“Horeca Sektöründe Değer Yaratmak İçin Çalışıyoruz”

“Horeca Sektöründe Değer Yaratmak İçin Çalışıyoruz”

2001 yılından itibaren Horeca sektöründe değer yaratmak ve başta şefler olmak üzere, tüm mutfak çalışanları, işletmeler ve ağırlama sektörünün tüm paydaşlarının ihtiyaçlarına cevap veren Unilever Ev Dışı Tüketim (UFS)’in Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz ile firma, ürünleri ve şeflere yönelik eğitim uygulamaları olan UFS Academy ile ilgili konuştuk.

Röportaja başlamadan önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?
2021 yılı Şubat ayından beri Unilever Ev Dışı Tüketim (UFS) Genel Müdürü olarak görev yapıyorum. Unilever’deki yolculuğum ise çok daha önceye, 2003’e dayanıyor. 2003 yılında Unilever’de ilk kez Müşteri Geliştirme departmanında çalışmaya başladım. 2018 yılına kadar Saha Satış Yerel Zincirler Yöneticiliği, Saç ve Ağız Bakım Kategorilerinden Sorumlu Kategori Operasyon Müdürlüğü, Ulusal Zincir Müşteri Yöneticiliği, Algida Süpermarket Kanal Yöneticiliği, Ev Bakım ve Kişisel Bakım ve Gıda Kategorilerinden Sorumlu İç Anadolu Bölge Yöneticiliği görevlerinde bulundum. 2018 itibarıyla Gıda ve Çay Kategorilerinden Sorumlu Kategori ve Kanal Geliştirme Direktörlüğü’ne atandım.
Unilever ailesinin bir parçası olduğum ilk günden beri, kendimi ait hissettiğim bir sektörde ve bu sektöre yön veren global bir şirkette bulunmaktan dolayı çok mutluyum.

Şefler tarafından hayata geçirilmiş bir markasınız. Bu nedenle çeşitli ürün gamınız ile Horeca sektörünün gıdadan temizliğe birçok ihtiyacını karşılıyorsunuz. Bize biraz ürün gamınızdan bahsedebilir misiniz?
Unilever Ev Dışı Tüketim olarak, Türkiye’de faaliyete geçtiğimiz 2001 yılından beri Horeca sektöründe değer yaratmak için çalışıyoruz. “Destekle, ilham ver, geliştir” olarak ifade ettiğimiz marka amacımız doğrultusunda, başta şefler olmak üzere, tüm mutfak çalışanları, işletmeler ve ağırlama sektörünün tüm paydaşlarının ihtiyaçlarına cevap vermek ve böylelikle Horeca sektörünü de ileri götürmek için çalışıyoruz. Hem Türkiye’de hem de globalde birçok operatör ve sektör çalışanıyla sürekli dirsek teması halindeyiz. Dolayısıyla sektörün ihtiyaçlarının nabzını tutuyor ve ürün ve hizmetlerimizi bu doğrultuda yeniliyor ve geliştiriyoruz diyebilirim.


Unilever Ev Dışı Tüketim olarak yemek hazırlayıcılar, soğuk soslar ve tatlı kategorilerindeki yenilikçi ve standartları yükselten ürünlerimizle farklı kanallarda her 2 mutfaktan 1’ine ulaşıyoruz. Gücümüzü Knorr, Carte d’Or, Hellmann’s ve Calve olmak üzere Unilever markalarından alıyoruz.
Şeflerimizin eşsiz lezzetleri hazırlamak için mutfakta geçirdiği zamanın değerini iyi biliyor; sunduğumuz zamandan kazandıran ürünlerle mutfakları lezzetlendiriyoruz.
Ev dışı temizlik ve hijyen tarafında ise Unilever Professional Domestos ve Cif markalarımızla sunduğumuz yüzey temizleyicilerimizle sektörde memnuniyet yaratıyoruz. Hijyen uzmanlığımızla güven verirken ürünlerimizin güçlü performansı sayesinde temizlikte hızlı ve etkili sonuçlarla operatörlerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz.

