Endüstriyel Mutfak Sektörüne Öncülük Etmeye Devam Ediyoruz

Endüstriyel  Mutfak Sektörüne Öncülük Etmeye Devam Ediyoruz

İlk olarak, İnoksan’ın tarihçesi ve gelişiminden bahsedebilir misiniz?

1980 yılında küçük ölçekli bir atölyede kurulan İnoksan, bugün 25.000 m² kapalı alanda üretim yapan, son teknoloji ile donanmış bir fabrikada dünya mutfaklarına hizmet vermektedir. Yılda 2.5 milyon kilogram paslanmaz sac işleyebilecek son teknoloji metal işleme makinelerimiz ile paslanmaz işleme kapasitemiz, 20.000 adet bulaşık makinesi, 10.000 adet fırın, 10.000 adet soğutucu cihaz kapasitemiz ve diğer ekipmanlarda sipariş ve ihtiyaca göre 50.000 adete ulaşan ürün ve ekipman kapasitemiz ile 43 yıldır Türkiye’de ve dünyada endüstriyel mutfak sektörüne yön vermeye devam ediyoruz.

Güncel Ar-Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

2017 yılında Ar-Ge merkezimizin kurulmasıyla birlikte Ar-Ge bakış açımızda değişti. Ar-Ge’yi, nitelikli Ar-Ge başlığı altında düşünerek projelerimizi belirlemeye başladık. Yaptığımız projelerde kullanıcıya ya da işverene dokunacak inovatif gelişmeler kattık.  Bu kapsamda yapılan Ar-Ge faaliyetleri için her yıl ciromuzun en az % 2’sini ayırıyoruz. Asıl hedefimiz, katma değeri yüksek orta-ileri teknoloji içerikli cihaz üretimimizi artırmak.

Bu amaçla Ar-Ge’ye ayırdığımız bütçeler her yıl daha büyük yüzdelerle artmaktadır. Ürünlerimiz sürekli yenilenirken, uluslararası norm ve sertifikalara sahipüretim gücümüzün rüzgârını da arkamıza alarak, son yıllarda Ar-Ge çalışmalarımızın odak noktasında, sürdürülebilir üretim anlayışı ile enerji tasarruflu ürün gruplarımızı genişletmek var.

Bu kapsamda hem enerji hem su tasarrufu sağlayan yeni ürünlerimizden ısı geri dönüşümlü bulaşık makinemiz, sektöre inovatif bir bakış açısı getirecek. Daha az su ve daha az enerji tüketimi sağlamasının yanı sıra kapak açıldığında ortama yayılan buhar da önemli ölçüde azalıyor.

Bu da zaten nemli ortamlar olan işletme mutfakları için büyük bir avantaj sağlıyor. Daha az buhar çıkışının bir başka avantajı, mutfaklarda havalandırma kanallarına veya bulaşık makinesi için kullanılan davlumbazlara ihtiyaç olmaması anlamına geliyor. Bir başka inovatif proje olarak, konveksiyonu fırınlarda, atmosferik yanmalı sistemden premix yanmalı sisteme geçiyoruz. Bu sayede fırındaki gaz tüketimi neredeyse yarı yarıya azalacak.

Bu yaptığımız  çalışmalar özellikle yurtdışındaki markalarla daha çok rekabet edebilme avantajı sağlıyor.

İnoksan, endüstriyel mutfak sektöründe dünya markası olma yolunda faaliyetlerini sürdürüyor. Bu bağlamda Horeca sektörüne yönelik faaliyetleriniz ve ürün gamınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Endüstriyel mutfak sektöründe ileri teknolojiye sahip endüstriyel mutfak cihazlarımızla, 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinden AVM’lere, fastfood zincirlerinden hastanelere, catering firmalarından yemek sanayisine, pastanelere, plazalara, restoranlara, fabrika ve diğer işletmelere kadar insanların toplu olarak bulundukları tüm kurum ve kuruluşların mutfaklarında;projelendirme, taahhüt, anahtar teslimi montaj veya perakende cihaz ve ekipman satışı ile endüstriyel mutfak sektörüne dair tüm ihtiyaçları karşılamaktadır.

Yüksek teknolojiye sahip İnosmart kombi fırınlar, konveksiyonlu fırınlar, bulaşık yıkama sistemleri (konveyörlü yüksek kapasiteli cihazlar, 500 Tb/h, 1000 Tb/h ve 2000 Tb/h bulaşık makineleri, ile bardak yıkama makineleri), gazlı ve elektrikli pişirici ekipmanlar, ızgaralar, büyük kaynatma-pişirme kapları, soğutucular, depolama sistemleri, dikey ve yatay soğutucular, gıda hazırlama-işleme tezgahları, raflar, sunum ve servis hatları, açık büfe, ahşap, granit gibi farklı malzemelerle üretebildiğimiz sunum hatları gibi çok geniş bir ürün portföyüne sahibiz.

 

 Yeni bir ürününüz olan İnoksan Isı Geri Kazanımlı Bulaşık Makinesinin özelliklerinden bahseder misiniz?

