Horeca Sektöründe Kahve Deneyimini Kesintisiz Sürdürüyoruz

Horeca Sektöründe Kahve Deneyimini Kesintisiz Sürdürüyoruz

Horeca Mailing Gazete okuyucuları için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İşletme bölümünde yüksek lisans yaptım. Tchibo Türkiye’ye okul yıllarında katıldım ve 16 yıl boyunca farklı kademelerde, birçok farklı pozisyonda görev aldım. Mağazada barista olarak başladığım kariyerime, 2007’den 2011 yılına kadar Lojistik Uzmanı olarak devam ettim. 2011’de Lojistik Müdürlüğü görevine getirildim. 2014-2019 yılları arasında Bölge Satış Müdürü, Kıdemli İş Geliştirme Müdürü, Mağazalar ve Operasyon Yöneticisi, Mağazalar ve Operasyon Direktörü görevleri ertesinde 2021 yılında Tchibo Türkiye Genel Müdürü olarak atandım. Perakende sektöründe 16 yıldır satış, iş geliştirme, lojistik, ithalat ve tedarik zinciri operasyonların yönetilmesi gibi farklı alanlarda yer aldım. Aynı zamanda Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD) Yönetim Kurulu Üyesiyim. Bunun dışında öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla üniversitelerde Satış ve Operasyon Yönetimi alanlarında ders veriyorum. Şirketimizin de üyesi olduğu perakende ve tüketim ürünleri sektörlerindeki üst düzey kadın iş gücünü desteklemek ve sayısını artırmak misyonu ile hareket eden LEAD Network Türkiye Derneği’nin de aktif mentorları arasında yer alıyorum.

Tchibo, 2005 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor. Aradan geçen süre içinde markanızın Türkiye pazarındaki gelişiminden ve faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

1949 yılında, Hamburg’ta evlere posta yoluyla kahve satarak hayatına başlayan Tchibo’nun Türkiye’deki hikayesi 2005 yılında başladı. Her damak tadına uygun zengin kahve lezzetlerimiz, sürekli değişen temalarımız ve mağaza içi kafe alanından oluşan özgün iş modelimiz ile kısa zamanda Türk tüketicisi tarafından çok sevildik. Bugün büyük şehirler başta olmak üzere 11 ilde yaklaşık 50 mağazamızla hizmet veriyoruz. Ayrıca www.tchibo.com.tr internet mağazamız ve mobil uygulamamız ile Türkiye’nin her noktasına ulaşıyoruz. Kendi özgün kanal yapımızın yanı sıra Tchibo’nun gerçek kahve lezzetini daha çok kişiye ulaştırmak için çoklu kanal stratejimiz kapsamında oluşturduğumuz satış ağımız ve yaptığımız farklı iş ortaklıklarımızla büyümeye ve yaygınlaşmaya devam ediyoruz. Başta Trendyol, Hepsiburada, Amazon, N11, Çiçeksepeti gibi pazaryerlerinde olmak üzere Migros, Macrocenter, Carrefour, Metro ve File gibi ulusal ve yerel market zincirlerinde de Tchibo kahvelerine ulaşılabiliyor. Tüm bunların yanı sıra Mediamarkt, Teknosa, Vatan gibi kanallar ile daha fazla ve farklı noktalarda müşterilerimizi, kullanım ihtiyaçlarına göre kahve makinelerimizle buluşturuyoruz. Petrol Ofisi iş birliğimiz ile 550’yi aşkın noktada müşterilerimizin seyahatlerine Tchibo 2 Go konseptimizle lezzet katıyoruz.

Perakende pazarlama faaliyetleriniz dışında Tchibo Coffee Services adıyla Horeca sektörüne yönelik faaliyet gösteriyorsunuz. Bu bağlamda Tchibo Coffee Services’in Horeca sektörüne yönelik hizmetleri ve faaliyetleri nelerdir?

Tchibo Coffee Service, ev dışı tüketim kanalında müşterilerimize en kaliteli kahve çözümlerini sunmak için faaliyet gösteren yapılanmamız. Küresel iştirak ve ortak ağımızla dünya çapında 35’ten fazla ülkede, profesyonel gereksinimler için kahve ve diğer sarf malzemelerinin yanı sıra makine teknolojisi ve hizmeti sunuyoruz. Türkiye’de de ev dışı tüketim kanalı ve Horeca odaklı çalışmalar kapsamında başta oteller, restoranlar ve iş yerleri olmak üzere ev dışı kahve tüketiminin yapıldığı farklı kanallarda da Tchibo kahve deneyiminin kesintisiz sürmesini sağlıyoruz.

Tchibo Türkiye olarak Horeca sektörüne mükemmel kahve sunumu çözümleri sunuyorsunuz. Bu bağlamda Horeca sektörüne sunduğunuz kahve ve kahve makineleri çözümlerinizi detaylandırabilir misiniz?

Tchibo Coffee Service olarak Davidoff, Tchibo, Piacetto, Eduscho gibi en kaliteli kahve markalarının, sıcak çikolata ve filtre kahve gibi diğer sıcak içeceklerin ve ev dışı tüketimdeki profesyonel makinelerin sağlayıcısıyız. Anlaşmalı Horeca noktalarına doğrudan kahve satışı ya da makine kurulumu yaparak müşterilerine başta Tchibo Professional markası olmak üzere çekirdek kahve, taze öğütülerek hazırlanmış espresso, americano, latte veya cappuccino gibi farklı kahve çeşitlerini sunmalarını sağlıyoruz. Profesyonel makine dışında perakendede de iyi bilinen Cafissimo kapsüllü kahve makineleri ve kapsüllerini de satışa sunuyoruz. Ayrıca tüm Türkiye’de müşterilerimize yerinde teknik servis hizmeti de sağlayan geniş teknik servis ağımız mevcut. Bu alanda imza markamız olan Tchibo Professional serisi, müşterilerin yüksek ve güvenilir kalite beklediği aynı zamanda uygun fiyat gereksinimlerini karşılayan ofisler, oteller ve yeme-içme sektöründe profesyonel kullanım için tasarlandı. Tchibo Professional kahveleri ise farklı müşteri ihtiyaçları için özenle dengelenmiş, belirgin lezzet profillerine sahip harmanlardan oluşuyor.

2023 ilk yarıyılı Tchibo için nasıl geçti? Gelecek dönem tahminleriniz nelerdir?

Son yıllarda olduğu gibi bu yılda da kahve yatırımlarımızı, mağaza sayımızı ve bulunurluğumuzu artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Deprem ve seçim etkisinde kalan pazar koşullarının hakim olduğu yılın ilk yarısını hedeflerimiz paralelinde geçirdik. Nielsen sonuçlarına göre 2023 yılının ilk yarısında Espresso ve Kapsül ürün gruplarında pazar liderliğimizi devam ettirdik. Kendi kanallarımızın yanı sıra çoklu kanal stratejimiz paralelinde hızlı tüketim kanalında, ulusal ve yerel marketlerdeki yayılımımızı hızla artırmaya devam ediyoruz. Yılın ikinci yarısında da bulunduğumuz her kanalda yaygınlığımızı artırmaya ve büyümeye devam edeceğiz.

www.tchibo.com.tr