Horeca Sektöründe Dijital Dönüşüme Liderlik Ediyoruz

Horeca Sektöründe Dijital Dönüşüme Liderlik Ediyoruz

80.000 noktadan oluşan hizmet kapsama alanıyla, sektöründe Türkiye’nin en geniş üye ağına sahip markası olan Sodexo Avantaj’ın Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Karan ile markanın Horeca sektörüne sunduğu hizmetler ve büyüme stratejileri hakkında konuştuk.

Röportaja başlamadan önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

2003’de Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. University of Illinois – Urbana Champaign Üniversitesi’nde eşzamanlı olarak
MBA ve Proje Yönetimi üzerine iki yüksek lisans yaptım. Bir süre Amerika’da danışman olarak farklı görevler aldım ve 2008’de Türkiye’deki kariyer yolculuğuma başladım. Farklı sektörlerde hizmet veren birçok firmada pazarlama alanında çeşitli görevler aldım ve 2021 yılında Sodexo ailesine katıldım.

Sodexo’nun Türkiye’deki faaliyetlerinden ve vizyonundan biraz bahsedebilir misiniz?

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri olarak Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır işverenlerin ve çalışanların tüm yan hak ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunuyoruz. Yemek kartı, iş dünyasında uzun yıllardır önemli ve yaygın bir hizmetimiz. Bununla birlikte şirketlere teşvik ve ödüllendirme, harcama yönetimi, sosyal yardım, ulaşım ve kurumsal hediye alanlarında özelleştirilmiş hizmetler sunuyoruz. Dijitalleşmenin iş dünyasında da öneminin arttığı günümüzde Sodexo olarak biz de çalışan deneyimini merkeze alan, çalışanlara, işverenlere ve üye iş yerlerimize uçtan uca dijital çözümler sunan bir platforma dönüşüyoruz. Üye iş yerlerimize özel geliştirdiğimiz onların da iş yapış süreçlerini dijitalleştirecek şekilde e-ticaret, kampanya, kurye yönetimi, sadakat programları uygulamaları ve ödeme çözümleri sunuyoruz.

Sodexo’nun Horeca sektörüne sunduğu hizmetler ve çözümleri kısaca anlatabilir misiniz?

Sodexo olarak sektörün dijital dönüşümüne liderlik ediyoruz. Ödeme süreçlerimizi ve bu süreçlerde kullanılan fiziksel materyalleri dijitalleştirmek için çözümler üretiyor ve iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Öncelikli olarak Mobil Ödeme çözümümüz sayesinde kart kullanıcılarımız ödemelerini temassız, güvenli ve hijyenik bir şekilde, kolayca yapabiliyorlar. Üye ağımızın neredeyse tamamında kullanılabilen, herhangi bir POS modeli ile sınırlı olmayan, kod bazlı ödeme yönteminin bu dönemde çok yoğun olarak tercih edildiğini gözlemledik. Değer zincirimizin önemli unsuru olan üye işyerlerimizin ihtiyaçlarına cevap veren Cep Pos çözümümüzü sipariş almak için anlık POS cihazı ihtiyacı olan, fiziksel POS cihazlarını kullanmak istemeyen ve temassız ödeme almak isteyen restoranlara hızlıca ve ücretsiz olarak sunuyoruz. Böylece üye restoranlarımız hem akıllı telefonlar üzerinden hijyenik ve temassız bir şekilde ödeme alabiliyor hem de pos cihazı bağımlılığından kurtulmuş oluyorlar. Cep POS, hem restoran sahipleri hem de paket servisleri tüketicilere ulaştıran kuryeler açısından, kullanımı kolay, sadece ödeme kabul etme ve bununla ilintili fonksiyonlara (fatura kesme, iptal iade vb.) odaklanmış, dijital olgunluğu farklı seviyedeki kişilerin de rahatlıkla kullanabileceği bir uygulama. Dijital onay süreci sayesinde Sodexo üyeleri için kullanım konusundaki yasal izinleri sağlamak ve kullanmaya başlamak mümkün oldu. Bu şekilde bir Sodexo üyesi, Sodexo’dan hiç destek almadan uygulamayı indirip, uygulama üzerinden verdiği bir onay ile Cep POS kullanıcısı olabiliyor ve dilediği kadar çalışanını kullanıcı olarak tanımlayarak genişleyen paket servis hacminin gerektirdiği fiziksel POS cihazı edinimi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Online Ödeme çözümümüz, artan e-ticaret eğilimine paralel olarak daha çok hayatımıza giren online yemek ve gıda alışverişlerinin yemek kartları ile ödenebilmesini sağlıyor. Kullanıcılarımıza bu alanda da her geçen gün daha fazla sayıda seçenek sunuyoruz. Yine üye iş yerlerimizin iş süreçlerinde verimliliği sağlamak amacıyla geçtiğimiz yıllarda, restoranların kurye ve sipariş yönetimini optimize eden ve tamamen Türk mühendislerinin eseri olan Hemen Yolda start-up’ına yatırım yaptık. Bu sayede üye iş yerlerimiz müşterilerine çok daha iyi bir paket servis deneyimi sunuyorlar, harita üzerinden mahalle ve sokak detayında sipariş performanslarını ve hangi bölgelere kaç adet sipariş ulaştırdıklarını detaylı bir şekilde görebiliyorlar. Kurye operasyonlarını da verimli bir şekilde yönetme imkanına sahip oluyorlar. Online platformlardan gelen tüm siparişlerin tek bir ekrandan kolayca takip edilebildiği Hemen Yolda ile aynı zamanda siparişlerin kaç dakikada teslim edildiği, ortalama paket tutarları ve sipariş sürecinde hangi aşamada ne kadar süre harcandığı da görülebildiğinden kurye operasyonları daha hızlı, verimli ve etkili şekilde yürütülüyor.

