Organik ve Geleneksel Lezzetler Horeca Sektörü İle Buluşuyor

Organik ve Geleneksel Lezzetler Horeca Sektörü İle Buluşuyor

“Horeca Mailing Gazete olarak organik ürünlerini Horeca sektörü ile buluşturan ve sürdürülebilirlik alanında ülkemize örnek olabilecek sayılı markalardan Gurme212’nin Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Aşkın Güzel ile firmadan ve sektöre yönelik faaliyetlerinden bahsettiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik.”

Organik ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan gurme ürünlerini Horeca sektörüyle buluşturan Gurme212’nin hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Gurme212, üç kıtada büyüyen bir gurme markasıdır. Gurme212 dünyanın en zor gıda sertifikasyonu olan İngiliz BRC AA akrediteye sahip fabrikaları Akhisar adında küçük bir kasabada kuruludur. 500 çalışanımızın çabalarıyla Gurme212 ürünleri, geleneksel ve organik ürünlerle hem perakende hem de yemek hizmeti sektörleri için lezzetli Akdeniz tarifleriyle, dünya çapında 25 ülkeye ihraç edilmektedir.

Neden 212 ?

212 New York (Manhattan) ve İstanbul (Avrupa Yakası) telefon dahili kodudur ve gurme aşkımızın enerji dolu olduğunu, tutkumuzun küresel varoluşumuzdan ve farklı kültürlerin ve dünyanın farklı tatlarının çeşitlilik ve yeniliklerinden geldiğini simgelemektedir. Bu şehirler de dünyadaki diğer şehirlerle karşılaştırıldığında aynı duyguyu simgeliyor. Metropol kimliğinden dolayı farklı milliyetler, farklı yemekler ve farklı konseptler ile tanışabilirsiniz. New York gibisi yok ama İstanbul gibisi de yok! Farklı duyarlılıkları olsa da, oradayken olmayı tercih edeceğiniz başka bir yer yok.

Horeca sektörüne yönelik geniş bir ürün gamına sahipsiniz. Sektöre yönelik faaliyetlerinizi biraz anlatabilir misiniz?

Gurme212 Horeca yolculuğu, 2012 yılında METRO AG Grossmarkets alıcısının İstanbul’da açılacak Jamie Oliver’s İtalyan Restoranı için kiraz biber istemek için bizi aramasıyla başladı. “Türkiye’de BRC akredite bir fabrikadan bu ürünü bulamadık” dediler. O günden bu yana Horeca çeşitlerimizle Metro marketlerdeyiz. ABD, Avrupa ve Türkiye’de hızla büyüyen Horeca endüstrisine ortağız. Bremen-Weyhe’deki 3000m2 Horeca ARGE Merkezimizdeki Alman ve Filistinli mastercheflerimiz, Türkiye’ deki Akhisar ARGE merkezimizdeki Türk aşçılarımız ortak reçeteler geliştirmektedir. Profesyonel olarak eğitilmiş satış uzmanlarından oluşan geniş ağımız, otel, fırın zinciri ve restoran kanallarında büyütmenize yardımcı olur. Zincir ve konsept restoranlar için menü geliştirme de dahil olmak üzere benzersiz içeriklerimizle mutfak konsept danışmanlığı sunuyoruz. Birçok yatırımcı bize gelip danışmanlık alıyor. Hayalindeki gastronomik serüveni gerçeğe dönüştürüyoruz.

Ürün gruplarınızdan ve ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Horeca sektöründe ürünlerimizi 14 farklı grupta kategorize etmiş bulunmaktayız. Tüketicilere çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Kısaca mutfaktaki et, peynir, tatlı ve içecek dışındaki tüm vegan konsepti 4 fabrikamızda konsolide edebiliyoruz. Bunlara örnek olarak güneşte kuru domates, fırında yarı kuru domates, yarı kuru sebzeler, dondurulmuş sebzeler, kiraz biber, közlenmiş sebzeler biber-patlıcan, zeytin, soslar, turşu, asma yaprağı, gurme spesiyalleri, hazır yemekler, sağlıklı atıştırmalıklar, meyve püreleri ve organik ürünleri verebiliriz.

