Ülkemizde ve Dünyada Sunduğumuz Çözümlerle Daha Fazla Mutfakta Olmayı Amaçlıyoruz

Ülkemizde ve Dünyada Sunduğumuz Çözümlerle Daha Fazla Mutfakta Olmayı Amaçlıyoruz

Endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe Türkiye’nin ilk imalatçı firmalarından biri olan Öztiryakiler, bugün yurt içi ve yurt dışında yaygın bir pazarlama ve satış sonrası hizmet servis ağına sahip. Yurt dışı pazarında 5 kıtada 130’dan fazla ülkenin mutfaklarına profesyonel çözümler üreterek tüm talep ve ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Öztiryakiler’in yeni ürünlerini ve gelecek planlamalarını, Öztiryakiler Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki ile konuştuk.

Röportaja başlamadan önce Öztiryakiler firmasının kuruluş sürecinden ve günümüze kadar ki gelişiminden bahsedebilir misiniz?

1958 yılından bugüne endüstriyel mutfak ürünleri sektörüne katma değerli ürünler kazandıran Öztiryakiler 1.700’den fazla çalışanı ile hazırlık, pişirme, taşıma, bulaşık, soğutucu, açık büfe ve servis ekipmanları yanı sıra, masa üstü servis ekipmanları, temizlik ve hijyen sistemleri ve mobil sahra yaşam üniteleri üretimlerini 140.000 m² modern üretim tesislerinde gerçekleştirmektedir. Sektöründe en geniş ürün yelpazesine sahip Öztiryakiler, 2.500’den fazla cihaz ve 5.000’i aşkın ürünüyle ülkemizde ve dünyada tüm proje ihtiyaçlarına profesyonel çözümler sunan bir markadır.

Türkiye’de sektöründe en yüksek pazar payına sahip marka olmanın yanında aynı zamanda endüstriyel mutfak kategorisinde ihracat lideri ve Türkiye’nin en çok ülkeye ihracat yapan firması Öztiryakiler, Ozti markasıyla 5 kıtada 130’dan fazla ülkenin mutfaklarına profesyonel çözümler üreterek tüm talep ve ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

2023 yılında buzdolapları özelinde Çorlu fabrikamızda yeni makine parkurlarımızda kapasite artışına giderek üretimde ciddi ivme kazandık. Bununla beraber enerji tasarrufu bakımından buzdolaplarımızda yeni ürün aileleri geliştirilerek piyasaya sunuyoruz.

Sektöründe ilk bakanlık onaylı Ar-Ge merkezine sahip Öztiryakiler, geniş Ar-Ge ekibiyle her geçen gün tüm ürünlerimiz özelinde çalışmalar yapıyor, dünya standartlarına uyum sağlayacak ürünleri sektörümüze kazandırıyoruz.

Bizler her zaman değerlerimize bağlı olarak üretim yapmayı ilke edinmiş durumdayız. Tüm üretim proseslerimizde çevre ve toplum yararını önceliğimiz olarak kabul ediyoruz. Ve bu önceliğimizi gelecek tüm planlamalarımıza dahil ediyoruz. 66 yıldır sektörümüze büyük katkılar sağlayarak, endüstriyel mutfakların en çok tercih edilen markası haline geldik. Bunun sürdürülebilirliği için her zaman üretimimize daha iyisini kazandırma çabası içerisindeyiz. Ülkemizde ve dünyada sunduğumuz çözümlerle daha fazla mutfakta yer almayı amaçlıyoruz. 2. ve 3. neslin bir arada olduğu şirket yönetimimizde gelecek kuşaklara marka kalitemizi sürdürülebilir şekilde bırakmayı hedefliyoruz.

Geçtimiz aylarda düzenlenen Hostech By Tusid fuarında hangi ürünleri ve yenilikleri sektör profesyonellerine tanıtma imkanınız oldu? Yeni ürünlerinizin özelliklerini ve işletmelere sağladığı avantajları, HM Gazete okuyucuları için anlatabilir misiniz?

Endüstriyel mutfak ürünlerinde tüm sektör temsilcilerini bir araya getiren Hostech By Tusid fuarında Öztiryakiler olarak 1.300 m² alanda elektrikli, gazlı ve nötr tüm ürün gruplarımızla yer aldık. Fuarda bu yıl Ar-Ge merkezimizin 2 yıl boyunca yoğun çalışmaları sonucu ortaya çıkan birçok yeni teknolojik çözüm ve ürün sergiledik. Ekibimizin yoğun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bu ürünlerin seri üretimlerine hızlıca başlamak niyetindeyiz. Bunların başında uzun zamandır beklenen “Konveksiyonlu Hızlı Pişiren Fırın” var. Birçok kafede bulunan dondurulmuş veya yarı pişmiş ürünlerin kurumadan çok çabuk ısıtıp veya pişirip müşteriye sunan bu fırınımız, özellikle yoğun projesini yaptığımız cafe konsept ve akaryakıt istasyonlarında kalite standardını ve personeller tarafından kullanım kolaylığı sağladığı için oldukça ilgi gördü.

