Ev Dışı Tüketim Kanalında Da Güçlü Oyunculardan Biri Olacağız

Ev Dışı Tüketim Kanalında Da  Güçlü Oyunculardan Biri Olacağız

Toplam 6 üretim tesisi ve günlük 5 bin ton süt işleme kapasitesine sahip Ak Gıda, pazarın güçlü markalarından biri olan İçim ile süt, yoğurt, peynir, ayran, tereyağı, kefir, kaymak, krema, büyüme küpü ve puding olmak üzere, 200’ü aşkın ürünü tüketicilere ulaştırıyor. Büyüyen Ev Dışı Tüketim (EDT) pazarında da geçtiğimiz yıl tonajda %50’nin üzerinde büyüme yakalayarak iddiasını artıran şirket; bitkisel krema-krem şanti, ketçap, mayonez ve piknik ürünlerini Masterini markasıyla mutfak profesyonellerine sunuyor.

Röportajımıza başlarken, Ak Gıda olarak firmanızdan ve Horeca sektöründeki markalarınızdan bahsedebilir misiniz?

1996 yılında kurulan ve 2015’ten bu yana dünya süt endüstrisinin en büyük şirketi Grup Lactalis bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ak Gıda, süt ve sütlü ürünler pazarının öncü şirketlerinden biri. İçim, kurulduğu günden bu yana geniş ürün portföyüyle lezzetli, kaliteli, doğal ve besleyici pek çok ürünüyle tüketicilerle buluşuyor. İçim markamızın ürün yelpazesi, tüketici ihtiyaçlarına ve değişen alışkanlıklara paralel olarak genişlerken, Batı tarzı peynir lezzetlerini de Président markası altında yerli üretimle tüketicilerimize sunuyoruz. İçim ve Président tüketici markalarımızın yanı sıra Masterini markamızla da ev dışı tüketim (EDT) pazarına hitap ediyoruz. Masterini markamızla mutfak profesyonellerinin kullanımı ve otel, restoran, kafe müşterileri için bitkisel krema ve krem şanti, ketçap, mayonez, piknik ürünleri kategorilerinde ürünlerimizi sunuyor ve sürekli Masterini portföyümüzü geliştirmeye devam ediyoruz.

Ak Gıda bünyesinde bulunan İçim markası, süt ve süt ürünleri kategorisinde şüphesiz sektörün lider markalarından biri. Bu başarı göz önünde bulundurulduğunda sizce İçim markasını diğer markalardan ayıran en önemli özellikler nelerdir?

İçim markamızla pozitif, modern, samimi ve dinamik bir marka olarak tüketicilerimizin aklına ve kalbine dokunuyoruz. Sütün tüm iyiliğini ve faydasını tüketicilerimizle buluşturuyor, pozitif bakış açısıyla hayatlarının bir parçası olmayı amaçlıyoruz. İçim; kurulduğu günden bu yana geniş ürün portföyü ile lezzetli, kaliteli, doğal ve besleyici pek çok ürünüyle tüketiciyle buluşuyor. Özellikle Ar-Ge Merkezi’mizde uzmanlarımızın çalışmaları ve yatırımlarımız doğrultusunda geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerle inovasyonlar tarafında farklılaşıyor ve pazarda yeni kategorilerin açılmasına öncülük ediyoruz. Nitekim bu çalışmalarımızla Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Gıda Ödülleri’nde bu sene “Gıdada İnovasyon” ödülününde sahibi olduk. Lezzetli, kaliteli ve besleyici süt ve süt ürünlerini en doğal halleriyle tüketicilerimizle buluşturmak için çalışıyoruz.

İçim markası ile Horeca pazarına ne gibi inovatif ürünler sunuyorsunuz? Gelecek hedeflerinizde özelikle Horeca kanalı için yeni projeleriniz var mı?

