PınarOnline Olarak Ürünlerimizin Tamamı Horeca Kanalına Hitap Ediyor

PınarOnline Olarak Ürünlerimizin Tamamı Horeca Kanalına Hitap Ediyor

PınarOnline markasının kuruluş hikayesini, HM Gazete okuyucuları için anlatabilir misiniz?

Pandeminin 2020 yılı Mart ayında başlamasıyla birlikte hayatımızın her alanı dijitalleşirken tüketicilerin de alışveriş alışkanlıkları değişti. İnsanların tüketim davranışlarını anlamak ve doğru analiz etmek artık işletmelerin ve markaların vizyonlarının bir parçası haline geldi. Günümüzde bilgiye hızlı ulaşmak ve kendisine sunulandan daha çok isteyen, özelleştirilmiş ve kendisi için değer ifade eden ürün ve deneyimler arayan, deneyimlerini çevresi ile paylaşmak için sabırsızlanan ve işletmelerinin faaliyetlerine yön veren bir tüketici profili var. Buradan yola çıkarak tüketicilerimizin geri bildirimlerinden beslenebileceğimiz, onlarla direkt iletişim kurabileceğimiz ve kullanıcı deneyimlerini yukarı çıkartabileceğimiz bir zemin oluşturma isteğiyle PınarOnline’ı geliştirdik. Teknik altyapıları oluşturma süreçlerinin ardından 2021 yılı Eylül ayında PınarOnline’ı hayata geçirdik. Kurulduğumuz günden bu yana tüketicilerimize doğru ve hızlı cevaplar vermek amacıyla sürekli altyapımızı geliştiriyor, ürün gamımızı ve tüketicilerimize ulaştığımız noktaları arttırıyoruz. Bu çalışmalarımız sonucunda satışlarımız büyüdü, aldığımız sipariş sayısı, satılan ürün adedimiz geçen seneye göre 3’e katladı. Bizi ayıran özelliklerimiz, ürün gamımızla birlikte başlıyor. Platforma özel olan taze et çeşitlerinin yer aldığı “Pınar Kasap” en önemli farklılıklarımızın başında geliyor. “Pınar Kasap” ile farklı damak tadı arayanlara yönelik ossobucco, dallas steak gibi gurme et çeşitlerimizi, hindi et çeşitlerini ve şarküteri türlerini soğuk zinciri bozmadan adreslere ulaştırıyoruz. Vegan beslenen tüketicilerimize yönelik olarak falafel, sebze köftesi, planty power burger, soğan halkası vb. ürünlerimiz de bizi sektörde öne çıkarak ürünler arasında yer alıyor. Ürünlerimiz arasında özellikle PınarOnline’a özel Pınar Kasap ürünleri, Londra Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda (London International Olive Oil Competiton) 2023 Altın Kalite Ödülü sahibi TEOSOLE Zeytinyağı ve marketlerde olmayan daha birçok ürün, büyük ilgi görüyor. Ürünlerimizi tercih eden tüketicilere Pınar Chef ile birbirinden farklı tarifler sunarak kurdukları sofralarda farka imza atmalarına destek oluyoruz. Yalnızca gıda değil kişisel temizlik ve hijyen ürünlerini de tüketicilere ulaştırıyoruz. Bu kapsamda geri dönüşümden elde edilen yeni nesil temizlik kağıdı Select Nature da ürün gamımızdaki yerini aldı. Sürdürülebilirliği önemsiyor, kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilirlik adına birçok projeye imza atıyoruz. Bu alana yatırım yapmaya devam edeceğiz. PınarOnline olarak Pınar’ın et, süt, su ve içecek ürün gruplarının yanı sıra özel olarak üretilen Pınar Kasap ve Pınar Box ile Pınar Select kategorisinde tamamlayıcı markaların da bulunduğu 550’den fazla ürünü tüketicilere ulaştırıyoruz. İstanbul, İzmir ve Ankara’da kurye ile teslimat hizmeti verirken diğer şehirlere kargo hizmeti sunuyoruz.

