Token’dan Sektörde Fark Yaratan Çözümler

Token’dan Sektörde Fark Yaratan Çözümler

Son dönemde gerçekleştirdikleri yenilikçi hizmetlerle sektöre yeni bir ivme kazandıran Token, yemek kartı hizmetlerine yeni bir soluk getiren TokenFlex ile de öne çıkmakta. Token Finansal Teknolojiler Pazarlama ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Sabri Şimşek, merak edilen soruları yanıtladı.

Token Finansal Teknolojiler’den bahsedebilir misiniz?

Token Finansal Teknolojiler’in temelleri Arçelik bünyesinde ödeme kaydedici cihaz çalışmaları ile atıldı. Bu çalışmalar bize finansal teknolojiler alanındaki dönüşümde önemli bir ayrıcalık sağladı. Uzun yıllar Arçelik bünyesinde yürüttüğümüz çalışmalarımızı 2020 yılından bu yana Token Finansal Teknolojiler A.Ş. ismi ile Koç Holding’e bağlı bir şirket olarak sürdürüyoruz. Token’ın teknoloji ve yazılım yetkinlikleri ile Beko’nun cihaz gücünü birleştirerek Koç Topluluğu şirketi olmanın beraberinde getirdiği güvence ile sektöre liderlik ediyoruz. Bugün 800 binden fazla ödeme kaydedici cihaz ile şu an yüzde 50’den fazla pazar payına sahibiz, günde yaklaşık 6 milyon işlemi yönetiyoruz.

Öne çıkan çalışmalarınız nelerdir?

Android POS, yeni nesil pompa yazar kasa gibi cihazlarda da aynı şekilde öncü çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojilerle işletmelerin süreçlerini iyileştirmeyi, dijital dünyaya daha pratik şekilde adapte olmalarına katkı sağlamayı, verimliliklerini arttırmayı ve karlı bir şekilde büyümelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Portföyümüze yeni ürün ve servisler ekleyerek faaliyet alanımızı genişletiyoruz. Online ödeme çözümleri, elektronik belge, işletmelere sunduğumuz dijitalleşme çözümleri ve kapalı devre ödeme çözümleri alanında girişimlerimiz bulunuyor. Yurt dışında Azerbaycan ve Romanya’da da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle Romanya’da Beko 400 TR Android POS cihazımızla pazar payı elde etmeyi hedefliyoruz.

Beko 400 TR Android POS cihazınızın özelliklerini anlatabilir misiniz?

Android POS cihazımız Beko 400 TR işletmelere daha az maliyetle daha verimli iş yönetme imkânı sunuyor. VUK 507 kapsamında geliştirilen Beko 400 TR satış, ödeme ve e-fatura işlemlerini tek bir cihazda birleştiriyor. Geçtiğimiz yıl ocak ayında Resmi Gazete’de yayımlanan, e-belge uygulamalarını yaygınlaştırmaya yönelik düzenleme kapsamına giren oteller, gayrimenkul şirketleri, kuyumcular gibi işletmelere ve e-fatura limitlerinin düşmesiyle birlikte e-fatura kullanma zorunluluğu olan işletmecilere büyük kolaylıklar sunuyor. Yaklaşık iki hafta süren e-faturaya geçişi aynı gün içinde gerçekleştirebilen cihaz, aynı zamanda mali mühür gerekmeden ücretsiz geçiş imkânı sağlıyor. Kullanım kolaylığı ve ergonomik yapısıyla da dikkat çeken, çift dokunmatik ekrana sahip olan cihazda müşteriler şifre girerken cihazın ekranını çevirmeye gerek kalmıyor. Wi-Fi ve dahili sim kart sayesinde ücretsiz 4G ile internete bağlanabiliyor, temassız ya da QR kod ile ödeme desteği de sunuyor.