Artan şehirleşme ve hızlı yaşam temposuna paralel olarak ev dışı tüketimin pazar büyüklüğü de artarken, biz de horeca kanalında önemli oyunculardan biri olmayı hedefliyoruz. İçim, Président ve Masterini markalı ürünlerimizi ev dışı tüketim pazarında faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan özel gramajlarda sunuyoruz. Örneğin 10 gram tereyağından 18 kilogram yoğurda kadar sektörün ihtiyaçlarına göre üretim yapıyor ve ürünlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıyoruz. Geçtiğimiz yıl EDT pazarına özel birçok yeni ürün lanse ettik. Président markasıyla EDT pazarına özel gramajlarda pizza peyniri, donmuş rende mozarella, labne ile Gouda, Cheddar ve Red Cheddar lansmanlarını yaptık. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda onların ihtiyaçlarına özel reçeteler çalışıyoruz. Örneğin kahve zincirleri için özel içerikli krema üretiyoruz. İçim markasıyla sektöre özel sunduğumuz İçim Böreklik Peynir, İçim Pide Peyniri gibi ürünlerimize ek olarak 2022 yılında da İçim Mini Peynir Taneleri ürünümüz ile sıcak yemeklere özel formülüyle İçim Şef Yemeklik Krema (1 L) ürünümüzü pazara sunduk. Son olarak da kahve zincirlerine özel İçim Barista Süt ürünümüzün lansmanını yaptık. Büyüyen EDT pazarında yeni lansmanlarımızın da katkısıyla 2022 yılında tonajda %50’nin üzerinde büyüme yakaladık. Lansmanını 2022’de yaptığımız, profesyoneller için ürettiğimiz ve süt ürünleri dışındaki ürünleri içerisinde barındıran Masterini markamızın ürün portföyünde Bitkisel Krema, Bitkisel Krem Şanti, Ketçap, Mayonez ile piknik formda bal, vişne ve çilek reçeli bulunuyor. Masterini’nin toplam marka portföyü içerisinde krema ve krem şanti, %50’nin üzerinde satış payına sahip.

İçim süt ve süt ürünleri olarak Horeca müşterilerine hangi kanallardan ulaşıyorsunuz? Bize Horeca kanallarındaki etkinliğiniz ve dağıtım ağınız hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’nin her ilini kapsayan yaygın dağıtım ağımız ve satış ekiplerimizin uzmanlığıyla ev dışı tüketim profesyonellerine ulaşıyoruz. EDT müşterilerimizin ihtiyaçları konusunda tecrübeli satış ekiplerimiz, bölgelerinde bulunan otel, restoran, kafe gibi işletmeleri ziyaret ederek onlara en uygun portföyü ve çözüm önerilerini sunuyor. Ayrıca ev dışı tüketim pazarına ve şeflere özel profesyonel çözümlerimizi sunduğumuz stantlarımızla gastronomi fuarlarında yer alıyoruz. Geçtiğimiz yıl İçim, Président ve Masterini markalarıyla VII. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yer aldık. Ayrıca Antalya Anfaş Fuarı’nda standımızda mutfağın profesyonellerini ağırladık ve ziyaretçilerimize ürünlerimizin kullanımlarıyla ilgili profesyonel çözüm önerileri sunduk. 6-9 Eylül tarihlerinde ise WorldFood İstanbul 31. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nda mutfak profesyonellerine özel ürünlerimiz ve çözümlerimizle yer aldık. Bu tür etkinlikleri, ürünlerimizin farklı kullanım alanlarını anlatmak açısından uygun platformlar olarak görüyoruz. Şefler için özel çözümler sunacağımız ve yeni ürünler geliştirebileceğimiz demo mutfağımızı bu yılın Ekim ayında faaliyete geçireceğiz.

Ak Gıda; İçim, Président ve Masterini markalarıyla VII. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yer aldı.

Son olarak HM Gazete okuyucuları için Horeca işletmelerine ve şeflerine neler söylemek istersiniz?

Yeme- içme sektörü profesyonelleri ve şefleri; büyümekte olan ev dışı tüketim pazarının değişen ihtiyaçlarını anlama konusunda bizim iş birliği yaptığımız iş ortaklarımız. Ev dışı tüketim kanalında hep birlikte iş hacmimizi büyütmek ve pazarı geliştirmek için bu iş birliğinin önemine inanıyor, mutfak profesyonellerinin değişen ihtiyaçları ve pazar dinamikleri doğrultusunda yenilikçi çözümler üretmeye devam edeceğimizi paylaşmak istiyorum.

www.akgida.com.tr