İşletmelerin enerji maliyetlerini düşürmeye ve su tüketimini azaltmaya yardımcı olmak amacıyla üretilen İnoksan Isı Geri Kazanımlı Bulaşık Makinesi, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu odaklı bir yaklaşımla Türkiye’de üretilen ilk ve tek ısı geri kazanımlı bulaşık makinesi olma özelliği taşıyor.%20 enerji tasarrufu sağlayan özel teknolojisi sayesinde, enerji giderlerini düşürmeye yardımcı olurken, ticari işletmeler için 2 yıl gibi kısa bir sürede amortisman bedelini karşılayarak işletmelerin ekonomisine katma değer sunuyor.

Bu tasarruflar sayesinde, enerji maliyetlerini düşürerek işletme karlılığına katkı sağlarken, daha az su ve enerji tüketimi ile sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunuyor.

Enerji Verimliliği: Makinenin yenilikçi ısı geri kazanımlı teknolojisi, bulaşık yıkama işleminden elde edilen ısıyı yakalayarak tekrar kullanır. Bu sayede enerji tüketiminde önemli ölçüde azalma sağlanır. İşletmeler sadece işletme maliyetlerini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda karbon ayak izini de minimize eder.

 

  1. Sürdürülebilir Su Kullanımı: Makine, su tüketimini optimize etmek üzere tasarlanmış olup bu değerli kaynağın verimli ve sorumlu bir şekilde kullanılmasını sağlar. Su atıklarının azaltılmasıyla işletmeler, en değerli doğal kaynaklardan birini koruyarak sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunurlar.
  2. Yenilikçi Teknoloji: İnoksan’ın bulaşık yıkama makinesi, çağdaş teknolojileri bünyesinde barındırarak işletmelere güvenilir ve verimli bir çözüm sunar. Bu sayede sürdürülebilirlik ilkesini benimser.
  3. Mutfaklarda Alandan Tasarrufu: Isı geri kazanımlı giyotin tip bulaşık yıkama makinesiyle davlumbaz ihtiyacını ortadan kaldırıyor. İnoksan‘ın bu yenilikçi teknolojisi, işletmelere mutfaklarında daha fazla esneklik sağlamakta birlikte enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunur. İşletmeler, İnoksan‘ın ısı geri kazanımlı giyotin tip bulaşık yıkama makinesiyle verimli bir şekilde bulaşık yıkarken aynı zamanda davlumbaz masraflarından tasarruf eder.

 

 Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da önemli bir pazar gücüne sahipsiniz. İhracatınız ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

Türkiye’nin ihracatta rekor seviyede yükselişi ile hedeflerimize ulaşmak için öncelikle kadromuzu genişlettik. Yeni yatırımlarla Ar-Ge birimimizi güçlendirdik.

Değişen müşteri taleplerinden ve çalışanlarımızdan aldığımız ilhamla, sürekli büyümeyi odağımıza koyarak, çalışma şekillerimizi ve stratejimizi yeniden şekillendirdik.

Şu an %40-45’leri bulan ihracat oranına sahibiz. Planımız, bu oranları 2023 ve gelecek yıllarımız için sürekli artırmak.

2025 yılında, ciromuzun %80’ini ihracattan yapmayı hedefliyoruz. Mevcuttaki yurtdışı pazarlarımızı değerlendirerek ve potansiyel gördüğümüz pazarları da katarak yolumuza devam edeceğiz.

Müşterilerimizle birebir temas edebilmek bizim için oldukça önemli ve önümüzdeki dönemde ziyaretlere daha fazla ağırlık verebilmek adına, ihracat ekibimizi genişletmeye devam ediyoruz.

Son olarak ilave etmek istediğiniz bir konu var mı?

Günümüzde sürdürülebilirlik ve tasarruf, son derece önemli iki kavram olarak endüstriyel mutfak sektörüne yön vermeye başladı. Endüstriyel mutfak sektöründe  Türkiye’nin en gelişmiş Ar-Ge merkezlerinden biri olarak, 30 kişilik Ar-Ge ekibimizle birlikte; az enerji tüketen, hammadde verimliliği sağlayan,su tasarrufu odaklı cihazlar geliştirmeye odaklandık. Türkiye’nin ilk Isı Geri Kazanımlı 1000 tabaklı bulaşık yıkama makinesini ürettik ve bunu Dünya genelindeki tüm satış noktalarımıza ulaştırdık.

Uzmanlığımız ve deneyimimizin ürünü İnosmart kombi fırınlarımızın sahip olduğu kapalı yanma sistemi sayesinde, atmosferik yanmaya oranla %50’ye yakın oranlarda enerji verimliliği sunuyoruz. İşletme maliyetlerini azaltmaya odaklanan ve girişimcilere uzun vadede önemli ölçülerde yatırım avantajı sağlayan ürünlerimizle, ulusal ve uluslararası pazarlarda endüstriyel mutfak sektörüne öncülük etmeye devam ediyoruz.

www.inoksan.com