Dünyanın En Güçlü Kahvesi Bir Türk Markası

Dünyanın En Güçlü Kahvesi Bir Türk Markası

Üniversite yıllarından beri kahveye olan tutkusuyla girişimcilik ruhunu birleştiren Umut Erkan, dünya’nın en güçlü kahvesi olan TAFT Coffee’nin sahibi. Yumuşak içimi ve yüksek kafein oranıyla beğenileri toplayan TAFT Coffee enerjisini yükseltmek isteyen tüketiciler için kaçınılmaz bir alternatif.

Röportaja başlamadan önce sizi biraz tanıyalım. Kahveye olan tutkunuz ne zaman ve nasıl başladı?

1993 İstanbul Kadıköy doğumluyum. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde geçirdiğim lise yıllarımda Türkiye’de 3. nesil kahve dükkânlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdı. Filtre kahve ve espresso çeşitleri toplumda neredeyse hiç bilinmiyordu. Kadıköy ve Beşiktaş çevresinde yer edinen tek tük kahvecinin, sektörün temelini oluşturmaya başladığı yıllarda, karşılaştığım tüm kahvecilerde filtre kahve ve espresso denemeye özen gösteriyordum. Erasmus programıyla gittiğim Portekiz’de kahve kültürünü çok daha yakından tanıma fırsatım oldu. Yurt dışında çok daha nitelikli kahveler denedim, kahve endüstrisine dair detaylı bilgiye ulaştım. Bilgim derinleştikçe kahveye duyduğum tutku artmaya devam etti. Kariyerimi kahve ekseninde sürdürmem gerektiğine burada karar vermiştim.

Türkiye’nin ilk yüksek kafeinli kahve markası TAFT Coffee Co nasıl kuruldu? Bize biraz markanın kuruluş öyküsünden bahsedebilir misiniz?

Üniversite yıllarımda çok başarılı bir öğrenci olduğumu söyleyemem. Son yılımda mezun olabilmek için biriken tüm derslerimi tamamlamam gerektiğinde, gün geliyor vaktimin tamamını ders çalışarak geçiriyordum. Mezun olmama az bir süre kala, yüksek kafeinli kahve üreterek benim gibi enerji eksikliği yaşayan öğrencilere hitap eden bir kahve markası oluşturmak için çalışmalara başladım ve 2017 Nisan’da TAFT’ı kurdum. Kısa süre içerisinde çok büyük bir ilgiyle karşılaştım, ilk atölyem İstanbul/Bostancı’da yer alıyordu. 5 yıllık süreçte aynı hızla büyümeye devam ettik ve şu an Ümraniye Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikamızda üretim gerçekleştiriyoruz. TAFT’ta dünyanın en yüksek kafein oranına sahip kahvesini, alt markamız olan Normal Coffees’te ise espresso ile filtre kahve çeşitlerimizi sunuyoruz.

Her kahveyi özel yapan ve birbirinden ayıran üretim sürecidir. Üretim sürecini anlatabilir misiniz?

Üretim ağımızın tüm aşamalarında gerek ekipman, gerekse ustalık açısından kalitemizi korumak temel prensiplerimizden bir tanesi. Endüstri mühendisi olmamdan kaynaklanıyor olsa gerek, kurduğumuz sistem eksiksiz ilerliyor ve kapasitemiz her geçen gün büyüyor. Uluslararası üretim kalitesini niteleyen ISO ve FSSC belgelerine sahip nadir kahve üreticilerinden bir tanesiyiz. Bu sayede Avrupa’ya ve diğer tüm bölgelere sorunsuzca kahvemizi ulaştırabiliyoruz. Yıllardır üzerinde çalıştığımız kavrum tekniklerimiz, kahveyi doğru şartlarda muhafaza etmemizi sağlayan paket ve saklama koşullarımızla her çekirdeği en lezzetli haliyle müşterilerimize ulaştırıyoruz. Üst düzey hijyen kontrollerimizle tüm müşterilerimiz için büyük bir güven oluşturuyoruz.

 

Yüksek kafeini ve lezzetli aromayı nasıl elde ediyorsunuz?

Kafein oranımızın yüksekliği harmanımızda yer alan çekirdeklerin doğal yapısından kaynaklanıyor. Tüm süreç tamamen doğal ilerliyor ve hiçbir katkı maddesi bulunmuyor. Formülümüzdeki asıl sır, yüksek kafeinli bir kahveyi lezzetli bir tadımla sunabilmektir. Uzun süre çalışılmış bir harmanımız var, kurulduğumuz günden beri tarifimizi koruyoruz. Üretim standartlarımızı ise her geçen gün daha ileriye taşıyoruz. Doğru çekirdeklerden oluşan bir harmanı, ustalıkla kavurup doğru zamanda ve doğru şartlarda tüketiciye ulaştırdığınızda lezzet kaçınılmaz oluyor.

Ürünlerinizi Horeca sektörüyle nasıl buluşturuyorsunuz? Dağıtım kanallarınız nelerdir?

Müşterilerimizin alım miktarı ve konumu, dağıtım kanalı tercihimizdeki asıl belirleyici oluyor. İstanbul’da yoğunlaşan kafe müşterilerimize kendi dağıtım aracımızla veya kargoyla teslimat sağlıyoruz. Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki otel, restoran ve kafe müşterilerimize ise alım miktarının büyüklüğüne bağlı olarak standart kargo veya ambar kargoyla gönderim sağlıyoruz. Dağıtım aşamasında ürünlerimizin zarar görmemesi ve süreç boyunca kahvenin ideal şartlarda korunabilmesi için aldığımız önlemlerle bayatlama, delinme veya patlama gibi riskleri minimuma indiriyoruz. Dağıtım kanallarında yaşanması muhtemel her türlü olumsuzluğu kendi sorumluluğumuza alıyoruz. Memnuniyet politikamız sayesinde üst düzey bir teslimat hizmeti sağlıyoruz.

TAFT Coffee şu an sektörde nerede ve nasıl bir gelecek öngörüyor?

İstanbul yoğunlukta olmak üzere Türkiye’nin çoğu şehrinde kafe, restoran ve otellerle işbirliğimiz bulunuyor. Alt markalarımızla ürettiğimiz yöresel kahvelerimiz ve harmanlarımızla, tüm tüketiciler için uygun bir kahve seçeneğimiz bulunuyor. Ürün kalitemiz ve müşteri memnuniyetimizin sonucunda oluşan güvenle, tüm Horeca ortaklarımıza sürdürülebilir hizmet sağlıyoruz. Bu yaklaşımımızla kitlemizi her geçen gün büyütüyoruz.

www.taftcoffee.com