İyi Yemek Meraklılarının Vazgeçilmezi: Fuudy

İyi Yemek Meraklılarının Vazgeçilmezi: Fuudy

Yemek siparişi kavramını lezzet deneyimine dönüştüren Fuudy’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su İlker Baydar ile firmanın hikâyesinden ve hedeflerinden bahsettiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik.

Fuudy nasıl doğdu? Kuruluş hikâyenizi bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Ben 2012’den beri e-ticaret sektöründeyim. 2017-2019 yılları arasında Hollanda’da yaşadığım dönemde online yemek ve online paylaşım ekonomisine ait birçok şirketi inceleme fırsatı buldum. Bu dönemde Avrupa‘ da mutfakların ve restoranların da dijital dönüşüme girdiğini, sadece online sipariş almak üzere yeni yapıların kurulduğunu gördüm. Berlin, Barselona, Amsterdam ve sonrasında New York’ta yaptığım ziyaret ve çalışmalarla Türkiye için de bu yenilikçi fikrin geçerli olacağına ikna oldum ve bunu gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye döndüm.

Pandemiyle birlikte online yemek ve market platformları hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Ancak Fuudy bir sipariş platformundan daha fazlası olarak bu platformlar arasından sıyrılıyor. Misyonunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

Fuudy, kalbine iyi yemeği koyan bir hizmet platformu olarak hayata başladı. İstenilen yemeği restorandan alıp müşteriye teslim eden bir aracı olmaktan öte, iyi yemeğin ve iyi yemek deneyiminin tüm süreçlerini sahiplendi. Başka hiçbir yerde bulunmayan restoranların da bulunduğu restoran seçkimizden, restoran deneyimini evde yaşamak üzere kurguladığımız operasyon ve satış sonrası destek platformlarımıza kadar her aşama “iyi yemek deneyimi” üzerine kurgulandı. Amacımız; iyi bir restoranın imza menülerini müşterilerimizin olduğu yere restoran özeniyle ulaştırmak. Geniş yemek seçkimiz, catering ve market hizmetlerimiz Fuudy’nin misyonunu sadece yemek yemekten çok öteye taşıyor. Bu iş restoranlara ne kattı? Restoranlar online eko-sistemin içine girerek müşteriyi merkeze koyan kesintisiz hizmet konseptini deneyimledi. Online platformlarda olmanın mevcut işlerine ilave bir gelir, müşterisi ile her daim bağlantıda olma ve daha verimli ve etkin bir süreç yönetimi ile gelir-gider dengesi açısından önemli bir gelişim fırsatı olduğunu gördüler. Fuudy ile fiziksel mekânlarda yaratılmış deneyimin evlere de servis edilebilir olduğunu gördüler. Restoranlar bundan sonraki süreçte farklı seviyelerde online’da yerlerini almanın bir opsiyon değil bir vizyoner karar olacağını gördüler. Bazı markalar için işlerinin %5’i online siparişe dayalıyken bazı markalar için bu oran %40. Online sipariş kimi markalar için de düşünemeyecekleri kadar yeni bir büyüme perspektifi getirecek ve dijital mutfakların sektörde yaygınlaştığını göreceğiz.

Bu işi nasıl geliştireceksiniz?

Fuudy sadece A noktasında B noktasına yemek taşımak için geliştirilmedi. Daha önce de bahsettiğim gibi iyi yemek deneyimini merkeze aldı. Bunun için sadece online hizmet veren dijital mutfak konseptiyle tüketicilere daha erişilebilir iyi yemeği sunmak istiyoruz. Burada iyi yemek yeme deneyiminin sadece fiziksel bir lokasyona bağlı olma bariyeri ortadan kalkıyor. Dijital mutfaklar sayesinde onlineda iyi yemeği sahipleneceğiz. Restoranlar ise daha büyük mutfaklarla fiziksel restoran siparişlerinin yanı sıra online siparişlere hizmet eden mutfaklar haline gelecekler. Şehir otelleri, dijital mutfak konseptiyle önemli bir dönüşüm geçirecek.

Tüketicilere “iyi yemek deneyimi” sunmayı hedefliyorsunuz. “İyi yemek” tabirini biraz açabilir misiniz?

İyi yemek Fuudy için iyi malzemelerle, usta ellerde hazırlanmış bir yemekle başlayıp, müşteriye doğru sıcaklık ve özenle sunulmasıyla tamamlanan bir deneyim. Bizim için en önemli olan şeylerin başında her yönüyle dört dörtlük bir yemek deneyimi geliyor. Dolayısıyla yemeğinizin hazırlanma aşamasından sizlere ulaşma sürecine kadar her adımı son derece titizlikle takip ediyoruz ve servis hızından sunumuna, lezzetinden görüntüsüne dek kusursuz bir hizmet vermeyi amaçlıyoruz.

Birlikte çalıştığınız markaları özenle seçtiğinizi düşünüyoruz. Birlikte çalışacağınız markaları seçerken ne tür kriterleri göz önüne alarak seçimlerinizi yapıyorsunuz. Ayrıca birlikte çalıştığınız markalarda önem verdiğiniz diğer hususlar nelerdir?

Fuudy olarak usta ellerde özenle hazırlanmış yemeğin peşindeyiz. Kullandığı malzemenin kalitesinden, müşterisine verdiği değere kadar tüm kriterlerde içimize sinen markaları Fuudy bünyesinde barındırıyoruz. Müşterimize yalnızca yemek değil iyi yemeği ulaştırmayı hedefliyoruz. Hamburgerden sushiye; bowl’dan salataya kadar geniş mutfak yelpazesiyle en iyi lezzet ve deneyimi sunduğuna inandığımız markalarla işbirliği yapmaya özen gösteriyoruz. İyi yemeği sahiplenmenin yalnızca restoranlardan geçmediğinin farkındayız. Bu sebeple hizmet ağımızı yalnızca restoranlarda tutmadan yerel lezzetlere, gurme marketlere kullanıcımızın erişmesini de sağlıyoruz. Kullanıcımızın hayatını kolaylaştırmak için hem iyi yemeğe hem de ihtiyacı olan market ürünlerine ulaştıran bir uygulama olmak için seçkimizi her gün artırıyoruz.

İstanbul dışında denemeler başladı. Nasıl gidiyor?

2021 yaz aylarında Bodrum’da ilk çalışmamızı başlatmıştık. Bu yaz da Bodrum’da faaliyet göstermeye devam ediyoruz. Daha iyi deneyim, daha iyi yemek ihtiyacının bugüne kadar karşılanmamış bir ihtiyaç olduğunu gördük. Özellikle Yalıkavak’taki üye işyerleri ve müşteriler tarafında çok hareketli bir yaz geçirdik. İzmir’de test bölgemiz Mavişehir / Hilltown oldu. İzmir’de kaliteli bir online yemek platformuna ihtiyaç olduğunu anladık. İzmir’de artık Mavişehir ötesinde Konak, Karşıyaka, Göztepe, Alsancak, Narlıdere gibi bölgelerdeki müşterilere de Fuudy deneyimini ulaştırmak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Eylül 2022 itibariyle de Ankara’da yoğun bir Fuudy çalışması planlıyoruz.

www.fuudy.co