Bonna, Bocuse d’Or Avrupa Finali İçin Geri Sayıma Başladı!

Bonna, Bocuse d’Or Avrupa Finali İçin Geri Sayıma Başladı!

Premium porselen markası Bonna’nın platin sponsorluğunda gerçekleşecek Bocuse d’Or Avrupa Finali için heyecanlı bekleyiş başladı. 19-20 Mart 2024 tarihleri arasında Norveç’in Trondheim şehrinde yapılacak olan yarışmada ülkemizi Şef Emre İnanır ve ekibi temsil edecek. Dünyanın en iyi şefleriyle yarışacak olan Türk takımımız, Bonna ve Metro Türkiye’nin desteğiyle mücadele verecek. Avrupa Finali’nde ilk 10’a girmeyi başaran 10 yetenekli şef, Bocuse d’Or dünya finalinde yarışmaya hak kazanacak.

Dünyanın en prestijli şef yarışması olarak kabul edilen Bocuse d’Or’un Avrupa seçmelerine sayılı gün kaldı. 19-20 Mart 2024 tarihleri arasında Norveç’in Trondheim şehrinde yapılacak olan yarışmada, ülkemizi Bonna ve Metro Türkiye’nin destekleri ile Şef Emre İnanır ve ekibi temsil edecek. 20 Avrupa ülkesinden şefin mücadele vereceği yarışmada jürinin takdirini alan 10 yetenekli şef, Ocak 2025’te Lyon’da düzenlenecek olan Bocuse d’Or dünya finalinde yarışmaya hak kazanacak.

Bocuse d’Or Avrupa Seçmeleri 2024’e Türkiye’nin yanı sıra; İzlanda, Polonya, Fransa, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Danimarka, İtalya, Almanya, Norveç, Belçika, Birleşik Krallık, İsveç, Slovakya, Litvanya, Finlanda, İsviçre ve Macaristan katılacak. Birbirinden yetenekli şeflerin 5 saat 30 dakikalık sürede zamana karşı mücadele vereceği Avrupa finali için en az şefler kadar heyecanlı olduklarını ifade eden Bonna Genel Müdürü Erbil Aşkan, “Bocuse d‘Or gibi prestijli bir yarışmaya verdiğimiz desteğin yanı sıra Türk takımımızın da ana sponsorları arasında olmak bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Milli takımımızla bu heyecanı paylaştığımız için mutluyuz, şeflerimize başarılar diliyoruz” dedi.

İki ayrı temada hünerlerini sergileyecekler

Şeflerin iki ayrı temada hünerlerini sergileyeceği yarışmanın ana temalarından biri Norveç skrei balığı, Norveç deniz tarağı ve kurutulmuş stockfish. Bir diğer tema ise geyik incik, dil ve biftekten oluşuyor. Yarışan şefler ve komileri, balık temasını 3 garnitür ile servis edecek. Bir garnitürü sadece süt ürünleri kullanabildikleri bir sebzeden hazırlayacak olan şefler, ikinci garnitürü kendi ülkelerinin yerel lezzetleri ile hazırlayacak ve bu garnitürün hikayesini anlatacaklar.  Üçüncü garnitürü ise takımlara verilen özel bir tencere içinde kurutulmuş stockfish ile birleştirdikleri nişastalı bir ürün olarak hazırlayacak olan şefler belirlenen iki temadan hazırlanan tabaklar jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.

www.bocusedor.com