Kaliteli ve Lezzetli Zeytinyağını Herkes Tatmalı

Kaliteli ve Lezzetli Zeytinyağını Herkes Tatmalı

Şirketinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Türkiye sıvı yağ sektörünün lideri Yudum Gıda, üretimine 1975 yılında İstanbul Haliç’teki fabrikasında başladı. 1984 yılında fabrikanın Ayvalık’a taşınmasıyla birlikte yeni yatırımlarla zeytinyağının yanı sıra yemeklik ayçiçek ve mısır yağında da üretim yolculuğu başladı. 2017 yılında şirketimizin unvanı Savola Gıda Türkiye olarak değişti.

Yudum markası başta olmak üzere yüksek kalite standartlarıyla ürettiğimiz ürünleri hem Türkiye’de hem ihracat yaptığımız 20’nin üzerindeki ülkede tüketicilerimizle buluşturuyoruz.

Ayvalık’ta 23.000 m2 açık alan üzerine kurulu üretim tesisimiz, mısır yağı ve ayçiçek yağında yıllık 150.000 ton, zeytinyağında 20.000 ton üretim kapasitesine sahip. Nisan 2018’de yüksek teknolojiye sahip margarin üretim tesisini faaliyete aldık. Böylece Sava ve Vala markalarıyla endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına giriş yaptık. Bu yeni üretim tesisimiz, yıllık 30 bin ton üretim kapasitesine sahip.

Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz? Yeni ürününüz Vala Bella Rende Rende’nin sektöre katkısı ne oldu?

Savola Gıda Türkiye’nin ana üretim alanı yağ ve ülkemizin yağ uzmanı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’deki hikayesi 50 yılı bulan Yudum, hemen hemen her eve giren bir marka.

Yudum‘un 50 yıllık uzmanlığını ve kalitesini, ülkemizdeki Horeca, pastacılık ve endüstriyel kanallardaki müşterilerimizle buluşturuyoruz. Horeca satış kanalımız ile tüm hotel, restoran ve cafelere; pastacılık satış kanalımız ile pastane, unlu mamül, baklava ve börekçilere ve endüstriyel satış kanalımız ile paketli ürün üreten üreticilere ulaşıyoruz.

Horeca, pastacılık ve endüstriyel alanlarda üretim yapan müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri portföyümüzde sunuyoruz. Portföyümüzde natürel sızma zeytinyağlarından riviera zeytinyağına, ayçiçek yağından mısır yağına kadar Horeca müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu sıvı yağ ürünleri yer alıyor. Endüstriyel ve pastacılık yağlarında da müşterilerimizin çözüm ortağı olmanın gururunu taşıyoruz.

Yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler geliştirme ilkemiz doğrultusunda Ar-Ge ekiplerimiz, bitkisel pastacılık yağı Vala markamızın yeni ürünü Vala Bella Rende Rende’yi geliştirdi.

Su içermeyen bu yenilikçi ürün, özellikle kuru poğaça üretimindeki performansıyla öne çıkıyor. Vala Bella Rende Rende, poğaça hazırlığı sürecinde bloklara ayırma, 12 saat bekletme ve rendeleme gibi aşamaları ortadan kaldırıyor. Ürün direkt hamur ile buluşturulduğu için pastane ve börek ustalarını gereksiz zahmetlerden kurtararak zamandan tasarruf sağlıyor.

Esnek yapısı sayesinde tur verilerek yapılan hamurlarda, tur verilme işlemi sırasında hamurla bütünleşerek hamur içerisinde homojen dağılması sayesinde maksimum çıtırlık, parlaklık ve kabarma performansı sağlıyor. Bu özel ürün, mükemmel kıvam ve lezzeti yakalamak için profesyonel ekipler tarafından üç yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirildi.

Firmanızın zeytinyağı sektörüne yönelik faaliyetlerinden ve ürün gamından kısaca bahseder misiniz?

Zeytinyağında farklı tüketici ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak amacıyla zengin bir ürün portföyüne sahibiz. Zeytinyağının tadı yetiştiği bölge, ağacın türü, iklimsel koşullar gibi birçok doğal parametreye göre değişebiliyor. Kimi tüketiciler yoğun ve meyvemsi tattaki zeytinyağlarını tercih ederken kimisi çok daha hafif tattaki zeytinyağlarını tercih edebiliyor. Natürel sızma zeytinyağı ürün ailemizde yer alan yoğun, yumuşak ve hafif lezzet ürünlerimiz de bu tüketici içgörüsünden yola çıkarak geliştirildi. Fabrikamızdaki sertifikalı panelistlerimiz, fabrikamıza ulaşan her zeytinyağı partisini duyusal parametreleri açısından değerlendirerek hafif, yumuşak ve yoğun lezzet olarak gruplandırmaktadır. Biz de ürünlerimizi buna göre şişeleyerek tüketicilerimizin tercihine sunmaktayız.

Ayrıca Yudum Egemden natürel sızma zeytinyağı ürün portföyümüzde tasarım ödüllü şişelerimizde Soğuk Sıkım, Erken Hasat ve Organik seçeneklerini sunuyoruz.

