UNILEVER FOOD SOLUTIONS, “GELECEĞİN MENÜLERİ”Nİ TÜRKİYE’YE TAŞIDI!

UNILEVER FOOD SOLUTIONS, “GELECEĞİN MENÜLERİ”Nİ  TÜRKİYE’YE TAŞIDI!

Bir ilke imza atarak mart ayında “Geleceğin Menüleri 2023” raporunu yayınlayan Unilever Food Solutions, ev dışı tüketim sektöründe öncü olmaya ve sektöre yön vermeye devam ediyor. Raporda yer alan, 1600 global şeften toplanan öngörülerle belirlenen 8 gıda trendinin 5’i; Mutfak Sanatları Akademisinde düzenlenen davette sektör profesyonellerinin deneyimine sunuldu.

Ev dışı tüketim sektöründe öncü olan Unilever Food Solutions; 25’ten fazla ülkede, 1600’den fazla şef ile yaptığı çalışmalar sonunda 12 ay boyunca üzerinde çalışarak hazırladığı Geleceğin Menü Trendleri 2023 raporunu mart ayında yayınladı. Raporun hazırlık sürecinde, sayısı 250’yi aşan UFS şefi ile tüm dünyadan 1600’den fazla şefin öngörüleri dinlendi. Global lansmanı Unilever’in gıda inovasyon merkezi Hive’da gerçekleşen raporun resmi Türkiye lansmanı; dünyadan ve ülkemizden önemli şeflerin ve gıda sektörü uzmanlarının katılımıyla 4 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

Türkiye için “Geleceğin Menü Trendleri”

Unilever Food Solutions; belirlediği trendlerin içinden, her ülkenin beslenme alışkanlıklarına uygun olacak şekilde seçimler yaparak sektöre yön vermeye devam ediyor. Sebzelerin tabakların merkezi hâline geldiği “Karşı Konulmaz Sebzeler”; klasik yemeklerin modernize edilerek sunulduğu “Gelenekten Geleceğe Lezzetler”; paylaşma deneyimine odaklanan “Paylaşmanın Hazzı”; mutfakta azalt ve geri dönüştür misyonunu benimseyen “Düşük Atıklı Menüler” ve zıt tatların popülerleştiği “Lezzet Kontrastı” Türkiye için önerilen 5 trend arasında yer alırken diğer trendler “Doğadan Toplanan Yiyecekler”, “İyi Hissettiren Yiyecekler” ve “Bilinçli Protein” olarak belirlendi.”

Ünlü Şeflerin Hazırladığı Trend Menüler, Mutfak Sanatları Akademisi’nde Deneyimlendi

Unilever Food Solutions,Hive’da gerçekleşen global Geleceğin Menüleri 2023 lansmanının ardından; Türkiye için hazırladığı özel davette yerel lansmanını gerçekleştirdi. Türkiye için belirlenen 4 ayrı trende yönelik menüler, dünyadan ve ülkemizden önde gelen şefler tarafından hazırlandı. Her biri ufuk açıcı, gastronomik bir deneyime dönüşen menüler; her trend için özel olarak hazırlanmış 4 ayrı odada deneyime sunuldu.

Mutfak Sanatları Akademisi’nde gerçekleşen davette, Hive lansmanında da yer alan, Hodan’ın sahibi Şef Çiğdem Seferoğlu ile UFS Global Şefi Joanne Limoanco “Düşük Atıklı Menüler” odasında; Hive lansmanının diğer katılımcılarından Şef Ali Ronay ile UFS Şefi İbrahim Akdeniz “Lezzet Kontrastı” odasında; Alaf’ın sahibi Şef Deniz Temel ile UFS Şefi Taner Boztaş “Gelenekten Geleceğe Lezzetler” odasında; Vegan restoran Bi Nevi Deli’nin sahibi Şef Belkıs Boyacıgil ile UFS Şefi Ronald van-der-Laars “Karşı Konulmaz Sebzeler” odasında menülerini hazırladı.

Davetin sonunda; Eataly Şefi Claudio Chinali ile UFS Şefi Pınar Balpınar, 5. trend olarak belirlenen “Paylaşmanın Hazzı” trendi hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Katılımcılar, kokteyl tadımı esnasında paylaşma deneyimine odaklanırken yeni yemek trendleri hakkında da fikir alışverişinde bulundular.

Geleceğin Menü Trendleri Tüm Dünyaya Sunuldu

Rapor, UFS’nin yer aldığı tüm ülkelerde eş zamanlı olarak yayınlandı. Katılımcı olan her ülke için, belirlenen trendler ve uygulanma şekilleri; kendi ülke mutfaklarına ve kültürlerine uygun şekilde önceliklendirildi. Bu trendler doğrultusunda UFS Türkiye, 2023 yılı boyunca iş ortaklarına ilham veren yeni iş birlikleri geliştirecek ve bunların hayata geçirilmesinde destek verecek.

www.unileverfoodsolutions.com.tr