“Sektörün beklenti ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak üretiyoruz”

“Sektörün beklenti ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak üretiyoruz”

İşletmelerin ihtiyaçlarına uygun profesyonel kesime yönelik ürünlerini Horeca sektörü ile buluşturan Bonfilet markasının Türkiye Satış Müdürü Engin Damla ile birlikte markanın faaliyetlerinden ve üretimden dağıtıma kadar gerçekleşen süreçten bahsettiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaja geçmeden önce bize biraz kendinizden ve Bonfilet’in kuruluşundan bahseder misiniz?

1980 İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldum. Daha sonra Koç Üniversitesi “Turqality Yönetici Geliştirme Programını” derece ile tamamladım. 26 yılı aşkın bir süredir sektörlerinde önde gelen 5 ulusal şirkette Satış ve Pazarlama alanında çeşitli kademelerde yöneticilik sorumluluğunu üstlendim. Son olarak 1.5 sene önce, Türkiye Satış Müdürü olarak dahil olduğum Bonfilet ailesindeki görevime büyük bir keyif ve gurur ile devam ediyorum.

Bonfilet markasının yolculuğu ise; 1905 yılında Eskişehir’de Akkoyun ailesinin hayvancılık ve kasaplık faaliyetleri ile başladı ve dört kuşaktır büyüyerek devam etti. Ticari faaliyetlerin İstanbul’a taşınmasının ardından geleneksel kasaplık faaliyetleri geliştirilerek yenilikçi bir sürece dönüştü ve artan pazar talepleri ile 1987 yılında Bonfilet markası kuruldu.

Bonfilet olarak; Ar-Ge yatırımlarına verdiğimiz önemin yanı sıra insan sağlığı konularındaki ciddi çalışmalarımız ile 1994 yılında Türkiye’yi ilk paketlenmiş et ve et ürünleriyle tanıştırdık. Yine trend belirleyici bir marka olarak Türkiye’yi ilklerle tanıştırmaya devam ettik ve 2010 yılında 34001 numaralı belgeyi alarak Türkiye’nin AB normlarındaki ilk et üretim tesisini açtık ve ürün çeşitliliğimizi artırarak, otomasyona dayalı daha kapsamlı bir üretim modeline geçtik.

2010 yılından sonra ürün yelpazesini artırarak, geçmişten aldığımız zengin miras ile kullandığımız üstün teknoloji ve iş gücünü birleştirerek et ve et ürünlerini üretim aşamasından raflara kadar tüm detayları ile şekillendiriyor, bir asrı aşkın süredir sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyi pekiştirerek sürdürüyoruz.

Oldukça geniş bir ürün gamınız var… Ürün çeşitliliğiniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Müşterilerinizin ihtiyaçlarına hangi ürünler ve faaliyetler ile cevap veriyorsunuz?

Bonfilet tüketicilerini; taze ve dondurulmuş kuzu ve dana eti grupları, baton döner ve pişmiş döner çeşitleri, taze ve dondurulmuş köfte grubu, kavurma, soslu et çeşitleri ve hazır yemek çeşitleri ile  buluşturuyor.

Diğer yandan profesyonel kesime yönelik ürünlerimizi, sektörün beklenti ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak üretiyoruz. Ev dışı tüketim alanında büyük üretim firmaları, cateringler, oteller, restoranlar, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm Türkiye’de seçkin bayiler ile çalışıyoruz.

Şu an pazarda Bonfilet ana markamız dışında yeme içme sektöründe faaliyet gösteren Bonet Döner ve Bonet Kasap olmak üzere iki farklı zincirimiz mevcut.

Yıl içinde piyasaya sunduğunuz veya daha sonra sunacağınız yeni ürününüz varsa ürün hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yakın tarihte File Marketlerde yerini alan “Soslu Biftek Tantuni” ürünümüz ile geleneksel bir lezzeti evlerimize taşımanın büyük mutluluğu içindeyiz. Bu ürünümüzün AR-GE’si yapılırken, reçete aşamasında geleneksel hazırlanış usulü ve içeriğine sadık kalınarak ürünümüz hazırlamıştır. Bunun dışında yeni yılın ilk çeyreğinde raflardaki yerini alacak olan soslu özel et serimizin oldukça dikkat çekeceğine ve sektörümüzde büyük ses getireceğine inanıyorum.

