Kahve Sektörünü 2023 Yılında Neler Bekliyor?

Kahve Sektörünü 2023 Yılında Neler Bekliyor?

Taze kahve üretimi yapan ve İtalyan Caffe Borbone markasının da Türkiye distribütörü olan Kahve.com’un kurucusu Levent Aktaş Kahve 2023 kahve sektörü öngörülerini Horeca Mailing Gazete ile paylaştı.

“Ülkemizde kahve tüketimi Türk kahvesi yapan makinaların ortaya çıkması ve hayatımıza giren cafeler sayesinde son beş yılda arttı. Artışın devam edeceği öngörülürken, tüketici alışkanlıklarının değişeceği yeni bir döneme giriyoruz.

Kahvenin emtia olarak fiyatı son birkaç ayda düşüş gösterse de bu maalesef fincanlara yansıyamıyor. Personel, kira, ambalaj, lojistik gibi kahve harici ürünlerin fiyatlarındaki artış kahvenin nihai fiyatına ekleniyor.

Öte yandan olumsuz ekolojik etkiler kahve sektörü içinde başka bir tehdittir. Dünyadaki kahve üreticilerinin bir gün bununla yüzleşeceği bir gerçektir. Rekoltenin düşmesi fiyat artışına sebep olacaktır. Laboratuvar ortamında üretilen kahveler gündeme daha sık gelecek.

Kaliteli kahveyi makul bir şekilde müşterilerine sunan/ulaştıran, işletmesini günün ekonomik koşullarına uyumlayan, çalışanını gözeten, verimli çalışan işletmelerin uzun vadede kazanacağını düşünüyorum. Herkes güzel bir kahveyi hakeder.

Maalesef piyasada düşük kaliteli çok ürün dolaşıyor. Kötü ve kalitesiz ürünün tekrarı olmaz. Müşterisi hemen anlar. Bu tip işler kısa vadeli kazançlar olup, sürdürülebilir işler değildir.

Her gün bir bardak kahve, her yıl çöp kutusuna atılan milyonlarca kâğıt bardak demek. Hem çevreyi hem bütçeyi korumak adına artık ev içi kahve tüketimde ve “Take Away (Al -Götür)” ürünlerde artış olmasını bekliyoruz.

Ülke olarak biraz geç kalsak da bu bilinç oluşuyor yavaş yavaş. Artık al-götür hizmet alımında kendi termosunu götürenler, doldurtanlar görüyorum. İnsanlar hesap yapabiliyor. “Bunu evde yapsam ne kadara mal olur?”. Bunun hesabını yapmak zor değil. İşte bu durum karşısında işletmelerin müşterilerine farkı bir değer teklifi sunmaları gerekmiyor mu? İşetmelerin kendilerine sorması gereken esas ve öncelikli soru budur.

Kahve.com olarak 2023 yılındaki odak alanlarımızı ve stratejilerimizi belirledik.  Kalite çizgimizi koruyarak, ürünlerimizi çeşitlendirerek müşterilerimize en hızlı ve en taze kahveyi ulaştırmaya devam edeceğiz. Uluslararası pazardaki mevcut payımızı da 2023’de büyütmek diğer öncelikli hedeflerimiz arasında.

www.kahve.com

Bu bir advertorial haberdir.