Türkiye Horeca Pazarına Yön Vermeye Geliyoruz

Türkiye Horeca Pazarına Yön Vermeye Geliyoruz

Tork markasının üreticisi Essity’ den Turgut Ayhan ile iyi bir iş akışının yemek servisi yapan mutfaklarda verimliliği nasıl artırabileceğini konuştuk.

Röportajımıza başlamadan önce bize kısaca kendinizden, Tork’un ve Tork’un Türkiye’deki tarihinden bahsedebilir misiniz?

Ben Turgut Ayhan, şirketimin 11 yıl önce Türkiye pazarına girişinden beri Tork’un Türkiye’deki satış operasyonundan sorumluyum. Ancak Tork markasının tarihi bundan çok daha eskilere dayanmakta. 1960’larda piyasaya sürülen ilk Tork ürünü, İsveççe’de “kurulamak” veya “silmek” anlamına gelen “Torka” kelimesinden esinlenerek All-Tork olarak adlandırıldı. 1971 yılında adı A-Tork olarak değiştirildi ve bezlerin yerini alan ilk tek kullanımlık mendil oldu. Essity 1970’lerden bu yana sağlık hizmeti veren kurumlar, ofisler, okullar ve endüstrinin yanı sıra restoran ve otel sektörü için yüzlerce ürün piyasaya sürdü. Yaklaşık 150 ülkede faaliyet gösteren şirket, müşterilerin ve paydaşların hayatını kolaylaştıran yenilikler üretmeye kendini adamıştır. Tork ürünleri arasında dispenserler, kağıt havlular, tuvalet kağıtları, sabun, peçeteler ve bezler bulunmaktadır.

Yemek servis sektörünün karşılaştığı başlıca zorluklar nelerdir?

Yemek servisi, müşterilerin beklentilerinin yüksek olduğu hızlı tempolu bir dünyadır. İşletmelerin rekabetçi kalabilmeleri için kusursuz bir hizmet sunmaları ve yüksek standartları korumaları gerekir. Ancak günümüzdeki personel eksikliği, müşterilere hızlı ve verimli bir şekilde hizmet vermeyi zorlaştırıyor. Ayrıca hijyen özellikle pandemiden bu yana mutfaklarda oldukça sıkı denetlenmektedir. Bu nedenle tüm temizlik ve el hijyeni adımlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Dağınık bir çalışma ortamı, personelin işlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesini zorlaştırır. Yakın zamanda yapılan bir ankette, restoran çalışanlarının %77’si hizmet kesintilerinin misafir deneyimini etkilediğini kabul ederken, dört kişiden üçü iş yerlerinin daha iyi organize edilmesi halinde daha mutlu olacaklarını belirtmiştir.

Mutfakta servisi yavaşlatan etkenler nelerdir ve nasıl elimine edilebilir?

Essity’de bizim kullandığımız “zaman hırsızları” diye bir tabir var. Onlar her yerdeler; tezgahta, mutfakta ve ön servis alanında. Süreçlerin hantal olduğu, ortamın kaotik olduğu veya mutfak eşyaları ve ekipmanların doğru yerlerinden taşındığı durumlarda zaman kaybedilebilir. Ayrıca yiyecekler uygun şekilde hazırlanmadığında müşterilerde hayal kırıklığı artacak ve gecikmeler yaşanacaktır. Bu nedenle tüm temizlik ve hijyen malzemelerine çalışanlar her an kolayca erişilebilmelidir. Temizlik ürünleri tüm iş istasyonuna personelin ulaşabileceği ve tercihen tek elle erişilebilecek şekilde yerleştirilmelidir. Gereksiz dağınıklıktan da kaçınılmalıdır. Çünkü bu durum süreçleri yavaşlatır ve ekipmanın bulunmasını zorlaştırır.

Paket servisin verimliliğini nasıl arttırılabilir?

Karmaşık menüler kararsızlığa yol açacaktır, bu nedenle tüm menüler basit ve anlaşılır olmalıdır. Peçete ve baharatların tükenmesinden kaçınılmalıdır çünkü bunları yenilemek için zaman kaybedilecektir. Tork Xpressnap® Masaüstü Dispenseri ve daha küçük olan Tork Xpressnap Fit® gibi peçeteleri teker teker veren dispenserler uzun süreli tedarik sağlamaya yardımcı olacaktır.

Mutfak iş akışını optimize etmek için başka ne yapabiliriz?

