Horeca Sektörüne 20 Farklı Ürün

Horeca Sektörüne 20 Farklı Ürün

Yüzlerce çeşit ürünü bulunan ve  Horeca sektörüne 20 farklı çeşit ürünüyle hizmet veren, sektörün en köklü firmalardan biri olan Seyidoğlu’nun Genel Müdürü Mehmet Göksu ile birlikte firmayı ve ürün gamı daha yakından tanıyabileceğiniz bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle bize biraz kendinizden ve Seyidoğlu’nun hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Aslen Gaziantepli bir ailenin yatırımı olan Seyidoğlu Gıda, 3 farklı markayla 400 çeşit ürün çeşidiyle üretim yapan sektörünün en büyük ilk 2 firmasından biri. Tatlı çeşitleri, helva, reçel, tahin pekmez üretimi yapmaktayız. Seyidoğlu Gıda’da şu anda 3. kuşak olarak Genel Müdürlük görevini yürütmekteyim. 1980 yılında İstanbul’da doğdum ve çocukluk yaşlarım dan itibaren aile şirketi olan Seyidoğlu Gıda’da çalışmaya başladım. Babam Necati Göksu’nun kurucusu olduğu Seyidoğlu Gıda’da üretimden tezgâhtarlığa, pazarlamadan yöneticiliğe kadar hemen hemen tüm kademelerde yer alarak kendimi geliştirdim. Yurt dışı fuarlara, aktif pazarlama ve ürün geliştirmeye büyük önem verip , 2001 yılında Genel Müdür koltuğuna oturarak Seyidoğlu Gıda markasını daha ileriye taşıma adına insiyatif aldım. Göreve gelmemle birlikte ürün çeşidini 100’den 400’e çıkararak, mağazalaşma ve yeni markalar yaratma noktasında ciddi yatırımlar yaptım.

Seyidoğlu sektörün en köklü lider firmalarından biri. Bize bu başarının arkasında yatan nedenler ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Seyidoğlu Gıda, sektöründe her zaman ilkleri başaran ve rakiplerine de öncülük eden bir kuruluştur. Dinamik ve sürekli gelişen yapısıyla Ar-ge yatırımlarına önem veren, kazandığı her kuruşu yine yatırıma dönüştüren bir yapıya sahiptir. Yerel değerlerden beslenen ve global bakış açısına sahip bir firmadır. Kaliteden asla ödün vermeden global bir gıda devi olma hedefine emin adımlarla yürüyen bir firmadır.

Horeca sektörüne sunduğunuz ürün ve ürün gruplarınız nelerdir? Bunlar ile ile biraz bilgi alabilir miyiz?

Seyidoğlu Gıda Horeca sektörünü çok yakından takip etmekte ve bu alandaki potansiyelin farkına vararak üretim çeşitliliğini her geçen gün artıran bir firmadır. Türkiye’nin turizm sektöründe elde ettiği başarılar bizim yatırımlarımızı da bu alanlara yoğunlaştırmamızı sağladı. Turizm tesislerinin talebiyle birlikte günde 1 milyon paket piknik adı verilen 20-30 gramlık kahvaltılık ürün üretmeye başladık. Geleneksel ürünlerimizin yanı sıra otel, iş yerleri, kamu kurumları ve restoranların ihtiyacı olan ürünleri üretmek için yeni tesis yatırımları ve tam otomasyonşu robotların yer aldığı yeni üretim bantları kurduk. Yeni fabrikamızın devreye girmesiyle birlikte günde 1 milyon adet olan üretimimizi yıllık 500 milyon adete çıkarmayı hedefliyoruz. Horeca sektöründe 20 farklı ürün çeşidiyle üretim yapıyoruz. Bunların başlıcaları Tereyağı, Reçel, Bal, Tahin-Pekmez, Peynir, Helva gibi ürünler yer alıyor.

Ürünlerin üretim süreçleri nasıl ilerliyor? Ayrıca sahip olduğunuz sertifikalar nelerdir?

Hadımköy entegre tesislerinde 16 bin metrekare kapalı alanda üretim yapmaktayız. Ayrıca Bursa tesislerimizde de tahin üretimi yapmaktayız. Fabrikamızda dünya satandartlarında ve son teknoloji kullanarak hijyen standartlarına uygun üretim yapmaktayız. Dünyanın sayılı fabrikaları arasına giren Hadımköy tesislerimizde 500 civarında personel istihdam etmekteyiz.

Seyidoğlu ürünlerini rakip firmalardan ayıran önemli unsurlar nelerdir?

Seyidoğlu gıda ham maddeden üretime kadar tüm aşamalarda her zaman en kaliteli malzemeleri kullanarak yüksek teknoloji ile üretim yapan bir firmadır. Kaliteden ödün vermeyen şirket politikamızla inovatif ürünler üretmeyi kendimize misyon edindik. Bu hedefler doğrultusunda sürekli araştıran, global pazarlarda yer alan ve yatırımlarına hiç ara vermeyen bir firmayız.

İşletmeler ürünlerinize nasıl ulaşabilir? Dağıtım kanallarınız ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirebilir misiniz?

Türkiye’nin tüm şehirlerinde süpermarket, market ve bakkallarda, şarküteri ve gıda toptan merkezlerinde ürünlerimize rahatlıkla ulaşabilirler. Aynı zamanda internet üzerinden www.helvamarket.com  online satış sitemizden de tüm ürünlerimizi bulabilirler. Trendyol, n11, hepsiburada gibi pek çok online Pazar yerlerinde de rahatlıkla ürünlerimize ulaşılabilir.

Son olarak yeni yılda piyasaya sürmeyi planladığınız ürünler veya gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı? 2023 yılı planlarınız nelerdir?

2023 yılında var olan yatırımlarımıza devam edeceğiz. Fabrikamızdaki ek yatırımlar, yeni mağazalar açma ve ürün çeşitliliğini artırma konularına odaklandık. 2023 yılında yurt dışı pazarlama ağımızı daha da geliştirmek ve dünya çapında güçlü bir lojistik ve pazarlama ağına ulaşmak istiyoruz. Gerek Horeca ürünleri gerekse de çocuklara dönük ürünlerde yeni yatırımlar planlıyoruz. Ürünlerimizi daha kolay saklama ve tüketme anlamında ambalaj çözümleri üzerine çalışıyoruz. Ürünlerimiz sadece damağa değil göze de hitap edebilmesi açısından tasarım ve ambalaj alanında yeniliklere devam edeceğiz. 10 dan fazla yeni ürünü de ilk defa tüketicinin beğenisine sunacağız.

www.seyidoglugida.com.tr