“Tecrübemizi yaklaşık 30 yıldır Türk fırıncılarının hizmetine sunuyoruz”

“Tecrübemizi yaklaşık 30 yıldır Türk fırıncılarının hizmetine sunuyoruz”

Yaklaşık 30 yıldır aynı kalite ve aynı hizmet anlayışıyla ekmekcilik sektörüne birbirinden çeşitli fırıncılık ürünleri ile hizmet veren Lessaffre’ın Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Hasan Uğur Gök ile birlikte hem markayı hem de hizmetlerini daha yakından tanıma fırsatı bulabileceğiniz bir röportaj gerçekleştirdik.

Hasan Uğur Gök Lesaffre Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü: 1977 yılında Ankara’da doğdu. 2000 yılında ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, gıda sektörünün farklı alanlarında çalışmaya başladı. İç piyasa satışında ve dış ticaretin her kademesinde, farklı pozisyonlarda görev aldı. 2016 yılından bu yana ise, profesyonel iş hayatına Lesaffre’da devam ediyor.

Lesaffre’ın hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Lesaffre, 170 yıla yakın tecrübesi, dünya üzerinde 5 kıtaya yayılmış üretim tesisleri ve kaliteli ürünleriyle maya endüstrisinde global bir referanstır. Türk fırıncılık sektörünün ana oyuncularından biri olan Lesaffre Türkiye markası olarak; Özmaya, Lesafmaya, Pulso, Inventis, Livendo, Safmill, Hasmaya, Canmaya ve Topmix markalarımızla fırıncılık sektörü için profesyonel maya çeşitleri, ekmek geliştiriciler, ekmek miksleri, mayalı hazır karışımlar, Yuva markamızla ise ev kullanımına yönelik ürünler üretiyoruz.

Adana, Amasya ve Lüleburgaz’da üretim tesisleri bulunan markamız, ürünlerini Türkiye’nin yanı sıra 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Sahip olduğu ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetimi Sistemi Sertifikaları ile kalite ve müşteri memnuniyetine verdiği önemi belgeleyen Lesaffre Türkiye ailesi olarak, çalışanlarımızın gelişimi ve AR-GE faaliyetlerinin yanında, çevreye ve topluma karşı sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmek için de ciddi yatırımlar gerçekleştiriyoruz.

Bugün tüm dünyada “Ekmekçilik sektörünün referans oyuncusu olarak müşterilerine katma değerli ve yenilikçi çözümler sunmak” vizyonu ve “Gezegenimizi daha iyi beslemek ve korumak için birlikte çalışmak” misyonuyla hareket ediyoruz.

Özellikle Horeca tarafında fırıncılık sektörünün büyük bir yardımcısısınız. Lesaffre için Horeca sektörünün öneminden bahsetmek istesek neler söylemek istersiniz?

Otel, restoran, cafe ve catering alanında çalışan şirketlerin tamamını kapsayan Horeca, dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerindendir. Biz de Lesaffre Türkiye olarak, bu sektörün içerisinde yer alıyor, sektöre yepyeni ürünler sunmak ve Horeca sektörünü geliştirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Dünyadaki her üç ekmekten bir tanesi Lesaffre mayasıyla üretiliyor ve bu bizim için büyük bir gurur. Fırıncılık sektörünün dünyadaki ilk teknik destek merkezi olan Baking Center ile fırıncılık mesleğine katkıda bulunurken, yaratıcılığı desteklemek adına hazırladığımız eğitimler ile de sektörün gelişimine katkı sağlıyoruz.

Sektöre yönelik faaliyetlerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Lesaffre’ın 170 yıla yaklaşan bilgi birikimi ve deneyimi, kullanıcı ihtiyaçlarını daha iyi anlamamıza ve onlara en uygun çözümleri geliştirmemizi sağlıyor. Fırıncılık sektöründeki global tecrübemizi, yaklaşık 30 yıldır Türk fırıncılarının hizmetine sunuyoruz. Ürünlerimiz, dünya üzerinde 180’den fazla ülkede satılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki ekiplerimiz sayesinde tüm dünyadaki sektörel gelişmeleri ve yenilikleri, tüketici trendleri yakından takip edebilme ve Türkiye pazarına uygun yenilikçi çözümleri, herkesten önce Türk fırıncılarına sunabilme yeteneğine sahibiz.

