Ekin, EDT’nin Tüm İhtiyaçlarını Karşılıyor

Ekin, EDT’nin Tüm İhtiyaçlarını Karşılıyor

Koç Holding’in hızlı tüketim grubundaki en büyük şirketi olan Düzey, 1975’den beri ulusal ve uluslararası lider markaların satış ve dağıtımını gerçekleştiriyor. Düzey aynı zamanda kendi markası olan Ekin ile yerli mahsulleri, sofralarda buluşturuyor. Düzey’in sektördeki konumunu ve Ekin markasının EDT’ye sunduğu avantajları, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Ceren Sungu Kutlay ile konuştuk.

Ekin markasını tanımadan önce bizlere Düzey’den biraz bahsedebilir misiniz?

Elbette. Düzey olarak, Türkiye’nin en büyük satış ve dağıtım şirketi olarak yaklaşık yarım asırdır faaliyet gösteriyoruz. Geniş operasyon ağımız sayesinde 8 bölge müdürlüğü, 62 alt distribütör ve 70 mobil bayi aracılığıyla Türkiye genelinde 200.000’den fazla noktaya ulaşarak sektörde öncü konumdayız. Portföyümüzde gıda, gıda dışı, atıştırmalık ve soğuk taze kategorilerinde yer alan 30’dan fazla ulusal ve uluslararası marka ile çalışıyoruz.

Bakkal ve orta ölçekli marketlerden yerel ve ulusal zincir marketlere kadar geniş ürün gamımızın satış ve dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ev Dışı Tüketim/Horeca kanalında da Türkiye’nin dört bir yanında ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz.

Kurulduğumuz günden beri her yeni günü, yeni bir fırsat ve yeni bir öğrenme deneyimi olarak görüyoruz. İş modelimizi ve operasyonlarımızı sürekli olarak gözden geçiriyor, iyileştirerek ve sürekli üzerine ekleyerek yolculuğumuza devam ediyoruz.

Bu yaklaşım sayesinde de Düzey aslında bir şirket olmaktan öte hem müşterileriyle hem iş ortaklarıyla aslında kocaman bir ailenin adı oluyor.

Düzey’in sektördeki lider olmasının ve yıllardır bu duruşu korumasının en önemli nedeni nedir?

Bizim marka yolculuğumuz 1975’ten beri devam eden ve yıllar geçtikçe büyüyen bir yolculuk. Bu yolculukta da güven ve insanı merkeze alan bir iş disiplini yarattık. Bu güven, yıllar geçtikçe iş yaptığımız tüm paydaşlarımızla uzun vadeli bir bağlılığa dönüştü.

Tüm bunların yanında hem kurum içi hem kurum dışı daha iyi hizmet sunabilmek için teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak iş süreçlerimizi optimize ediyoruz. Bunun sonucunda tecrübe ve teknolojiyi buluşturan bir şirket olarak, B2B alanında Düzey Market ile yeni bir yolculuğa hazırlanmaya başladık. Düzey Market ile 7/24 hizmet verebileceğimiz, ulaşamadığımız tüm noktalara ise uygulama üzerinden ulaşabileceğiz bir sistem hazırlığı içindeyiz. Liderliğimizi pekiştirmek için çağın gereksinimlerini karşılayacak bu tarz projelerle var olabildiğimiz ve sektöre yön verebildiğimiz için mutluyuz.

Tüm bu yolcuklarımızda liderlik pozisyonumuzu sağlamlaştıran en kritik faktörler ise şeffaf iletişim, veri paylaşımı, güçlü teknolojik altyapı, sürekli yenilenen ve gelişen bir kurumsal kültüre sahip olmamız.

Peki, bakliyat kategorisine hızla giriş yapan Ekin’den biraz bahsedelim mi? Düzey’in kendi markası olduğunu biliyoruz. Bu konuda biraz daha markayı tanıyabilir miyiz?

