha da ileri bir boyuta taşımayı hedefleyen DİMES, bunun için 2022 yılında yine ilklere imza attığı iki aşamalı bir kampanya planladı. Gençlerin yanında olup onları dinlemeye, onlarla aynı dili konuşmaya odaklanan DİMES’in “Yazın Lezzetleri” sloganıyla ilk adımı, dijitalde ve outdoor etkinliklerde gerçekleştirilen çalışmalarla yeni Milkshake ve Smoothie lezzetlerini gençlere seçtirip, gençlerin seçtiği ürünleri üretmek oldu. İkinci aşamada ise DİMES, Z kuşağının başarılı isimlerini bir araya getiren ve bir Gençlik Manifestosu şarkısı ve filmi hazırladı.

Kampanyanın ilk ödülleri, Aralık ayında düzenlenen Smarties ödüllerinde geldi. DİMES Smarties ödüllerinde Türkiye ve EMEA bölgelerinde 9 altın, 2 gümüş, 2 bronz olmak üzere 8 Kategoride toplam 13 ödül kazandı. DİMES, 19 Ağustos-16 Eylül döneminde sosyal medyada en çok konuşulan gıda markası oldu. 

OBSESSO Dijital Dünyada Anın Keyfini Köpürtüyor

DİMES’in lansmanını 2019 yılında gerçekleştirdiği soğuk kahve markası OBSESSO’nun da, yenilikçi ruhu ve tüketicileriyle kurduğu bağın gücüyle, trendlere öncülük eden bir kimlik kazandığını söyleyen Ezgi Özyıldırım, “Yoğun kıvam ve lezzetiyle tüketicisine keyifli bir soğuk kahve deneyimi sunan OBSESSO’nun, yenilikçi ruhunu ve anın keyfini çıkarma odağını iletişime de taşıyoruz. Tüketicilerimizle arkadaşlık ilişkisine çok önem veriyoruz, sadece onlar bizi değil, biz de onları takip ediyoruz. Tüketicilerimiz gibi bizler de dijital dünyanın en yeni trendlerini yakalamada ustayız. Bu trendleri en iyi şekilde uygulayıp, arkadaşımız tüketicilerimizle dijital dünyada anın keyfini köpürtüyoruz” dedi.

Yakın Arkadaşlara Özel İçerikler

OBSESSO’nun dijital platformlarda gerçekleştirdiği bazı çalışmaları şöyle özetleyen Ezgi Özyıldırım, “OBSESSO lansmanında, özellikle o dönemde çok aktif kullanılan Instagram’ın Close Friends (Yakın Arkadaşlar) özelliğini kullandık; takipçilerimiz onlara Close Friends listemize girmek için onlara verdiğimiz görevleri yapan takipçilerimize, lansman partimizden özel içerikler yayınladık. Takipçilerimize kendilerini özel hissettirerek aradaki bağı güçlendirdik. Close Friends üzerinden özel içerikler paylaşmaya zaman zaman devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Evde Kal Günlerinde Spotify ve Netflix ile Özel Projeler

Ezgi Özyıldırım, pandeminin getirdiği evde kal günlerinde tüketicilerine keyif verecek projelere odaklanan Dijital Pazarlama Ekibinin, Spotify ve Netflix ile gerçekleştirdiği iki farklı projeyi şöyle özetledi: “OBSESSO ile Evin Keyfini Çıkar, Spotify ile gerçekleştirdiğimiz dönemsel projelerimizden biri. Kullanıcılara hem yaşam stilleri hem de markayla alakalı 5 soru sorduk. Buna göre algoritmayla kişiye özel listeler hazırlandı. Aynı soruya aynı cevabı veren 2 kişinin listesi tamamen aynı olmadı, çünkü Spotify dinleme geçmişlerini de dikkate alan bir sistem oluşturuldu. Ayrıca kullanıcılarımıza fayda sağlamak için de 6 aylık Spotify üyeliği hediyesi verdik. Netflix Party özelliğinin Google Chrome uzantısı olarak çıktığı dönemde, okulların da kapanmasıyla evlere kapanan gençler sürekli film / dizi önerisi istemeye ve artık evlerde sıkıldıklarını dile getirmeye başlamışlardı. Biz de onlara sevdikleri sosyal medya fenomenleriyle film izleme şansı sunduk.   Yakın arkadaş olduğu bilinen fenomenleri birbirlerine meydan okuttuk, takipçilerini OBSESSO hesabındaki film ve influencer anketlerine oy vermeye yönlendirdik. Kazanan fenomenle OBSESSO’nun da yer aldığı film geceleri yaptık. Proje bittikten sonra bile ‘OBSESSO gel seninle izleyelim’ diyenler oldu” dedi.

OBSESSO Oyun Keyfini de Köpürtüyor

Ezgi Özyıldırım, markanın Gaming (Bilgisayar Oyunları) camiasına yönelik projesini de şu sözlerle anlattı: “Hedef kitlenin oyun oynadığını, oynamasa bile Twitch uygulaması üzerinden oynayanları izlediğini, orada kurdukları arkadaş gruplarıyla her yayında buluştuklarını biliyoruz. Bazı oyuncuların (gamer) yayınlarına sponsor olduk. Her yayını izleyerek oyunlarla ilgili sohbete dahil olduk, oyun puanları, oyun aksesuarları hediye ederek takipçilere fayda sunduk. Gaming kültürünün kendi söylemlerini kullandık, onlarla aynı açıdan bakıp aynı keyfe dahil olduk, keyiflerini köpürttük.”

BeReal’de Kampanya Yapan İlk İçecek Markası

OBSESSO’nun, anlık filtresiz fotoğraf paylaşımlarıyla yaşanan gerçek anları öne çıkaran sosyal medya uygulaması BeReal üzerinde, platformun ruhuna uygun kampanya düzenleyen ilk içecek markası olduğunu söyleyen Ezgi Özyıldırım: “BeReal hesabımızı ilk adımda Close Friends (yakın arkadaşlar) özelliğini kullanarak, burada bizi en yakından takip eden, en özel takipçilerimize duyurduk ve onları da BeReal’de yerlerini almaya ve bize eşlik etmeye davet ettik. Bunun hemen ardından, fenomen iş birlikleri de gerçekleştirdik. BeReal’de ‘takeover’ (hesap devralma) iş birlikleri de yaptık. Tuana Yılmaz ve Emre Aslan, OBSESSO’nun BeReal hesabını birer hafta boyunca devraldılar” dedi.

Trendlere Öncülük Eden OBSESSO, Yapay Zeka Sohbet Robotu ChatGPT ile İş Birliği Yapan İlk Marka Oldu

Dijital dünyada büyük ilgi uyandıran ChatGPT yapay zeka sohbet robotu ile iş birliği yapan ilk markanın da OBSESSO olduğunu belirten Ezgi Özyıldırım, “Önce ChatGPT ile arkadaş olduk ve ona hem markamızı, hem de iletişim dilimizi tanıttık.  ChatGPT‘nin bizim için hazırlayacağı sosyal medya içeriklerini, takipçilerimizle paylaşacağız, takipçilerimizden gelecek sorular da kendisine iletip vereceği yanıtları yayınlayacağız. Günümüzün trendini yakalayıp, anı keyifli bir sohbetle yavaşlattığımız bu deneyimi, takipçilerimizle paylaşacağız. ChatGPT iş birliğimizle dijital iletişimdeki gücümüzü bir kez daha sergiledik” dedi.

www.dimes.com.tr

www.obsesso.com.tr