Müşterileriniz Pınar Box ile ürünlerinize toptan bir şekilde ulaşabiliyor. Pınar Box’ın tüketiciye sağladığı avantajlar nelerdir?

Tüketici taleplerine inovatif bir bakış açısıyla yaklaşarak geliştirdiğimiz “Pınar Box” konsepti ile tüketicilerin hayatına pratiklik kazandırdığımıza inanıyoruz. Farklı içerikleriyle tüketici iç görülerini baz alarak oluşturduğumuz Pınar Box, tek tek sepete ürün eklemektense tek seferde ihtiyaç duyulan ürünlere erişmeye olanak sağlıyor. PınarBox çeşitlerimizle öncelikle tüketicilere zamandan tasarruf ettiriyor, bir sonraki adım olarak da fiyatta indirim imkanı sağlıyoruz.

PınarOnline’ın ana stratejisinin merkezinde sürdürülebilirlik olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda sürdürülebilirlik politikanızdan ve şu anki dağıtım ağınızdan bahsedebilir misiniz?

Sürdürülebilirlik, DNA’mızda yer alıyor ve bu alanda da birçok projeye imza attık. Örneğin geçen sene Çevre Haftası’nda 7 ton karbon emisyonunu nötrleştirdik. Türkiye’de bir ilke imza atarak soğuk zincirde teslimat imkanı sunan elektrikli mini kamyonetleri dağıtım filosuna kattık. Bu sene Çeşme’de 25 mahalleye teslimatları elektrikli araç ve bisikletlerle gerçekleştirdik. Altınbaş Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile geleceğin şeflerini sürdürülebilir mutfak konseptleriyle buluşturmak amacıyla önemli bir iş birliğine imza attık. “PınarOnline ile Sürdürülebilir Mutfak Dersi”ni üniversitenin programına kazandırdık. Böylelikle gastronomi öğrencilerinin öğrendiklerini, mutfakta sürdürülebilirlik ve sıfır atık kapsamında yaratıcı tariflere dönüştürmesini sağlıyoruz. Sürdürülebilir bir dünya için sorumluluklarımızın farkındayız ve bu konuda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Pınar ve PınarOnline olarak Horeca sektörüne yönelik ürünleriniz de bulunuyor. Horeca ve Ev Dışı Tüketim’e yönelik ürünlerinizi ve sektörle ilgili gelecek planlarınızı anlatabilir misiniz?

PınarOnline olarak ürünlerimizin tamamı Horeca kanalına hitap ediyor. Yalnızca et, süt, tavuk, hindi vb. ürünlerle değil vegan ürünler, soslar veya gıda dışı ürünleri de PınarOnline’da tüketicilerle buluşturuyoruz. Özellikle cafe ve restoranlarda özel tariflerde kullanılan ekşi krema, barista sütü gibi ürünlerimiz de oldukça ilgi görüyor. Ürün geliştirme alanındada inovatif çalışmalarımız sürüyor, ürün gamını sürdürülebilir bir şekilde büyütmeye devam edeceğiz.

Son olarak markanın 2024 yılına yönelik planlamaları arasında neler yer alıyor?

Öncelikle ürün gamına yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Bu noktada tüketicilerden aldığımız datayı analiz ediyor, sepet içeriğine göre ihtiyaçları kategorize ederek yeni ürünleri platforma ekliyoruz. Siparişi satışa döndürdükten sonraki en önemli adımın teslimat olduğu bilinciyle kuru, soğuk ve donuk olarak 3 farklı ısı rejimine sahip Ayazağa’daki depomuzu devreye aldık. Böylelikle lojistik açıdan daha fazla siparişe cevap verir hale geldik. Bu tür depolarımızın sayısını artırmayı planlıyoruz. Filomuzdaki elektrikli mini kamyonetlerin sayısını artırmak adına yatırım planlamaları gerçekleştiriyoruz. Bu konuda sahip olduğumuz öncü konumu korumak istiyoruz. 2024 yılında altyapımızda geliştirmeler yapmaya devam edeceğiz. Web ve mobil uygulamamızda daha kullanıcı dostu ve hızlı bir yüze sahip olacağız.

www.pinaronline.com