Beko 400 TR’yi sektördeki diğer cihazlardan ayıran özellikler nelerdir? Restoranlara nasıl bir kolaylık sağlıyor?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mobil satışlara yönelik hazırlanan Vergi Usul Kanunu’nun 507 No’lu “Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi” tebliği doğrultusunda üretilen Beko 400 TR ve içerisinde yer alan TokenX Platformu, sektörel ihtiyaçlara uygun olarak güncellenmeye devam ediyor. TokenX Platformu sayesinde 100 binden fazla ürünile tanımlanabiliyor ve gruplandırabiliyor. Restoranlarda ise masa ve alan düzeni tanımlanabiliyor, mobil cihazlardan alınan siparişler Beko 400 TR’den eş zamanlı yönetilebiliyor. Çek, sanal pos, yemek kartı gibi alternatif ödeme tiplerini de destekleyen cihazda, anlaşmalı yemek kartları arasında Token Finansal Teknolojiler’in dijital yemek kartı TokenFlex de bulunuyor. Bireysel ya da kurumsal müşterilerin e-posta adresine cihaz üzerinden e-fatura gönderebilen Beko 400 TR’nin tüm satış raporlarına ve e-belge detaylarına TokenX web paneli üzerinden ulaşılabiliyor. Kasa dışında da istenen yerde satış yapılabilme avantajı sağlayan cihaz ile uzun kasa kuyruklarının önüne geçiliyor.

Ayrıca, Token Finansal Teknolojiler olarak Koç Topluluğu şirketlerinden Divan ile bir iş birliği yaptık. Beko 400 TR Android POS cihazımız restoran, pastane ve otel olmak üzere 50’den fazla Divan noktasında kullanılmaya başladı. Divan’da tek tuşla misafirlerin e-posta adresine e-fatura gönderebilen Beko 400 TR kullanımı ile hem e-fatura işlemleri pratiklik kazandı hem de TokenFlex dijital yemek kartı ile ödeme alınabiliyor.

Yemek kartı sektörüne de hızlı bir giriş yaptınız. TokenFlex’in özellikleri nelerdir? Sektöre ne gibi yenilikler getirdi?

2021 yılı sonunda sektöre sunduğumuz TokenFlex’te Türkiye’nin 81 iline hızla yayılacak inovatif bir girişim vizyonuyla çalışmaya başlamıştık. Öyle de oldu. Ürünümüz yeni dünyanın beklentilerine uygun, tamamen dijital, akıllı telefona indirilebilecek bir uygulama aracılığıyla kolaylıkla kullanılabiliyor. Uygulama içerisindeki kameranın ödeme noktasındaki kare kodu okumasıyla ya da NFC özelliği sayesinde sadece cep telefonu POS cihazına yaklaştırılarak ödeme saniyeler içerisinde tamamlanıyor. Kullanım hızı ve kolaylığı dışında, yaygınlık da önem verdiğimiz bir konu. Üye iş yeri ağımızı hızla artırıyoruz, Nisan ayı itibarıyla Türkiye’de 20 binden fazla noktadayız. Ayrıca, kullanıcılarımız için ulusal ve lokal kampanyalar yaparak TokenFlex bakiyelerini daha verimli kullanmalarını sağlıyoruz.

TokenFlex’e sadece bir yemek kartı çözümü olarak değil, ödeme sistemlerinde farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek esnek bir teknolojik altyapı olarak bakıyoruz. Plastik bir kart bulunmuyor, akıllı telefon üzerinden kullanılıyor. Bu şekilde pratik ve hızlı bir ödeme deneyimi sunuyor ve çevreye zarar vermiyor. İşletmeler, ürünü Beko markalı ÖKC POS cihazlarında kullanabildiği gibi, ayrı bir POS cihazına ihtiyaç duymadan, cep telefonlarına TokenFlex POS uygulaması indirerek de hemen kullanmaya başlayabiliyor. Bu da işletmelere ilk yatırım maliyeti açısından esneklik ve avantaj getiriyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde lansmanını yapacağımız TokenFlex İş Ortağı Tedarik Platformu ile üye iş yerlerimiz ihtiyaç duydukları ürünleri platformumuz üzerinden TokenFlex bakiyelerini kullanarak avantajlı fiyatlarla ulaşabilecekler. Bu sayede üye iş yerlerimizin verimli yönetilmesine destek olacağımız için mutluyuz.

www.tokeninc.com