 

Bünyenizdeki birçok markanızla hem ev tipi hem de profesyoneller için sunduğunuz, çok geniş yelpazede bir ürün çeşitliliğiniz bulunuyor. Ürün gamınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? İşletmelerin ihtiyaçlarına hangi ürünler ve faaliyetler ile cevap veriyorsunuz?

Yuva markamızla ev kullanımına yönelik ürünler geliştiriyoruz. Özmaya, Lesafmaya, Pulso, Inventis, Livendo, Safmill, Hasmaya, Canmaya ve Topmix markalarımızla ise fırıncılık sektörü için profesyonel maya çeşitleri, ekmek geliştiriciler, ekmek miksleri, mayalı hazır karışımlar ve diğer fırıncılık maddeleri üretiyoruz. Karşılaşacağımız durumlara ve pazar şartlarına göre değişkenlik gösterse de gelecek dönemde üretim çeşitliliğimizi yine tüketicilerin talep ve isteklerine göre şekillendiriyor olacağız.

Ürünleri işletmelerle nasıl buluşturuyorsunuz? Dağıtım kanallarınız neler?

Ürünlerimizin dağıtımını bayi kanalı ile gerçekleşiyoruz. Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin 81 iline ve şehirlerin en ücra noktalarına kadar ürünlerimizi bayilerimiz aracılığıyla ulaştırıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin yanı sıra ürünlerimizi 80’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Genel yaklaşımınız ve büyüme hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

Tüketici alışkanlıkları değişiyor. Son tüketicideki değişen tüketim alışkanlıklarına paralel olarak sektörde de daha nitelikli, farklı aromalar ve lezzetler içeren, besleyici değeri yüksek, daha sağlıklı ürünlerin tercih edildiğini görüyoruz. Bu nedenle biz de daha yenilikçi ve bu değişen taleplere cevap veren ürünlere odaklanarak, bu yönde bir büyüme hedefi koyuyoruz.

Genel olarak 2022’yi nasıl geçirdiniz ve 2023 için hedefleriniz neler?

2022 yılında, pandemiyle birlikte maya ve ekmek en önemli bir gündem oldu. Biz de Yuva markamız ile Türkiye’de bir ilk olan yepyeni ürünümüz “Kolay Hamur”u tüketicimizle buluşturduk. Hamurun ele yapışmadan kolayca kıvam almasını ve yırtılmadan kolaylıkla açılmasını sağlayan Kolay Hamur karışımı, yoğurma ve dinlenme süresini neredeyse yarı yarıya kısaltarak kullanıcıların zamandan tasarruf sağlamasına yardımcı oluyor. Fırıncılara yönelik uygulamamız Fırıncı Kazansın ile de aktif olarak içerik üretiyor, fırıncılarla iletişimde kalmayı sürdürüyoruz. Inventis markamız ile raflarındaki ekmek çeşitliliğini arttırarak farklılık yaratmak isteyen fırıncılara özel yepyeni ürünlerimiz Inventis Premium Siyez Ekmeği Miksi ve Inventis Premium Karabuğday Ekmeği Miksi’ni sunduk.

Türkiye’nin yöresel mutfakları ve coğrafi işaretli ürünlerinin konu edinildiği Arel Gastrofest’e katıldık. Gastronomi öğrencilerine sektörü tanıtmak ve gençlere öncü olmak adına gerçekleşen organizasyonda, Lesaffre ile Yöresel Ekmekler başlığı altında ekmek ve maya üzerine bilgiler paylaşıldı. 2023’te de hem tüketiciye hem de fırıncılara özel yeni ürünler çıkarmak ve sektörün gelişimi için yepyeni adımlar atmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

www.lesaffre.com.tr