Ürünleri işletmelerle nasıl buluşturuyorsunuz? Dağıtım kanallarınız neler?
Unilever Ev Dışı Tüketim olarak odağımızda her şey dâhil oteller, full servis ve hızlı servis restoranlar, kafeler, büfeler, hazır gıda atan satan süpermarketler ile eğitim kurumlarının, iş yerlerinin ve kamu kurumlarının yemekhaneleri ve kantinleri de dahil olmak üzere catering hizmetleri yer alıyor.
UFS’de iş yapış anlayışımız sosyal kanalları kullanmaktan geçiyor. Yani dağıtım kanallarımızın ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlayıp onları stratejik partner haline getiriyor; sadece ürün ihtiyaçlarını karşılamayıp hizmet de sunuyoruz. Yeni reçeteler, trendler, endüstrileşme, dijitalleşme gibi konularda destek veriyoruz. Dağıtım kanallarımız sadece offline değil; Siparişdirekt uygulamamızla aynı zamanda online olarak da işletmelere ulaşıyoruz. Siparişdirekt üzerinden işletmeler Unilever markalarının sunduğu ürünlere çok daha hızlı bir şekilde ve avantajlı fiyatlarla ulaşabiliyorlar. Tüketiciye doğrudan ulaşmayan ürünlerimizi misafirlerimizle buluşturan dağıtım kanallarımız bizim için çok önemli. UFS ürünlerini ve Unilever markalarını yaşatan kanallar olarak operatörlerimizle aslında güçlü iş birlikleri geliştiriyoruz.

UFS Academy uygulamanız eğitim içerikleri ile mutfak çalışanlarının ve şeflerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bu eğitimle alakalı sizden biraz bilgi alabilir miyiz?
UFS Academy uygulamamızı sektördeki nitelikli iş gücü sorununa yönelik olarak devreye aldık. UFS Academy şeflerle yaptığımız araştırmalarla ve onlardan aldığımız iç görülerle doğmuş bir uygulama. Herkesin indirebileceği ücretsiz eğitimler içeren bu mobil uygulamayla şeflere temel reçetelerden ileri seviye pişirme tekniklerine, dünya mutfaklarından en güncel gastronomi trendlerine geniş bir yelpazede eğitim içerikleri sunuyoruz.
Ayrıca 2016 yılından bu yana devam eden ve şimdiye dek 60 bine yakın mutfak çalışanına ulaşan Güvenilir Eller gıda güvenliği eğitim içeriklerimizi de UFS Academy uygulamamıza taşıdık.
Şefler uygulamadaki eğitimlere diledikleri zaman mobil cihazları üzerinden erişebiliyor. Şeflerin yoğun temposu düşünülerek 2 dakikanın altında ve herhangi reklam içermeyecek biçimde tasarlanan eğitim içeriklerimiz, şeflerin eğitime daha fazla vakit ayırmasını kolaylaştırıyor. “Takımını Yönet” özelliği de şeflere tüm mutfak ekibi için eğitimler organize edip takip etme imkânı sunuyor. Eğitim modüllerinin sonundaki testleri tamamlayan şefler dünyanın en iyi 10 mutfak sanatları enstitüsü arasında sayılan ICCA akreditasyonuna sahip sertifikalar alıyor. UFS Academy hijyen, gıda güvenliği ve atıksız mutfak gibi önemli başlıkları da kapsadığı için aslında operatörlere ve şeflere çok yönlü bir destek sunma imkânı veriyor bize.

Son olarak, Horeca Mailing Gazete okuyucularıyla paylaşmak istediğiniz yeni faaliyetler, ürünler ya da haberler var mıdır?
Bildiğiniz gibi, bir süre önce işletmelerle Siparişdirekt uygulamamızı buluşturduk. Uygulamamız üzerinden operatörlerimiz Unilever markalarımıza ait ürünlere hem çok daha kolay bir şekilde hem de avantajlı fiyatlarla ulaşabiliyorlar. Siparişdirekt’le sektörümüzü dijitalleşme konusunda bir adım daha öne götürdüğümüz gibi, işletmelere her an her yerde güvenli alışveriş deneyimi de sunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yemeksepeti’yle yaptığımız iş birliğiyle Yemeksepeti Nar üye restoranlarına Siparişdirekt üzerinden yapacakları satın alımlarda özel indirimler de sunmaya başladık.
UFS olarak Horeca sektörünün ihtiyaçlarını takip ederek sektörü ileriye taşıyacak yenilikler getirmek her zaman önceliğimiz. Marka amacımız doğrultusunda tüm sektör çalışanlarına ilham verecek öneriler sunmaya, gelişim fırsatlarını en doğru şekilde değerlendirerek sektöre liderlik ve öncülük etmeye ve tüm Horeca paydaşlarının destekçisi olmaya devam edeceğiz.

www.unileverfoodsolutions.com