Bonfilet’in Ev Dışı Tüketim sektöründeki konumu ve pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Bonfilet, EDT sektörünün önde gelen, güçlü kurumları ile üretimini yaptığı çeşitli kırmızı et grubu ürünlerinin satış ve sevkiyatına ait  önemli bir iş ortaklığı sürecini yürütmektedir.  Karşılıklı süre gelen bu ticari birliktelik kimi zaman dönemsel projeler için kimi zaman da süresiz projeler için geçerli olabilmektedir. Sonuç olarak uzun süredir aynı çatı altında birlikte omuz omuza başarıyla çalışan bir ekip, bu ekibin önünü açan modern ve yenilikçi teknolojik alt yapısı ile Bonfilet EDT sektörünün kendi alanında lider markalarından biri olarak pazardaki yeri almaktadır.

Güncel yatırımlarınız ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

2022 yılının üçüncü çeyreği itibarı ile fabrikamızda pişmiş döner üretim alanımız hem büyümüş hem de yenilenmiştir. Bu doğrultuda son teknoloji ile baştan aşağı birçok afete duyarlı bir biçimde dizayn edilen üretim alanımız 3 ay gibi kısa bir süre içinde üretim yapmaya hazır hale getirilmiştir. Ayrıca 2023 yılı içerisinde geniş kapsamlı bir GES yatırım projemiz bulunmaktadır.

Ar-Ge yatırımlarımıza gelecek olursak; her daim güncel bir biçimde tüketici ihtiyaçlarını tespit ve takip eden deneyimli AR-GE ve ÜR-GE ekibimiz faaliyetlerini ara vermeden sürdürmektedir. Bu çalışmalar ışığında değerli et gruplarından oluşan ve en önemlisi daha önce benzerleri yapılmamış olan poşetli ve soslu özel et serimizin tüketicilerimiz ile buluşmasına heyecanla gün saymaktayız. Her şeyin yolunda gittiğini düşünürsek bu soslu özel et serimizin satışına yeni yılın ilk çeyreğinde, ticari iş ortaklığımızın olduğu ülkemizin en önemli zincir market reyonlarında başlamayı planlıyoruz.

Ürünlerinizin üretim ve özellikle kırmızı et ürünleri için çok önemli bir yere sahip olan ambalajlama aşamasından bahsedebilir misiniz?

Kırmızı et, mikrobiyolojik olarak çabuk bozulabilen bir gıda ürünü. Bu anlamda el değmeden üretilen paketlenmiş et ürünleri tüketiciye daha çok güven veriyor. Sağlıklı ve güvenilir gıda anlayışı ile teknolojik alt yapıya yönelik önemli yatırımlar yapıyoruz ve bu doğrultuda ambalajlama teknolojisi sistemleri alanında sahip olduğumuz güçlü ve yeni makine parkurumuz kurumumuzun en önemli ve en yenilikçi yönlerinin başında geliyor.

Ambalajlama teknolojileri ile %100 gıda güvenliğine sahip bir tesis olarak; Spiral Freezer, MAP, Vakum ve SkinPack gibi dünyada trend olan son ambalajlama teknoloji sistemlerini kullanıyoruz. Ürünlerimizin hammadde evresinden paketlenmesine, ambalajlanıp soğuk zincirin korunduğu lojistik sevkiyatına kadar tüm aşamalarında teknolojiden yüksek oranda faydalanıyoruz.

Dağıtım kanallarınız nelerdir? İşletmeler ürünlerinize nasıl ulaşabilir?

2021 senesi itibarıyla açılan pratik bir alışveriş deneyimi sunduğumuz e-ticaret platformumuz “bonfilet.com.tr” dışında; Getir, Yemek Sepeti, İste Gelsin gibi sanal platformlarda aktif bir biçimde hizmet vermekteyiz. Ayrıca BTT, Metro Gross marketler, Carrefoure SA, BİM, FİLE ve A101 zincir market gruplarında da çeşitli ürünlerimiz ve anlaşmalı kurum adına üretim yaptığımız PL ürünler üzerinden de tüketicilerimiz bize ulaşabilmektedir. İstanbul ili dışında ise distribütör bayilerimiz aracılığı ile de kurumsal manada ürünlerimizi temin ve tedarik edebilirler.

www.bonfilet.com.tr