Airfryer teknolojisi evlerden sonra profesyonellerinde mutfağında. Son yılın en çok evlere giren bu pişirme teknolojisinin küçük işletmelerin özellikle kızartma işlemi için ekipman, eleman ve yağ tüketimini azaltacak, kullanıcı kişiye zamandan tasarruf sağlayacak bu ürünün ilk modelini fuarda sergiledik. Daha büyük kapasiteli ve farklı programlara sahip modellerini de önümüzdeki dönemlerde sunacağız.

Türkiye’de çok yeni olan ilk diyebileceğimiz “Isı Geri Kazanımlı Giyotin Tip Bulaşık Makinesi” ilk defa bu fuarda ziyaretçiler ile buluşan bir diğer önemli Ar-Ge ürünümüz. Isı geri kazanımlı özelliği sayesinde yıkama periyodu sonrasında çıkan su buharı kullanılarak giriş suyunu ısıtmak suretiyle nemi ve buharı alır, bu şekilde sağladığı direkt ve endirekt enerji kazanımı sayesinde toplamda %25 enerji tasarrufu sağlar ve davlumbaz gerektirmez.

Buzdolaplarında yeniliklerimiz oldukça yoğundu. Premium A sınıfı dik dolap serisi, GN 2/1 ve GN 1/1 kapasiteli ürün grubu, Bakery 40×60 ve 80×60 pastane tepsisine uygun dik dolap ürün grubu, proover, retarder, freezer and chiller 40×60 ve 80×60 pastane tepsi uyumlu dik dolap 2 model, shock freezer 2 model olmak üzere 40×60 ve 80×60 pastane tepsi uyumlu dik dolap, Premium A sınıfı (piyasada en az enerji tüketen A++ modelli) GN tepsilere uygun yatay dolap serisi, yatay cihazaltı ntv ve ltv serisi dolaplar. Bu yıl özellikle enerji kaynaklarımızın korunması hedefi ile tasarruflu ve ısı kaybının önüne geçecek geliştirmeler yaptık. Farklı ihtiyaç ve işletmelere yönelik ürünlerimiz ile yelpazemizi genişlettik.

Fuarda yeni ürünlere olan ilginin yanında diğer tüm ürün gruplarımıza olan ilgi güzeldi. Tüm işletmelerin ihtiyaçları ayrı oluyor. Bizde tüm ihtiyaçlara cevap verecek kapasiteye sahip olduğumuz için özellikle bir ürün grubu olarak işaret etmiyorum. Ancak öne çıkan ürünlerimiz arasında kombi fırınlarımız, birçok işletmenin ortak ihtiyaçlarını karşılayacak fonksiyonlara sahip. Bunun yanında buzdolaplarımız ve bulaşık makinelerimiz oldukça dikkat çekti. Kahve makinelerimizle sunduğumuz çeşitlilikte gelen ziyaretçiler için oldukça ilgi çekiciydi.

Yurt dışından gelen müşterilerimizle proje ve ürün özelinde görüşmeler sağlandı. Oldukça da yoğun bir ziyaret vardı. Yenilikçi teknolojiye sahip ürünlerimizle farklı iş birliklerimiz için adımlar atıldı.

Öztiryakiler olarak üretiminizin yüzde kaçını ihraç ediyorsunuz, bugün itibarıyla kaç ülkeye ne kadarlık ihracat yapıyorsunuz? Kısa, orta ve uzun vadede ihracat hedefleriniz neler?

Öztiryakiler olarak Ozti markamızla Türkiye’nin kendi sektöründe en çok ihracat yapan firmasıyız. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı ları Birliği (İDDMİB) tarafından yapılan “2022 İhracatın Metalik Yıldızları” ödülünü “Endüstriyel Mutfak Ekipmanları” sınıfında 13 kez almaya hak kazandık. Üretimimizin %50’sini ihraç ediyoruz ve sahip olduğumuz kapasitemiz ile 130 ülkeye ihracat yapmanın ötesinde proje teslimi yapıyor ve satış sonrası hizmetler sunuyoruz.

Öztiryakiler olarak hedeflerimiz doğrultusunda ihracatımızı artırmak, daha çok ülkeye yerli ürünlerimizi ulaştırabilmek için ürün çeşitlerine daha yenisini eklemek ve bu ürünleri daha katma değerli hale getirmek var. Çünkü Türkiye’nin çıkışı ihracatta daha fazla ürün üretmekten ziyada markalanmış ve katma değerli olmasından geçiyor. Bizde firma olarak amacımız bu ülkemizin de hedefleri doğrultusunda ihracatta katma değerli ürünler için daha çok çalışmaktır.

Önümüzdeki dönemde devreye almayı planladığınız yeni yatırımlarınız ve ajandanızda yer alan yeni projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

İstanbul, Antalya ve Çorlu’daki fabrikamız ile 130.000 m² üretim alanına sahibiz. İstihdamımızı her geçen gün genişletiyoruz, şu an 1.700’den fazla çalışanımız var. Bunun yanında 2 yeni fabrika yatırımımız daha planlarımız arasında yer alıyor.

www.oztiryakiler.com.tr