Horeca Sektörü İçin Kullanım Kolaylığı, Uygun Maliyet ve Enfes Tat: Aromio Dondurma

Horeca Sektörü İçin Kullanım Kolaylığı, Uygun Maliyet ve Enfes Tat: Aromio Dondurma

Aromio markası ülkemizde başta dondurma tozları olmak üzere birçok ürünün toz karışımlarının tedariğini sağlıyor. Kullanım kolaylığı, uygun maliyet ve enfes tat sunan ürünleriyle müşterilerini memnun eden Aromio markasını yakından tanımak adına firma Genel Koordinatörü Nüket Dumlupınar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaja başlamadan önce sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Nüket Dumlupınar. 2006 senesinden beri D Makina A.Ş. Genel Koordinatör ve Üretim Müdürü görevlerini sürdürmekteyim. 1973 Almanya/Leverkusen doğumluyum. Okul yıllarım İstanbul’da geçti. Marmara Üniversitesi, Yazılım Donanım Teknolojileri Bölümü’nü bitirdikten sonra finans sektörünün birçok kolunda hizmet veren aile şirketimizde birçok kademede görev alarak tecrübe kazandım. Daha sonra kendimi daha fazla geliştirmek adına çeşitli Banka ve Borsa aracı kurumlarında çalıştım. 2000-2006 seneleri arasında Türkiye’nin saygın aracı kurumlarından birinde 6 sene şube müdürü olarak hizmet verdikten sonra eşim Doğuş Dumlupınar ile evlenerek İzmir’e yerleştim. İzmir’de çalıştığım aracı kurumun bölge müdürü olarak bir sene hizmet verdikten sonra eşim Doğuş Dumlupınar‘ın Kosgeb ve Ege Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen Genç Girişimci programında üniversiteler arası birincilik alarak hazırlamış olduğu projeyi hayata geçirerek Doğuş Makineyi kurduk.

Aromio’nun hikâyesinden biraz bahsedebilir misiniz?

İtalyan Gelmatic firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. Ayrıca marka sahibi olduğumuz Triomaxx markalı dondurma makinalarının satışını ve satış sonrası servis hizmetini uzun senelerdir vermekteyiz. Dondurmaya olan tutkumuz şirketimizin kuruluş yıllarına kadar uzanmakta. 2018 senesine geldiğimizde uygun maliyet ve kalitede dondurma tozunda gördüğümüz eksiklik sonucu, dondurma tozları üretimi başta olmak üzere gıda toz karışımlarının üretimine başladık. Aroma ve İtalyanca’da “Mio” yani “benim” anlamına gelen iki kelimeyi harmanlayarak Aromio markasını oluşturduk.

Aromio’nun Horeca sektörüne yönelik faaliyetleri ve ürünleri ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Horeca sektörü gün geçtikçe büyüyor ve tedarik aşamasında işletmecilerin işlerini kolaylaştıracak niş ürünlere olan ihtiyacı artıyor. Önemli olan bu işletmelerle güçlü bağlar kurarak ihtiyaçlarını saptamak ve doğru ürün, doğru nokta mantığı ile işletmeleri rahatlatmak. Bu işletmeler için gerek lezzetlerin standart hale gelmesi, sevkiyat kolaylığı ve raf ömrü gibi etkenler toz karışımları vazgeçilmez hale getiriyor. Sektöre yönelik ürünlerimize Premixler, Dondurma Tozları, Frozen Yoğurt Tozları, Sıcak Soğuk İçecek Tozları, Waffle/Pancake Karışım Tozları gibi ürünleri örnek verebilirim. Aromio toz gıda karışımlarında özellikle dışarıdan sadece süt veya su ilavesiyle son ürüne ulaşabiliyorsunuz. Standart ürettiğimiz ürünler haricinde müşterilerimize ihtiyaçlarına yönelik özel reçeteler de hazırlayabiliyoruz. Aynı zamanda yurt dışındaki birçok işletmenin tedarik zincirlerinin önemli bir parçasıyız. Yaz mevsimiyle beraber dondurma stantları işletmelerde yerini aldı.

Aromio Dondurma ve Frozen Yoğurt karışımları da hem pratik hem de lezzetli olmaları ile işletmelerin gözdesi olmaya aday. Bu ürünler ile ilgili bilgi alabilir miyiz? İşletmeler neden Aromio Dondurma ve Frozen Yoğurt karışımlarını tercih etmeli?

Öncelikle dondurma tozları haricinde Horeca sektörüne yönelik birçok ürünümüz bulunmakta. Fakat dondurmaya olan ilgimiz, sektördeki makine ihtiyacı kanalında birebir tespit etmemizle başladı. Üretim yapmaya başlarken çok ciddi bir PR çalışması ile işletmecilerin yaşadığı sorunları tespit ederek hayatlarını kolaylaştıracak, kaliteli, ulaşılabilir ve fark yaratacak Aromio Latte Plus ve Aqua Plus serilerini ürettik. Müşterilerimiz şu anda Aromio markasında 100 farklı çeşit ürüne ulaşabilirler. Sonrasında katıldığımız yurtiçi ve yurtdışındaki fuarlarla ve artan kullanıcılarla markamız Türkiye’de ve yurtdışında birçok işletmenin severek kullandığı ve önerdiği bir noktaya geldi. Temmuz ayından itibaren Almanya’daki yapılanmamız tamamlanmış olacak ve Avrupa’daki müşterilerimiz için daha kolay ulaşılabilir olacağız.

 

Sizce iyi dondurma nasıl olmalı?

Üretim aşamasında kullanılan ham madde temininden ekipmanlara, soğutucunun kalitesinden paketleme malzemelerinin uygunluğuna, tedarikçi seçiminden ürünün depolanmasına ve taşıma esnasında soğuk zincirin kırılmamasına kadar üretim zincirinin tamamını içine alan bir standartlar bütününü kapsayan HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Risk Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemini de içeren ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin uygulanması büyük önem taşıyor. Sadece üretici tarafında değil, satış noktalarında da hijyen kurallarına ve soğuk zincirin kırılmamasına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kaliteli ve iyi bir dondurmanın içeriği ise %60 su veya süt en az %40’ı da şeker ve yağdan oluşmalı. Tatlandırıcı gibi kimyasallar içermemeli. Biz Aromio ailesi olarak tüketmeyeceğimiz hiçbir ürünü üretmiyoruz.

Son olarak işletmeler ürünlerinize nasıl ulaşabilir? Dağıtımı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Müşterilerimiz herhangi bir aracı olmadan direkt fabrikamızdan, koli, palet veya konteyner bazında tedariklerini yapabiliyor. Aynı zamanda İstanbul’da Okmeydanı Perpa Ticaret Merkezi’nde satış ofisimiz var. İstanbul özelinde her gün ücretsiz sevkiyatımız mevcut. Ayrıca e-ticaret sitelerinden de ürünlerimize ulaşabilirler.

www.aromio.com.tr