Depremin Yaralarını Sarmak İçin Birlik Olundu

Depremin Yaralarını Sarmak İçin Birlik Olundu

Adil, sürdürülebilir ve lokal ürünleri ve üreticilerini bir araya getirme misyonunu üstlenmiş Local Makers markası; deprem bölgesindeki lokal üreticilerin üretim, satış, dağıtım aşamalarında yaşadığı tüm insani ve ekonomik engeller için harekete geçti.

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 10 ilde yıkıcı etkileri olan deprem felaketinin ardından bölgedeki lokal üreticilerin üzerindeki ekonomik yükü hafifletmek için girişimlerde bulunan marka, ilk olarak 16.02.2023 tarihinde başlatılan destek çağrısı ile deprem bölgelerindeki lokal ve butik üreticilerle ilgili bilgileri toplamaya başladı. Çağrı elden ele dolaştı ve bölgedeki yerel üreticiler, onların yakınları, alışveriş yaptıkları üreticilerin bilgilerini içeren yüzlerce mesaj alındı.

Bu destek çağrısı ile temellerini atılan dayanışma ağının bir “alışveriş platformu” olmanın ötesinde bölgedeki üreticilerin ihtiyaçlarına dair bilgi toplanması hedefleniyor. Bölgede ekonomik faaliyetlerine devam edebilen üreticilerin yanı sıra evi, iş yeri, deposu yıkılmış ağır bir bilanço ile karşı karşıya olan üreticilerin de mevcut olduğu tespit edildi.

 

Çağrının ardından başvuru formunu dolduran üreticiler ve Local Makers ekibinin bölgedeki üreticilerin bilgilerini derlemesi ile bir dizin oluşturuldu. Gündemin yoğunluğu ve sosyal medyanın hızlı akışı içerisinde bu bilgilerin zamansız ve erişilebilir bir yerde kalmasını istendi.

Bölgedeki üreticilere yardım etmek isteyen herkesin faydalanabileceği açık kaynaklı bir web sitesi tasarlandı. dayanisma.localmakers.com.tr’den deprem bölgesinde yer alan üreticilerin kategori bazlı detaylarına online satış kanallarına ve sosyal medya iletişim bilgilerine ulaşabilmekte.

Manuel toplanılan bilgiler ile ilk fazı yayına alınan dayanışma ağı, gelinen noktada yerel üreticilerin kendilerinin sistem girişi yapabilmelerine imkan sağlıyor.

dayanisma.localmakers.com.tr listelerinde bilgileri yer almayan deprem bölgesindeki bir üretici ya da yakınıysanız; “İşletme Ekleyin” sayfasındaki başvuru formundan sistem kayıt  oluşturulabiliyor.

Kayıt aşamasında ve sonrasında karşılaşabileceğiniz her türlü sorun için iletişim kısmından ekibe ulaşılabilmekte.

dayanisma.localmakers.com.tr