Horeca Sektörünün Teknolojik Gelişmelerine Destek Olmak Önceliğimiz

Horeca Sektörünün Teknolojik Gelişmelerine Destek Olmak Önceliğimiz

Öncelikle kendinizden ve Multinet Up’ın yurtiçindeki faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

2005 yılında Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olup sırasıyla Yurtiçi Kargo’nun ve Mercedes Benz Türk’ün IT departmanlarında toplam 6 yıl çalıştım. Sonrasında yolum satış ile kesişti. 3 sene hafif ticari araç, 2 sene kamyon filo satış yöneticiliği yaptım. Multinet Up’a 2015’te katıldım. Üye İş Yeri Departmanında farklı pozisyonlarında görev aldıktan sonra 2022 yılında Üye İş Yeri ve İş Birliklerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandım.

Multinet Up’ta müşteri odaklılık prensibiyle alternatif ödeme yöntemleri ve entegre çözümler geliştirerek şirketlerin gider yönetim süreçlerini kolaylaştırıyoruz. Yemek kartı, kurumsal hediye kartı, akaryakıt ve kurumsal seyahat gibi alanlardaki dijital çözümlerimizden her ölçekten şirket yararlanabiliyor. Esasında üç farklı gruba; operasyonel kolaylık ve maliyet avantajı sunduğumuz çözümlerimize başvuran şirketlere, çözümlerimizin nihai kullanıcıları olan şirket çalışanlara ve üye işyeri ağımızdaki işletmelere hizmet veriyoruz. Bu üç grubu da kapsayan geniş bir hizmet yelpazemiz var.

Sektörde yaklaşık 25 yıllık deneyimimiz var. Pazara girdiğimiz günden bugüne, geliştirdiğimiz teknoloji altyapılarıyla ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını öngörerek devreye aldığımız yeni ürünlerle hem şirketimizin faaliyet alanlarını çeşitlendirdik hem de sektörümüzün gelişimine yön verdik. Örneğin, yemek kartı sektöründe ilk temassız ödemeyi, sektörün ilk sadakat programını, ilk akıllı mobil uygulamayı, ardından ilk mobil cüzdan uygulamasını, ilk karekodla ödemeyi, ilk mobil ödeme alma uygulamasını devreye aldık. Kısacası, hem işletmelerin hem de bireysel kullanıcıların yararlandığı geniş bir platform sunuyoruz ve her sene yeni iş birlikleri ile bu platformun kapsayıcılığını artırıyoruz diyebilirim.

Multinet Up olarak binlerce üye işyerine ve milyonlarca kart kullanıcısına hizmet veriyorsunuz. Bu bağlamda Horeca sektörüne sunduğunuz hizmet ve avantajlar nelerdir?

Evet, çok geniş ve kapalı devre üye ağını yönetiyoruz. Yönettiğimiz bu geniş ağın en önemli bacağını Horeca sektörü kapsıyor. Köşedeki Dönerci Ahmet Usta’dan yerel ve uluslararası zincirlere, pastaneden marketlere 37.000’i aşan işletmeye hizmet veriyoruz. Üyelerimiz ile birlikte büyümek, onların büyümelerine ve teknolojik gelişimlerinde destek olmak en önemli önceliğimiz. Bu anlamda sürekli geliştirmeler yaptığımız iki temel alan var. İlki ödeme alma altyapılarını dijitalleştirerek, iş süreçlerini optimize etmelerine katkı sunmak. İkincisi ise yeni iş birlikleri kurarak, bu işletmelere farklı kanallar üzerinden yeni müşteri kazanımı ve ciro artışı sağlamak. Bu kapsamda İstanbul Kart, İninal, Alipay gibi ödeme sistemleri ile iş birlikleri kuruyoruz veya Trendyol gibi platformlar ile üyelerimize ilave trafik yönlendiriyoruz.

Ayrıca üye iş yerlerimizin hem toplu satın alma gücümüzden yararlanarak tasarruf etmeleri hem de nakit akışı problemlerini bertaraf edebilmeleri için geliştirdiğimiz MultiAvantaj ile hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Multinet geçen restoran ve marketler, Multinet yemek kartı ile biriktirdikleri bakiyeleri, vade süresi beklemeden tedarik zincirimizdeki yaklaşık 13.500 tedarikçiden yaptıkları alışverişlerde kullanabiliyor. Özellikle finansmana erişimin zorlaştığı günümüz şartlardan ciddi bir avantaj sağlamış oluyoruz.

