Bodrum’un Gastronomi Merkezi: Foodrum

Bodrum’un Gastronomi Merkezi: Foodrum

Pelin Dumanlı tarafından 2014 yılında kurulan Foodrum, gerçekleştirdikleri faaliyetleriyle Bodrum’un gastronomi merkezi haline geldi. Profesyonel eğitimler, kurumsal çözümler, catering hizmeti, Book&Cook konseptinin yanı sıra yeni Foodrum Corner projesi ile hizmetlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Foodrum’un kurucu Pelin Dumanlı ile gerçekleştirdiğimiz röportajı keyifle okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz? Daha sonrasında Foodrum’un kuruluş hikayesinden ve faaliyetlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

2010 yılında Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden mezun oldum. Bölümde okurken verilen eğitim hem teorik hem pratiğe dayalı olduğu için her iki konuda da kendimi geliştirme imkanına sahip oldum. Yiyecek tarihi, gıda bilimi, gıda ve medya, restoran işletmeciliği, yemek stilistliği ve fotoğrafçılığı gibi çok çeşitli perspektiflerde aldığım teorik dersler, meslek hayatımı ve kariyer planımı sağlam bir temel üzerine inşa etmeme yardımcı oldu. Mezun olduktan hemen sonra Four Seaosons Hotel’de çalışmaya başladım, ardından restoran sektörüne öncülük eden dört şubeli bir restoranın yiyecek içecek koordinatörlüğü ve sonrasında televizyonda yemek programı ile medya dünyası için üretken işler yapma görevlerinde bulundum. Bu esnada madem bilgiye doymuyorum, bir yandan da yüksek lisansa başvurayım dedim. Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler programında yemek kültürü araştırmaları yapmaya başladım. Tez konumu da İstanbul Mutfağı ve Sakatat etrafında yazmak istedim. Yüksek lisans eğitimim devam ederken, Refika’nın Mutfağı ile kesişti yolum. Hayat gayeme bu kez çekirdek ama canavar bir ekiple devam etmeye başladım. Ekipçe hem bir sürü projeye imza attık hem de Refika Birgül’ün yapıp-sunduğu Mucize Lezzetler TV programını hazırladık. Çok çalıştık ama pek de keyifli çalıştık… Derken ben kendimi bir anda Bodrum’da buluverdim. Ar-Ge alanında faaliyet gösteren bir balık fabrikasında çalıştıktan ve çok ciddi tecrübeler kazandıktan sonra 2014 Eylül ayında kolları sıvadım ve Foodrum’u kurdum. Foodrum’da amacım salt yemek yemek ya da yapmak değil, yemeği bir araç olarak kullanıp eğlenmek, öğrenmek, heyecanlanmak, keşfetmek… Bu sayede farklı duyularımızı harekete geçirip, yaşamın tadına daha fazla varabileceğimize inanıyorum. Profesyonel eğitimler, kurumsal çözümler, catering hizmetlerimiz yanı sıra Book&Cook konseptimizle de hizmet vermekteyiz.

Ek olarak bu sene başlatacağımız Foodrum Corner projemizden de bahsetmek isterim. Eski model bir aracın iç ve dış tasarımları tamamlandıktan sonra Bodrum’un en hareketli sahillerinden biri olan Ortakent’e yerleştirip yaz süresince sokak lezzetleri konsepti ile hizmet veriyor olacağız. Kendi oluşturduğumuz reçetelerden oluşan menümüzle kaliteli hizmet sunmaya devam edeceğiz. İçeriğin ne olacağı şimdilik sürpriz olsun. Biz çok heyecanlıyız, güzel anılar biriktirmek isteyen herkesi bekleriz.

Faaliyetleriniz içerisinde yer alan Book&Cook konseptinde, gastronomi sektörünün ve şeflerin nasıl faydalanabileceğini, HM Gazete okuyucularımız için anlatabilir misiniz?

Bodrum’da artık istediğiniz zaman kiralayabileceğiniz bir mutfağınız var diyebiliriz. Book&Cook Kirala Pişir konseptiyle; misafirlerinizi ağırlamak, fotoğraf çekimi yapmak, yemek yapmak, özel etkinlikler için mekan arayışında olanlara mekan sağlamak, reçete geliştirmek ya da sadece eğlenmek için değerlendirebilirsiniz.

Book&Cook konseptimizden şehir dışından Bodrum’a eğitim vermek ya da buluşma ayarlamak isteyenler, meslektaşlarımız ya da sektör paydaşlarımız da pek tabii faydalanabilir.

Mutfağımızın kapasitesi 10 kişi. Mutfak gereçleri, elektronik mutfak ekipmanları, buhar özellikli iki adet ankastre fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı, 5’li ocak, servis ekipmanları ve temel baharatları biz sağlıyoruz. Diğer ihtiyaçları kiralayan getiriyor.

Faaliyetleriniz içerisinde kafe ve restoranlara danışmanlık hizmeti de yer alıyor. Gastronomi alanında markalaşmak isteyen işletmelere ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Yeni kurulacak ya da mevcut işletmelerin gastronomi alanında ihtiyaç duydukları hizmetleri sağlayabiliyoruz. Bu bazen menü ve reçete çalışmaları için işletmenin konseptinin belirlenip yeni menüye kavuşturulması olabildiği gibi, çalışan personelin eğitimi alanında da olabiliyor.

Öncelikle danışmanlık almak isteyen işletmeyi iyice dinliyor, çözüm istedikleri alanları analiz ediyoruz. Ortak bir takvim belirleyip, hedeflenen sürede işletmenin mutfağında ya da Foodrum’da çalışmalarımıza başlıyoruz.

Bir yandan da eğitim programlarına ve yemek atölyelerine hız kesmeden devam ediyorsunuz. HM Gazete okuyucularımıza özel profesyonel eğitim programlarınızı kısaca anlatabilir misiniz?

Her konuda verdiğimiz hobi atölyelerimizin ve özel derslerimizin yanı sıra Sertifikalı Profesyonel Aşçılık ve Pastacılık eğitimlerimiz bulunmakta. 4,5 ay süren Aşçılık ve 2 ay süren Pastacılık eğitiminde öğrenciler 10 kişilik kontenjanla çok butik bir eğitim anlayışı ile Foodrum’da öğrenim görüyorlar. Herkesin kendi çalışma tezgahı ve pişirme üniteleri bulunuyor.

Profesyonel eğitimlerimizi İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı ve işbirliği ile yürütüyoruz. Üniversitenin sürekli eğitim merkezi ve rektörlüğü tarafından hazırlanan protokol ile burada yürütülen eğitimler sürekli denetleniyor. İlerleyen zamanlarda Avrupa Birliği projeleri kapsamında yurt dışı akreditesi ile ilgili yeni bir projemiz başlayacak, süreci sizlerle de paylaşırız.

www.foodrum.com/tr