Gurme212’yi diğer gurme markalardan ayıran ve özel yapan nedir?

Gurme212, yenilikçi ve canlı bir yapıya sahip olup, yurtdışı ortaklıkları ve ofisleri nedeniyle dünya trendlerini çok yakından takip eder. Tüm enerjisini genç ve dinamik çalışanlarından alır. Sürdürülebilir tarım projelerini kendisine ilke edinmiştir. Sözleşmeli tarım projeleriyle her koşulda çiftçinin yanındadır. 150’ye yakın sözleşmeli çiftçisiyle yabancıların ‘FARM TO FORK’ dediği tarladan sofraya uçtan uca süreci takip ederek, kalıntısız, pestisit içermeyen, çocuklarımızın da tüketebileceği sağlıklı besinleri üretir.Gurme212 üretim tesisleri BRC AA, Helal, Kosher, AB organik, USDA Organik, FDA sertifikaları yanında sosyal sorumluluk sertifikasyonu olan 4-seviye SEDEX üyesidir.

Bize firmanızın sürdürülebilirlik bağlamındaki çalışmalarından ve projelerinizden bahsedebilir misiniz? Gurme212 şu anda sürdürülebilirlik açısından nerede duruyor?

Gurme212’nin donmuş fabrikası güneş panelleriyle kaplıdır ve iki fabrikasına da elektrik sağlamaktadır. Türkiye’nin 2016 yılı itibariyle ilk %100 güneş enerjisiyle çalışan fabrikalarından birine sahiptir ve birçok şirketin Gurme212’nin yolunda ilerlemeye çalıştığı bir kilometre taşıdır. Bu konuda diğer firmalara örnek olduğumuz için gurur duyuyoruz. Güneş enerjisini kullanmamızın bir diğer faydası da, atmosfere giren zehirli maddelerin azalması ve bu sayede tehlikeli maddelerin insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkisinin azalmasıdır.

Sürdürülebilir tarım açısından Gurme212, suyun hem bitkiler hem de çevre için en verimli şekilde kullanımını maksimize etmek için damla sulama kullanır. Damla sulama, bitkilerin ihtiyaç duyduğu su miktarını fazla kullanmadan, gerekli miktarda suyu almasını sağlar. Daha pahalı olsa da, gezegenimizin geleceğinin finansal kazancımızdan daha önemli olduğuna karar verdik. Tüm bitkisel atıklar çiftçilerimize hayvan beslemek veya gübrelemede kullanılmak üzere toprağı zenginleştirmek amacıyla verilmektedir. Kesme işlemi sırasında salgılanan domates posası bile korunur.Gurme212’de yerel sanayi bölgeleri geri dönüşüm merkezinde rafine edilmiş 3 ayrı atık hattımız (üretim, insan ve diğerleri) bulunmaktadır. 2019 yılında cam, plastik, karton ve diğer atıkları ayrıştırmaya başladık. Bu atıkları atmak için her gün gelen bir üçüncü taraf şirketimiz var. Yakında sıfır atık sertifikamızı da alacağız. Şirketler için en yeni trendlerden biri su ayak izinin ölçülmesidir.

Gurme212 olarak hem fabrikada hem de çiftliklerimizde su kullanımımızı yakından takip ediyoruz. Domates ve biberlerimiz fabrikamıza ulaştıktan sonra sadece gerekli miktarda su kullanarak doğru şekilde yıkamamız çok önemlidir. Gurme212 ayrıca karbon ayak izini de ölçer ve her yıl azaltmayı hedefler.

Dağıtım ve tedariği nasıl sağlıyorsunuz? İşletmeler size hangi noktalardan ulaşabilirler?

Çeşitli illerde seçkin ve az sayıda Horeca bayilerimiz olmakla birlikte, kamyon bazında Akhisar depodan, palet bazında İstanbul Maltepe depomuzdan, www.gurme212.online internet sitemizden online alışveriş yapabilirler. Yeni bayi görüşmelerimiz devam etmektedir. Ayrıca tüm Macrocenter, Metro, Migros, Carrefour, File marketlerde Gurme212 ürünlerini bulabilirsiniz.

www.gurme212.com