Horeca sektörü ile ilgili gelecekteki plan ve hedefleriniz nelerdir?

İlk hedeflerimizden biri, kart kullanıcılarımızın ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda tüm Türkiye’de en geniş üye ağı olmak. Bunu sağlarken mevcut üyelerimizin aylık cirosunun etkilenmeyeceği şekilde kontrollü bir büyüme stratejimiz var. Ayrıca alternatif ödeme yöntemleri ve dijital çözümlerimiz ile üyelerimizin ilave ciro ve müşteriye ulaşması için biraz önce değindiğim çalışmalarımız hızla devam ediyor. Çok yakın bir zamanda bunun bir örneğini daha göreceğiz.

Önümüzdeki süreç için bir diğer odak noktamız ise veri analitiği çalışmalarımıza hız vermek. Sahip olduğumuz veriyi en doğru şekilde işleyerek hem üye ağımızın hem de kart kullanıcılarımızın hayatlarına dokunan kazan-kazan kampanyalar üzerine çalışıyoruz.

Öte yandan, sürdürülebilirlik ve sorumlu tüketim alanında önemli hedeflerimiz var. Bildiğiniz gibi özellikle bizim sektörümüzde enerji ve gıda israfı konularında ciddi problemler var. Farkındalık oluşturma ve israfı önleyici bir dizi çalışmamız mevcut.Yakın zamanda burada sivil toplum kuruluşları ve girişimler ile beraberhareket ettiğimiz yeni projelerimizi de duyuracağız.

Güncel Ar-Ge çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Belirttiğim gibi veri en önemli gündemlerimiz arasında. Topladığımız verinin etkin yönetimi ile üyelerimize kazanç sağlayacak yeni teknolojik yatırımlar ve iş modelleri üzerinde çalışıyoruz. Bu kapsamda önceliğimiz, ödeme yöntemlerinde gelişen teknolojiye ve regülasyonlara uyum. Özellikle hızlı ve pratik kullanımı ile sahada çok sevilen bir mobil ödeme alma uygulamamız var, MultiPOS. 104.000 noktada ve her ay aktif kullanılan bu uygulama ile sorunsuz, sarf malzeme gideri olmadan üyelerimizin ödeme almalarını ağlıyoruz. İlerleyen süreçte MultiPOS’a yönelik yapacağımız yeni geliştirmeler ile üye işyerimizin farklı ihtiyaçlarına da cevap verebileceğiz.

Multinet Up, geçtiğimiz aylarda B2B ExcellenceAwards’ta Müşteri Deneyimi büyük ödülünü ve yemek kartı kategorisinde Yılın En İtibarlı İş Ortağı ödülünü kazandı. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Yaptığımız araştırmalara göre kart kullanıcılarının memnuniyetini en olumlu etkileyen faktörlerin başında üye ağımızın yapısı ve genişliği geliyor. Bu başarımızda tüm üyelerimizin payı var. Bunun yanında kart kullanıcılarımıza ve kurumlara sunduğumuz deneyimin bu ödüllerledeğerlendirilmesi bizim için çok değerli. Bu uçtan ucu deneyimin her bir noktasında hem bizim hem de üyelerimizin ciddi emeği var.

Multinet Up, yemek kartı dışında birçok yenilikçi ödeme çözümlerine olanak sağlıyor. Bu bağlamda yeni iş birlikleriniz hakkında ne söylemek istersiniz?

Bu konuda şimdilik çok detay veremiyorum, devam eden bir sürecin içindeyiz.Çok yakın bir zamanda Türkiye’nin büyük online alışveriş platformlarından bir tanesinde, kazandığınız puanların Multinet üye ağında harcanabileceği bir projeyi canlıya alacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Geçtiğimiz dönemde hem dünya hem Türkiye zorlu süreçler yaşadı. Pandemi sonrasında gelişen ekonomik koşullar ve sonrasında hepimizi derinden sarsan deprem…

Bu zorlayıcı ortamda en büyük önceliğimiz tüm üyelerimizin sağlıkla, keyifle ve kazançlı bir şekilde işlerine devam edebilmesi oldu. Teknolojiye uyumu hızlandıran dijital çözümler, maliyetleri düşürmeye yönelik yeni hizmetler ve onlara yeni hacim kanalize edebilmek için yaratacağımız alternatif gelir yöntemleri hep önceliğimiz olacak.

multinet.com.tr