Porselene Yazılan Öyküler

Porselene Yazılan Öyküler

Esma Dereboy’un seramik atölyesinde 14 yıl önce hobi olarak başladığı yolculuk, bugün ondan fazla ülkeye ihracat yapan bir markaya dönüştü. 1000 metrekare atölyesinde kadın çalışanların ağırlıkta olduğu 30’dan fazla profesyonelle üretime devam eden Esma Dereboy, yeni koleksiyonları ile uluslararası boyutta dikkat çekmeye devam ediyor.

İlk günden bu yana üretimlerini konseptlerle zenginleştirerek bir anlam bütünlüğü yaratan sanatçı, yeni koleksiyonlarında da ilhamını farklı coğrafyalardan ve farklı zaman dilimlerinden alıyor.

Red Coral  Koleksiyon Hikayesi

Esma Dereboy’un yeni serilerinden Red Coral serisinde okyanus mavisi ve fildişi renkler hakim… Mercan desenleri küresel ısınmayla hızla kaybolan mercan resiflerinden ilhamını alıyor. Çevreci yaklaşımla, sıfır atık prensibi ile yapılan üretimi ile Coral serisi,  mercanların da sonuçlarından etkilendiği çevre sorununa dikkat çekiyor.

KORİNT  KOLEKSİYON HİKAYESİ

Markanın bir diğer yeniliği olan Korint serisinde mimari üslubun esintilerini görüyor, ayrı ve örtücü bir üst katmanda da zamanın etkisini gözlemliyoruz. Form ve renkleriyle kadim Avrupa kültürüne de bir   selam veren Korint bize Ege kıyılarını da çağrıştırıyor.

SATRANÇ KOLEKSİYON HİKAYESİ

Satranç koleksiyonu satrancın yüzyıllardan günümüze taşıdığı bir gerçeği beraberinde getiriyor; ‘hayat bir oyundur, yaptığın her hamle ile geleceği belirlersin.’ Bu serinin parçalarına sahip olanlar, mekandaki estetik güzelliğin yanısıra bu felsefi yaklaşımı da akıllarının bir köşesinde tutacaklar.

Capsule Koleksiyon Hikayesi

Red Dot Design Award 2022 ve IF Design Award 2022’den çifte ödül alan Capsule koleksiyonu, orantılı, ergonomic tasarımı ve toplumun minimalleşen hayat tarzına atıf yapıyor. Bir kapsülün dış hatlarından ilham alan bu kupa setinin tasarımında denge ve ergonomic ön planda. Mat yüzeyin pürüzsüz dokusu doğallığı çağrıştırıyor ve tutarken verdiği hisle fark yaratıyor. Capsule setlerinde farklı renk seçeneklerindeki espresso fincanları, fincan tabakları, kupalar ve su bardakları, karıştır ve eşleştir konseptiyle kullanıcıların farklı kombinler yaratmasına da olanak tanıyor.

Kontürlü kıvrımları ve yaratıcı renkleriyle bu kupa setinin çekici tasarımı, günlük yaşama çeşitlilik getiriyor.

Farklı coğrafyalar ve farklı  zaman dilimlerinden ilham alacak bu ve bundan sonraki koleksiyonlarla Esma Dereboy, dünya çapında farklı kıtalardaki mekanlarda sevenleri ile buluşmayı sürdürürken, onlara dünden, bugünden ve yarından öyküler anlatmayı sürdürecek. Porselende şekillenmiş öyküler…

 www.esmadereboy.com