“Polonez Ürünlerinin Kalitesi, Lezzeti ve Formülü Her Zaman Aynı”

“Polonez Ürünlerinin Kalitesi, Lezzeti ve Formülü Her Zaman Aynı”

Şarküteri et ürünleri sektöründe uzun zamandır faaliyet gösteren ve devamlı kendini geliştiren Polonez’in Pazarlama Müdürü Andaç Günsoy, markanın değişmeyen lezzetinin formülünü nasıl koruduklarını ve Ar-Ge çalışmalarının firma için olan önemini anlattı.

Sadece son tüketici değil, restoran ve kafeler için de Polonez markalı üretim yapıyorsunuz. Horecaya sunduğunuz çeşitler ve sağladığınız avantajlar nelerdir?

Horeca, Polonez için önemli bir pazar. Polonez ve Polonez Chef markalarıyla Horeca kanalındaki şeflerin menü oluştururken ihtiyaç duydukları reçetelere göre hareket etmeye çalışıyoruz. Örneğin; ürünlerimizi onlardan gelen taleplere göre boyutlandırıyor, ihtiyaçlarına göre özel ve farklı kesimler yapıyoruz. İçeriğimizde de farklı baharatlar kullanarak çeşitlenmeler yapabiliyoruz. Bizim için bu alanda da değişmeyen bir şey var ki, yılların Polonez lezzetini korumak. Olmazsa olmaz ilkemiz değişmeyen lezzetimiz. Daha büyük ambalajlarda sunulsa da Polonez ürünlerinin kalitesi, lezzeti, hijyeni ve ana formülü her zaman aynı. Polonez’i her aldığınızda aynı lezzeti-tadı almanız için ana hammaddemiz dana eti her zaman en üst kalitede tedarik ediliyor. Bunun yanı sıra ürünlerimizde kullanılan tüm baharatlar hassas şekilde seçiliyor. Her ürünün bir reçetesi bir formülü var. Bu nedenle tüketicilerimiz her defasında farklı bir tat yerine alıştığı Polonez lezzetini buluyor.

Şarküteri ürünlerine karşı endişeyle yaklaşanlar mevcut. Salam, sosis, sucuk gibi ürünleri neden gönül rahatlığı içerisinde tüketmeliler?

Şarküteri et ürünleri %100 etten üretildiği ve tüm üretim kurallarına uyulduğu takdirde bilinenin aksine sağlıklı ürünlerdir. Sağlıksız olan, doğru üretilmeyen ve doğru hammadde kullanılmayan katkılı ürünlerdir. Biz Polonez olarak %100 dana eti kullanıyoruz. Ve bu besin zenginliğini de aldığı kaloriye ve kilosuna dikkat eden tüketicilerimize uygun olarak sunmak için, düşük yağ oranlı ve yüksek protein içerikli ürünler üretiyoruz.

Ar-Ge Polonez için ne ifade ediyor? Bu alanda inovasyondan söz eden ilk marka oldunuz.

Polonez olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana üretim ve Ar-Ge hep önceliğimiz oldu. Özellikle de bu son 3 yılda ciddi yatırımlar yaptık.Yeni ürün gelişimi, teknolojinin hızla değişimi, pazardaki değişiklikler için inovasyon odaklı ilerlemek zorundasınız. Şarküteri et ürünleri pazarında inovasyonu gündeme getiren ve uygulayan ilk markayız. 2010 yılından özellikle inovasyona yönelerek, sağlıklı beslenmeyle ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Gıda bilimine önem veren bir marka olarak Ar-Ge merkezimizde çalışan veteriner hekimler ve mühendislerle, toplum sağlığına uygun üretim için sürekli çalışıyoruz. Bunun ilk örneği sadece %1-%2 yağ oranlı, düşük kalorili ve yüksek protein içeriğine sahip ‘Polonez Fit Yaşam’ ürün grubu oldu. 2017’de ise “Polonez Glutensiz” ürünleri tüketicilerle buluşturduk. Hayvansal yağ tüketimine dikkat eden tüketicilerimiz için yağ oranı düşük, protein değeri yüksek Fit Yaşam ürünlerimizi üretmekteyiz. Yaptığımız çalışmalar sonucu Polonez Fit Yaşam serisinde yer alan dana, hindi ve piliç etinden üretilen jambon ve füme et ürünlerinde yağ oranını en fazla %1 – %2 oranında tutmayı başarabildik. Tüketicilerimizden de oldukça olumlu dönüşler aldık. 2017 yılının başına “Polonez Glutensiz” ürünlerimizi tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Glutensiz gıdalar; gluten içeriği 20 mg/kg ile sınırlandırılan gıdalar olarak tanımlanıyor. Biz de füme et, jambon, kavurma, salam (hindi salam ve macar salam), sucuk ve sosis üretimimizi bu sınıra çektik. Bununla kalmadık, farkındalık oluşturmak ve gluten diyeti yapanları doğru yönlendirmek amacıyla tüm bu ürünlerimizin ambalajlarını yenileyerek ‘glutensiz’ ibaresi koyduk. Hemen 1 yıl sonrasında bir ilki gerçekleştirerek çemensiz pastırmada da glütensiz etiketini kullanmaya başladık. Bu çalışmalarımızla sektörümüzün de öncüsü olarak hem sektörümüzde hem de tüketicilerimizde önemli bir farkındalık yarattık. Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle pazarın büyümesine de çok büyük katkı sağladığımızı söyleyebilirim. Önümüzdeki dönemlerde de Ar- Ge’ye olan yatırımlarımız aynı hızla devam edecek. Şarküteri et ürünleri pazarı daraldı. Yılın son çeyreğinde bu pazarı yeni ürün çeşitleriyle domine etmeyi planlıyoruz. Özellikle Horeca tarafında tesisimize yaptığımız fümeleme yatırımlarıyla bu alandaki kapasitemizi ciddi oranda artırmayı başardık. Gelecek yıl bu alanda daha da büyümeyi hedefliyoruz.

Yılın geri kalanında ve 2023’te Polonez tarafından ne gibi yenilik ve haberlerle karşılaşacağız?

Polonez olarak, şarküteri et ürünleri sektöründe ilk 3 marka içerisindeyiz ve bu konumumuzu liderliğe taşımak üzere yeni ürünler, yeni ambalajlar ve yeni satış kanallarımızla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğimiz. Öncelikle kısa vadede bu yılın son çeyreğinde raflarda olmasını planladığımız farklı gramajlarda ürünler ve paketlemeler üzerine çalışıyoruz. Hedefimiz Ekim ayında bu yeniliklerin lansmanlarını yapmak.

Polonez için Horeca pazarını değerlendirir misiniz? Bu alanda hedefleriniz neler?

Horeca pazarı aslında perakendeye göre bu yıl daha şanslıydı diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle Haziran başlarında açılan sezon bu yıl daha erkene alındı ve neredeyse Mart ortalarında alımlar başladı. Sezon erken açıldığı gibi turist sayısı da yüksek oldu ve konaklamalar artış gösterdi. Bu da Horeca tarafında bizimle birlikte bütün piyasanın büyümesini sağladı. Perakendede ise durum daha farklı, dağınık bir pazar var. Önümüzdeki yıl ise bu yıla göre daha iyi bir turizm sezonunun olacağına inanıyoruz. Şu an için toplam ciromuzun yaklaşık %25’i kadar Horeca ürünlerinden oluşuyor. Hedefimiz, geçen yılki tonajımızı %20 oranında artırmak.

www.polonez.com.tr