Tork Workflow™, saha uzmanlarımızdan biriyle bakım ve iş istasyonu verimliliğinizi denetleme fırsatı sunan ücretsiz bir hizmettir. Personelin her zaman ihtiyaç duydukları hijyen araçlarına sahip olmasını sağlamaya yönelik ipuçları sunar. Yöneticilerin personel tutma oranlarını artırmalarına yardımcı olur. Ön, arka ve tuvalette maliyetleri düşürürken daha azıyla nasıl daha fazlasını yapabileceklerini açıklar.

Tork’un küresel pazardaki konumu nedir?

Tork, dünya çapındaki birçok işletmeye profesyonel hijyen ürünleri ve hizmetleri sunan pazar lideri bir tedarikçidir. Şirket dispenserler, kağıt havlular, tuvalet kağıtları, sabun ve peçeteler sunmanın yanı sıra işletmeler ve gıda hazırlama alanları için bezler de üretmektedir. Bunlar arasında duvara monte edilen bir dispenser ve taşınabilir bir formatta gelen Tork Reflex® Singlesheet Centrefeed sistemi bulunmaktadır. Tüm Tork Reflex ruloları silme işlemi için gıda teması onaylıdır. Ürünlerin yanında Tork tarafından sunulan hizmetler arasında Tork Vision Cleaning ve Tork PaperCircle’dan da bahsemek isterim. Tork Vision Cleaning, tuvalet kullanımın sıklığını takip etmek ve dispenser dolum seviyelerini kontrol etmek için sensörler ve insan sayaçları kullanır. Sistem, temizlik görevlilerinin bir akıllı telefon veya tablet aracılığıyla hangi tuvaletin bakımaihtiyacı olduğunu ve bir dispenserin ne zaman doldurulması gerektiğini uzaktan kontrol etmesini sağlar. Böylece temizlik görevlilerinin rastgele kontroller yapmak için tesise birden fazla kontrol yapması engellenerek zamandan tasarruf edilir ve üretkenlik arttırılır. Tork PaperCircle® ise bazı Avrupa ülkelerinde başlattığımız, kağıt havlular için uyguladığımız dünyanın ilk geri dönüşüm hizmetidir. Kullanılmış tuvalet el havluları için kapalı bir döngü sistemi oluşturarak işletmelerin çevresel ayak izlerini %40 oranında azaltmalarını sağlar. Havlular, Tork PaperCircle sürdürülebilirlik ortakları tarafından toplanır ve diğer kağıt mendil ürünlerine dönüştürüldükleri yerel geri dönüşüm merkezlerine götürülür.

Tork markası aktif olarak hangi segmentlerde faaliyet gösteriyor?

Ürünlerimizle restoranlar ve hastanelerden ofislere, okullara, endüstriyel üretim tesislerine kadar çok çeşitli segmentlerde faaliyet göstermekteyiz. Tork ürünleri ayrıca havaalanları ve diğer ulaşım merkezlerinin yanı sıra tema parkları, stadyumlar ve kamu binalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Kısacası ev dışı tüm alanlarda ürünlerimizi görebilirsiniz.

Horeca Mailing okuyucuları için Tork’un Türkiye’deki Horeca sektörüne yönelik beklenti ve stratejileri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye pazarının ev dışı tüketim alanında alışılagelen sistemleri ileri taşımaya ve özellikle sürdürülebilirlik alanında ilerlemeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Tork markası olarak 1990’larda yeni ürünler geliştirirken ürün yaşam döngüsü analizini kullanan dünyanın ilk kağıt peçete üreticilerinden biri olduk. Çevreye duyarlı iş yaklaşımımızla çok sayıda ödül ve övgü kazandık. Başarımızın odağında yer alan ‘’sürdürülebilirlik’’ ilkemizden ayrılmadan yola devam etmek yegane amacımızdır. Küresel pazardaki bu gücümüzü kullanarak, Türkiye’de rakiplerimizden farklılaşarak, katma değerli sistemlerle müşterilerimize hijyen, tasarruf ve verimlilik sağlamaya devam edeceğiz. Bu zor fakat müşterilerimize sağladığımız faydaları gördükçe bizim için keyifli bir çalışma olacak. Bu yönde Türkiye pazarına da yön vermeye ve küresel lider pozisyonumuzu uzun vadede Türkiye’ye de getirmeye çalışacağız.

www.tork-essity.com.tr