Metro Türkiye ve İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu İş Birliği kapsamında İtalyan Şef Igles Corelli “Atıksız Mutfak”ı Anlattı

Metro Türkiye ve İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu İş Birliği kapsamında İtalyan Şef Igles Corelli “Atıksız Mutfak”ı Anlattı

Çalışmalarını sürdürülebilirlik odağıyla yürüten ve bu konuda bütüncül bir yaklaşım benimseyen Metro Türkiye, yeme içme işletmelerinde sürdürülebilirlik ve atıksız mutfaklar için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Metro Türkiye kendi bünyesinde bulunan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’da İtalyan Şef Igles Corelli ile masterclass etkinliğine ev sahipliği yaptı. İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte Corelli, sürdürülebilirlik odaklı atıksız mutfak yaklaşımlarını katılımcılarla paylaştı.

 Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla 30 yılı aşkın bir süredir çalışan Metro Türkiye, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alıyor ve tüm faaliyetlerinin merkezine koyuyor. Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak kurduğu Gastronometro’da Türk şefler ve uluslararası gastronomi dünyasını buluşturan Metro Türkiye, bir kez daha atıksız mutfak yaklaşımlarına dikkat çekti.

Metro Türkiye, İtalya Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında eski MICHELIN yıldızlı İtalyan Şef Igles Corelli ile Gastronometro’da masterclass etkinliğine ev sahipliği yaptı. “Malzemeye Saygı” felsefesiyle tanınan ve 11 kitabın da yazarı olarak yemek kültürüne birçok katkısı olan Şef Corelli, mutfak deneyimlerini ve yemek yapma anlayışını paylaşırken tek bir ana ürünle uyguladığı farklı tekniklerin yanı sıra sürdürülebilirliğin en kritik noktalarından biri olan atık minimizasyonu konseptiyle ilham veren menüler hazırladı.

Gastronometro’da gastronomi öğrencilerine atıksız mutfak yaklaşımlarını anlattı

Uzun yıllardır gıda atıklarının önlenmesinden yerel üreticinin ve ürünlerin korunmasına, ürünlerin izlenebilirliğinden sürdürülebilir kaynakların kullanılmasına kadar kendi bünyesinde çalışmalar yapan Metro Türkiye, İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında eski MICHELIN yıldızlı ünlü İtalyan Şef Igles Corelli ile düzenlediği masterclass etkinliğinde Gastronomi öğrencileri ve genç sektör profesyonelleriyle bir araya geldi. Metro Türkiye’nin Atıksız Mutfak anlayışıyla birebir örtüşen bir yaklaşımla çalışmalarını sürdüren İtalyan yemek ustası Şef Corelli, yaklaşık 80 katılımcının bulunduğu etkinlikte bir yandan gıda israfına dikkat çekerek atık minimizasyonuna odaklanan menüler hazırlarken, bir yandan da atıksız mutfak konusundaki yaklaşımını ve ilham veren deneyimlerini paylaştı.

www.metro-tr.com