Horeca Sektörünün Havasını Değiştirecek Çözümler

Horeca Sektörünün Havasını Değiştirecek Çözümler

Öncelikle HM Gazete okuyucuları için kendinizi ve Froumann markasının tarihçesini kısaca anlatabilir misiniz?

Froumann Profesyonel Hava Temizleme Sistemleri Ar-Ge Müdürüyüm. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmamız dünya devi markalara ankastre ocak, fırın ve davlumbaz üreten, devlet destekli Ar-Ge merkezine sahip bir üretim şirketidir.

80 yılı aşkın sanayicilik tecrübesine sahip firmamız, iç mekanlarda hava kalitesini artırmaya yönelik hava temizleme cihazlarını, 2020 yılında Froumann markası ile pazara sunmuştur. Üç aşamalı filtreleme özelliğine sahip HEPA H14 filtre teknolojisi kullanarak geliştirdiğimiz hava temizleme sistemleri ile özellikle büyük kapalı mekanlarda güvenli nefes alanı yaratmayı kendimize görev edindik. Froumann Profesyonel Hava Sistemleri öncelikle okul, restoran, iş yerleri, hastaneler, spor salonları gibi kalabalık olabilecek geniş alanlı kapalı mekanlar için tasarlandı. Saatte 1.750m³ hava temizleme kapasitesine varan farklı modeller arasında ev kullanımına uygun cihazlarımız da bulunuyor.

Froumann markası olarak Horeca sektörüne sunduğunuz ürün gruplarından ve faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Tüm Froumann Hava Temizleyiciler geniş yüzeyli H14 HEPA filtreye sahipler. Horeca sektöründeki mekanlar geniş alanlı ve kalabalık olabiliyor. Bu mekanların havalandırma sistemleri, camların açılıp açılmamasına göre değişiklik gösterebiliyor. Froumann N90 ve N100 V adını verdiğimiz modeller, bu tip alanların havasını hızlı şekilde yenilemek üzere tasarlandı. Kirli havayı nefes hizasından çeken ve temiz havayı tepeden üfleyen özel tasarımı sayesinde kimseyi rahatsız etmeden, sessiz bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda bu güçlü cihazlar, ortamdaki kötü kokuları ve hastalık yapan mikroorganizmaları bertaraf edebiliyor. Ekiplerimiz tüm müşterilerimiz ile birebir ilgileniyor. O mekanlarda keşifler gerçekleştirip hangi kapasitede cihazlara ihtiyaçları olduğunu ve bu cihazları nereye yerleştirecekleri konusunda önerilerde bulunuyor.

Bir restoran sahibi, hava temizleme cihazı satın alacağı zaman nelere dikkat etmelidir?

Yüksek verimli HEPA filtreleri içeren, havadaki virüs ve bakteri gibi bulaşıcı hastalıklara sebep olan mikroorganizmaları temizleme etkinliğine sahip cihazlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda küçük partikülleri, tozu, alerjenleri ve uçucu organik bileşikleri (VOC’ler) temizleyebilen çok aşamalı filtreleme sistemlerine sahip hava temizleyiciler seçilmeli, koku giderme için de cihazın aktif karbon filtresi bulunmalıdır.

Hava Akışı Kapasitesi ve Oda Büyüklüğü: Restoran alanının büyüklüğüne uygun kapasiteye sahip yüksek CADR değeri olan ve mevzuatlara uygun hava değişim katsayısını sağlayabilecek bir hava temizleyici seçmelisiniz.

Gürültü Seviyeleri: Ambiyansın ve konuşmaların önemli olduğu bir restoran ortamında, müşterilerin ve personelin rahatsız olmasını önlemek için düşük gürültü seviyesine sahip bir hava temizleyici seçin.

Taşınabilirlik ve Yerleştirme: Taşıması kolay ve portatif cihazlar tercih edin. Müşterilerin oturma alanlarında hava kalitesini ve müşterinin konforunu artırmak için kullanımı oldukça önemlidir.

Bakım ve Filtre Değişimi: Bakım kolaylığını ve yedek filtrelerin maliyetini göz önünde bulundurun.

Enerji Verimliliği: Hava temizleyici gün boyunca uzun süre çalışacak ve yaşamınızın bir parçası olacağından, daha az güç tüketen enerji tasarruflu modelleri arayın. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak restoranınızın özel ihtiyaçlarına uygun, müşterileriniz ve personeliniz için temiz hava sağlayan bir hava temizleme cihazı seçebilirsiniz. Bir HVAC uzmanına veya iç mekan hava kalitesi uzmanına danışmak, restoranınız için doğru hava temizleme cihazını seçmeniz konusunda değerli bilgiler de sağlayabilir.

Hava temizleme cihazlarının restoran işletmeleri için önemini, HM Gazete okuyucuları için anlatabilir misiniz?

Restoranlar; yemek kokuları, duman, yağ parçacıkları, alerjenler ve temizlik maddelerinden kaynaklanan uçucu organik bileşikler (VOC’ler) dahil olmak üzere havada bulunan çeşitli kirleticilere sahip olabilir. Ayrıca bir arada yemek yenilen kapalı ortamlarda solunum yolu hastalıklarının bulaş riski artmaktadır. Hava temizleme cihazlarının kullanımı tüm bu problemlere çözüm olabilmektedir.

Yemek kokuları müşteriler için rahatsız edici olabilir. Aktif karbon filtreli hava temizleyiciler, bu kokuların absorbe edilmesine ve azaltılmasına yardımcı olarak daha keyifli bir yemek deneyimi yaratabilir. Özellikle de açık mutfaklı restoranlarda, pişirme işleminden kaynaklanan duman ve yağ parçacıkları etkili bir şekilde ortamdan uzaklaştırabilir.

Yüksek iç mekan hava kalitesinin korunması, müşterilerin ve restoran çalışanlarının genel refahına ve konforuna katkıda bulunur. İşletmeler tarafından müşterilerin sağlığının düşünülmesi ve korunması, ilgili işletmenin tercih edilme sebeplerinden biri olacaktır. Grip mevsimi veya bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık sorunları veya salgın zamanlarında, hava temizleyicileri havadaki mikro organizmaları temizleyerek potansiyel olarak bulaşma riskini azaltacaktır.

Kısacası restoranlarda hava temizleyicilerin kullanılması, genel yemek deneyimini iyileştirebilir, daha sağlıklı bir ortamı teşvik edebilir, müşteri ve çalışanların memnuniyeti müessesenin başarısına ve itibarına katkıda bulunur.

Son olarak 2023 yılı Froumann markası için nasıl geçti? 2024 yılı hedeflerinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

İç mekan hava kalitesinin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Froumann markası da üçüncü senesinde bilinirliğini artırmaya devam ediyor. 2023 yılında satışlarımız adet bazında %50’nin üzerinde arttı.

2024 yılında marka bilinirlik çalışmalarımıza ve hava kalitesi ile ilgili farkındalık yaratma çalışmalarımıza hız vereceğiz. Görevimiz, insanların gönül rahatlığıyla kapalı ortamlarda bulunabilmeleri.

Tabi ki ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşullar, 2024 yılını nispeten belirsiz kılıyor. Horeca sektöründen iç mekan hava kalitesini iyileştirmeye yönelik adımlar bekliyoruz. Bu sektörde çalışan çoğu kişi mevcuttaki eski ve yetersiz havalandırma sistemlerinden şikayetçi. Hele ki cam açılamayan mekanlarda veya konum itibarıyla açıldığında dışarıdan çok fazla gürültü geldiği durumlarda Froumann Hava Temizleme Sistemleri’nin son derece pratik ve faydalı bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.

froumann.com