Ekin, Düzey’in kendi markası olarak, Anadolu’nun bereketli topraklarında çiftçilerimizin özenle yetiştirdiği yerli mahsulleri sofralara taşıyan bakliyat markamız. “Anadolu’nun Geleneksel Lezzet Sırrı” sloganını sahiplenerek raflarda yerini alan Ekin markamız; mercimek, nohut, kuru fasulye, pirinç, bulgur ve kuru mantıdan oluşan 8 farklı ürün grubuyla bakliyat kategorisini zenginleştiriyor. Ürünlerimizin yerli üretim olmasını hem yerel ekonomiye katkı sağlama hem de tüketicilere güvenilir ve kaliteli ürünler sunma amacımızın bir yansıması olarak görebilirsiniz. Kısa zamanda tüketicilerimizden aldığımız memnuniyet geri dönüşleri de bunu başardığımızın bir göstergesi.

Ekin markasının hayata geçen projeleri nelerdir? Bakliyat kategorisinde ne gibi farklılıklar yapmayı hedefliyor?

Öncelikle, Ekin için hayata geçireceğimiz projeleri düşünürken hammadde seçimi sürecinde titizlikle araştırmalar yaptık, yoğun emek ve mesailer harcadık. Bu lezzet hikayesini yazarken ülkemizin verimli topraklarında yetişen yerli ürünleri tercih ederek yerli tarımı ve üretimi desteklemeye odaklandık. Taşıyla, toprağıyla zenginlik sunan bir ülkede yaşıyoruz. Çiftçilerin emeklerine olan saygımızı markamızda hissettirmeye çalıştık. Çünkü kaliteli ürünler sunarken, eş zamanlı tarımda sürdürülebilirliği destekleyen bir marka hayali ile yola çıktık.

Bu lezzet yolculuğumuzda birçok farklı proje gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.. Bunların en güzel örneklerinden bir de Düzey’in önemli müşterilerinden biri olan Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) ile yaptığımız iş birliği. USLA’nın sosyal sorumluluk projesini desteklemek amacıyla kurduğu satış noktasında ürünlerimiz ile yer aldık. USLA mutfaklarında, şefimiz Çağrı Burak Sağlam ile hazırladığımız lezzetli tariflerle hem tüketicilerimizle hem de Horeca kanalındaki iş ortaklarımızla sağlıklı ve lezzetli yemekler sunma konusunda aktif iletişime geçtik.

Sosyal medyada Ekin’den Lezzetler adıyla birbirinden farklı ürün ve mutfağı birleştirdiğimiz yemek tariflerimizi ve en güncel haberlerimizi takip ederek Ekin dünyasını daha yakından tanıyabilirsiniz.

Ekin’in Türkiye’nin en büyük satış ve dağıtım şirketi Düzey’in bünyesinde bulunması EDT müşterilerine ne gibi avantajlar sağlıyor?

Özellikle catering sektörü temel tüketim ürünlerinin yoğun talep gördüğü bir alan olarak bilinir. Biz de bu alanda müşterilerimizin bu tür taleplerine hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vererek işlerini daha verimli ve sistemli bir şekilde yönetmelerine katkı sağlıyoruz.

Ekin, portföyümüzde bulunan ve halihazırda dağıtımını üstlendiğimiz pazar lideri markaların; konserve, domates ürünleri, ton balığı, yağ ve makarna gibi ürünleri zenginleştiren ve tamamlayan bir marka oldu. Tek bir siparişle birçok farklı ihtiyacı karşılayabilecek geniş bir ürün yelpazesine ulaştık ve bu da ortak paydada buluştuğumuz müşterilerimiz için büyük bir avantaj sağladı. Bu sayede müşterilerimize daha kapsamlı ve çeşitli ürün seçenekleri sunarak onların iş süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı oluyoruz.

Bakliyat kategorisinde adından hızla söz ettirmeye başlayan Ekin’i başka hangi ürünlerle göreceğiz? Bu konuda aksiyon alıp ürün gamını genişletme hedefiniz var mıdır?

Ekin, perakende ve tüketici beklentileri doğrultusunda ürün gamını büyütmeye ve çeşitliliğini arttırmaya devam edecek bir marka. Yerli tarımı ve kaliteyi önceliğine alan bir konumlandırma üzerine inşa ederek, her kesimden hedef kitleye dokunacak ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. Pazarlama yöneticiliğimizin bir mak için yoğun olarak çalışıyoruz. Kısa vadede makarna, un ve mısır kategorisinde de Ekin markamızla yer almak, marka stratejimize uygun ürün gruplarıyla Türk tüketicisinin sofrasına konuk olmaya devam etmeyi planlıyoruz.

www.duzey.com.tr