Yemek kartı pazarına her yıl yüz binlerce yeni tüketici katılıyor.Bugün itibariyle Sodexo’nun sahip olduğu üye ağı ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Sodexo olarak bugün 80.000 noktadan oluşan hizmet kapsama alanımızla, sektörümüzde Türkiye’nin en geniş üye ağına sahip markayız. Ayrıca sektörümüzde en geniş online üye ağına da sahibiz. Bu alanda özellikle e-ticaret yapan yerel gıda üreticilerine odaklanıyoruz ve bu üreticilerimizi online üye ağımıza katarak ve iletişim desteği vererek hem onların 1 milyonu aşkın kullanıcı kitlemize ulaşmalarını sağlıyoruz hem de kullanıcılarımıza bakiyelerini değerlendirebilecekleri farklı yemek alternatifleri sunuyoruz.

Yeni tüketiciler ile birlikte sürekli büyüyen bu dinamik sektörde Sodexo genişleme ile ilgili ne tür stratejiler yürütüyor? Genişleme stratejiniz nedir?

Sodexo olarak yeni tüketici profillerine yönelik hizmet sunabilmek için sık sık tüketici davranışlarını analiz ettiğimiz araştırmalar ve incelemeler yapıyoruz. Paydaşlarımızın Sodexo’daki yolcuklarının analizi, bize ilettikleri istek ve şikayetler, tüketici tarafındaki trendlerden yola çıkarak oluşturulan fikirlerin çözüm-pazar doğrulaması yapılıyor. İhtiyacın ve öngördüğümüz çözümün doğrulanması sonrasında ise yatırım planımız oluşuyor.

Kurumsal müşteriler için sunduğunuz Sodexo Online hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sodexo olarak müşteri deneyimi ve dijitalleşme iki odak konumuz. İş ortaklarımız için çağrı, mail veya chat kanallarını entegre ederek paydaşlarımıza bütünleşik bir deneyim sunmaya başladık. Böylece paydaşlarımız işlemlerinin yüzde 40’ını müşteri temsilcisine bağlanma ihtiyacı duymadan self servis bir şekilde gerçekleştirebilme özgürlüğüne kavuştular. Bu yılki odağımız ise paydaşlarımızın Sodexo’lu olma süreçlerini dijitalleştirmek ve bizimle yaşadıkları deneyimi dijital enstrümanlarla geliştirmek. Bu kapsamda dijitalleşme alanında arayüzlerimizi yenileyerek, online ve mobil platformlarımızın self-servis hizmet deneyimini iyileştiriyoruz. Tüketici uygulamamızı ve müşterilerimizin kullandığı Sodexo Online’ı yenileyerek sunduğumuz self servis kanal deneyimi de tamamen, uçtan uca dijital hale geliyor.

Fiziksel restoranlar kadar online tarafa da yoğunlaşıyorsunuz. Bu doğrultuda yeni iş birlikleri gerçekleştirdiniz mi?

Konu hakkında ne söylemek istersiniz? Sodexo olarak iş birlikleri ile faaliyet alanımızı genişletirken, üye iş yerlerinde de yeni ödeme kanalları açıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin 81 ilinde, 50 binden fazla üye restoran ile hizmet veren online yemek siparişi platformu GetirYemek ile Türkiye’de ilk ve tek olan bir uygulama başlattık. İş birliğimiz kapsamında GetirYemek kullanıcıları, sipariş verme esnasında Sodexo yemek kartıyla anında online ödeme yapabiliyor. Kullanıcılara en fazla seçenek sunan bir platform olma özelliğine sahip GetirYemek’in “Restoran Getirsin” seçeneğinde geçerli olan iş birliğimiz sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlarken, yeni bir ödeme sistemi de platforma eklenmiş oldu.

2022 yılının ikinci yarısı için plan ve projeleriniz nelerdir?

Günümüzde standart faydaların ötesinde, yeni nesil yan haklar oldukça önem kazandı. Biz de markamızı yemek kartı olmanın çok ötesine taşıyarak, bu alandaki tecrübemizi dijital yetkinliklerimiz ile birleştirerek tüm ekosistemimiz için ‘deneyim’ markasına dönüşmeye odaklanıyoruz. Bu amaçla paydaşlarımıza finansal, operasyonel verimlilik sağlayacak çözümler sunarak ekosistemimizi zenginleştiren iş birlikleri ve uygulamalara imza atmaya devam edeceğiz.

www.sodexo.com