2. Tarım, Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi’nde Yenilikçi Markalar Rüzgarı Esti!

2. Tarım, Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi’nde Yenilikçi Markalar Rüzgarı Esti!

İstanbul’da Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2. Tarım, Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi; tarım, gıda ve gastronomi alanında faaliyet gösteren kamu, sektör, akademi, sağlık çalışanları, finans uzmanları ve gastronomi sektörünün önemli isimlerini bir araya getirdi.

İklim değişikliğinin tarladan çatalainovasyondaki rolü, bir iyi uygulama örneği olarak Amerikan tarımının tarımdaki dijitalleşmede yol haritası, teknolojik dönüşümü sağlamada finans çözümleri konuşulurken; katma değerli ürün üretiminde farklı hikâyeler oluşturan markaların sunumları aktarıldı. Bitki bazlı beslenmenin ilkeleri ve startup firmaların karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri sunulurken; global marka oluşturma yol haritaları ve “marka olmanın” detayları şirketlerin yöneticileri tarafından masaya yatırıldı.

GIFT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Samet Serttaş, konferans sonrasında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründe potansiyelinin çok yüksek olduğunu; ancak ürünleri işlemeden satmayı bırakmamız gerektiğini belirtti. İnovasyon ve teknoloji ile tarımın yıkıcı etkilerinden kurtulmanın mümkün olduğunu, özellikle tohum ve sulama teknolojilerine odaklanmak gerektiğini vurgulayan Serttaş, gıda üreticilerinin tüketim trendlerini yakından takip etmesi gerektiğini, özellikle bitki bazlı beslenme ve bitkisel proteinli ürünler konularında Türkiye’nin bakliyat tecrübesinin Avrupa ülkelerine ürün satmak için kullanılabileceğini belirtti. Markalı ürünlerin satışına odaklanarak mevcut gıda ihracatımızın değer bazında çok rahatlıkla 3 katına çıkartılabileceğini ifade eden Serttaş, Türkiye’nin, coğrafyasında gıda üretiminde lider ülke olma konusunda altyapı, insan gücü ve finans kaynakları olduğunu, gereken tek şeyin bir strateji ve master planı olduğunu belirtti.

Alanında uzman 73 konuşmacınınyeraldığı; 16 panel ve dual panel, 17 sunum ile; 2. Tarım, Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi dopdolu geçti. Katma değerli ürün üretimini teşvik etmek amacıyla düzenlenen, gıdanın “teknofest”i olan zirvede; Gıda İnovasyon Sergi Alan’ında firmalar tarafındanüretilen yenilikçi ürünlerintadımı da yapıldı. Bize bu süreçte destek olan Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TUGİP), Agro TV, Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), Okan Üniversitesi, Arel Üniversitesi, Foodhack ve TEPAV’a  teşekkürlerimizi sunuyoruz. Startup firmaların büyük ölçekli ulusal ve uluslararası şirketlerle bir araya geldiği, sağlık çalışanlarının ve akademisyenlerin büyük şirketlerininovasyon yol haritalarını görmefırsatı yakaladığıTarım, Gıda ve Gastronomi İnovasyon Zirvesi her yıl düzenlenen, alanındaki tek inovasyon zirvesidir.

2023 Agri&Gıda Plus Ödülleri

3 Kasım 2023 akşamı İstanbul’da düzenlenen ödül töreninde, Agrı Plus Ödülleri’nde 18 jüri üyesinin değerlendirdiği 9, Gıda Plus Ödülleri’nde 70 jüri üyesinin değerlendirdiği 33 farklı kategoride ödüller takdim edildi.

Agri Plus Ödülleri’nde başvuran 32 firmanın 37 ürünü/girişimi; Gıda + Ödülleri’nde ise, 72 firmanın 179 ürünü/girişimi değerlendirildi. Jüri üyelerimize, ödülleri takdim eden paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bir sonraki ödül töreninde, yenilikçi markalarla tanışmaya hazır olun!

www.gift.org.tr