Yudum Egemden Soğuk Sıkım, Ege’nin bereketli topraklarında yetişen zeytinlerin soğuk sıkım tekniği ile sıkılmasıyla üretilen enfes zeytinyağıdır. Zeytinin kendine has kokusu ve lezzetinden vazgeçemeyenler için özenle şişelenmiştir. Henüz tam olarakolgunlaşmamış yeşil taneli zeytinler daha yüksek meyvemsi tat ve kokulara sahiptir. Yudum Egemden Erken Hasat da yine Ege’de yetişen henüz olgunlaşmamış yeşil taneli zeytinlerden elde edilmektedir. Yüksek meyvemsi tadı ve taptaze kokusuyla özel lezzetler arayan damaklar için kısıtlı miktarda üretilmektedir. Yudum Egemden Organik ise organik sertifikalı zeytinlerden üretilen zeytinyağıdır. Dengeli lezzetiyle zeytinyağı sevenlerin sofralarının vazgeçilmezi durumunda.

Kızartma, fırınlama ve tencere yemekleri dahil tüm pişirme tekniklerine uygun riviera tipi zeytinyağımızın da hafif lezzeti ve geniş kullanım alanıyla Horeca müşterilerimiz için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Savola Gıda Türkiye olarak hedefimiz, zeytinyağı tüketiminin artmasını sağlamak. ‘Kalitelive lezzetli zeytinyağını herkes tatmalı’ anlayışımızla ülke çapında restoranlarla anlaşıyoruz. Seçkin restoranlara masalara Yudum Egemden zeytinyağlarımızı yerleştirdik. Horeca müşterilerimiz tasarım ödüllü şişelerimize veya “Egem’in Bereketi Kadının Emeği” sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladığımız şişelerimize masalarında yer açtılar.

Egem’in Bereketi Kadının Emeği projemiz, sektörde kadın istihdamını artırmaya yönelik tek örnek. Bu proje ile ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen Ayvalıklı kadınlara destek oluyoruz. Proje kapsamında çalışan kadınlar, şişelerimizin her birini kendi elleriyle boyuyorlar. Bir başka deyişle Ayvalıklı kadınların hayalleriyle hayat bulan ve birer sanat eseri niteliğindeki Egemden şişeleri, bir Yudum mutluluk hikayesine dönüşüyor. Sanat eseri olarak gördüğümüz bu tasarım şişeler, Ayvalık’ın nefis zeytinyağı ile doldurulduktan sonra seçkin restoranlarda masalara yerleştiriliyor.

HORECA müşterileri size nasıl ulaşabilir? Dağıtım kanallarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Türkiye genelinde 90 aktif distribütörümüz var. Bu geniş distribütör ağı ile tüm Türkiye’ye ulaşıyoruz. Bunun dışında ekibimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözüm bulmak adına çalışıyor.

Ayrıca bünyemizde yer alan uzman şeflerimiz ile müşterilerimize özel demo çalışmaları gerçekleştiriyor, uzman şeflerimizin bilgi birikimini müşterilerimizle de paylaşmalarını sağlıyoruz.

Üretim, kalite ve ürün geliştirme süreçlerinizden de bahseder misiniz?

Üretim tesisimize giren her bir ürün için hammadde kabulünden başlayarak üretimin her safhasında denetim ve analiz süreçlerini titiz bir şekilde yürütüyoruz. Tüm ürünlerimiz için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu parametreler doğrultusunda üretim ve analiz süreçlerini gerçekleştiriyoruz. Sektör ve pazar lideri bir firma olarak tüm girdi ve proseslerde gıda güvenliği ile ilgili risklerin tanımlanmasını, değerlendirilmesini ve kontrolünü sağlayarak, müşteri ve tüketicilerimizin beklentilerini karşılayan, ulusal ve uluslararası mevzuatla uyumlu ve kaliteli ürünler sunuyoruz.

Uluslararası arenada faaliyet gösteren bir holdingin parçası olmanın avantajı ile global araştırma ve geliştirme ekibimizin her türlü desteğini alıyoruz.

Globaldeki know-how’ı Türkiye’deki çalışmalarımıza taşıyoruz, trendleri sıkı sıkıya takip ediyoruz.

Türkiye’deki müşterilerimizin de her zaman güven duydukları çözüm ortağı olmak amacındayız. Bu doğrultuda satış ve Ar-Ge ekiplerimiz ile uzman şeflerimiz müşterilerimizle birebir iletişimde kalıyor ve bu sayede müşterilerimizin ihtiyacını anlıyoruz. Ardından her müşterimize özel ürünler, çözümler sunuyoruz.

Firma olarak önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Müşterilerimizin en güvenilir çözüm ortağı olarak yenilikçi ürünler sunmaya ve yerli üretimin artırılması için çalışmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz alanla direkt bağlantılı sosyal sorumluluk projeleri ile ekonomik ve toplumsal alanda katma değer yaratmaya çalışıyoruz.

Projelerimizden ilki olan ‘Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’ni 2020 yılında, Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteği ile‘başlattık. Proje ile Türkiye’nin verim ve kalite bakımından dünya pazarında söz sahibi olmasını sağlayacak yüksek kaliteli yerli tohum çeşitleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Tekirdağ ve Konya’daki çiftçiler ile yaptığımız deneme ekimlerinin ve hasatın ardından bu yıl Adana’daki çiftçiler ile buluşuyoruz.

2022’de yine Tohum Derneği iş birliği ile verimsiz delice ağaçları için Delice Tipi Zeytin Ağaçlarının Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ni başlattık.

Her iki projede de amacımız yerli üretimin artırılmasına katkıda bulunmak.

savolagida.com.tr