EDT Sektörünün Lider ve Yenilikçi Markası

EDT Sektörünün Lider ve Yenilikçi Markası

Türkiye’de 2006 yılında faaliyetlerine başlayan Kerry Group, Horeca Mailing Gazete‘nin yeni sayısının konukları arasında yer aldı. Kerry Türkiye‘nin Ev Dışı Tüketim kanalı Ülke Satış Müdürü Kuzey Sinnar, markanın sektördeki başarısını ve güncel Ar-Ge çalışmalarını, Horeca Mailing Gazete okuyucuları için detaylı bir şekilde anlattı.

Öncelikle kendinizden ve 2006 yılından beri Türkiye’de varlığını sürdüren Kerry Group’un bugüne kadarki gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

1972 yılında İrlandalı çiftçiler tarafından bir süt kooperitifi olarak kurulan Kerry Group, bugün itibarıyla dünyada 137 üretim tesisi, 70’ten fazla Ar-Ge merkezi ve 21.000’den fazla çalışanıyla sektörde lider gıda ve gıda bileşenleri üreticisi konumundadır. Portföyümüzde bulunan 18.000’den fazla ürün ile dünya çapında 140’tan fazla ülkede, ürünlerimizi her yıl 1 milyardan fazla tüketiciye, Ev Dışı Tüketim noktaları ve endüstriyel üreticiler vasıtasıyla ulaştırıyoruz.

Kerry Group olarak 2006 yılından itibaren ham madde iş birimimiz ile Türkiye’de faaliyetlerimize başladık. 2015 yılında Krater markasını bünyemize katarak, Türkiye Ev Dışı Tüketim sektörüne üretici olarak giriş yaptık. Kerry bünyesinde yer alan güçlü markalarımızı Türkiye pazarında da lanse ederek tüketicilerimiz ile buluşturuyor ve Ev Dışı Tüketim sektöründeki yerimizi güçlendirip bilinirliğimizi arttırıyoruz.

15 yılı aşkın süredir gıda sektöründe faaliyet gösteren çeşitli uluslararası şirketlerde görev aldıktan sonra 2021 yılı itibarıyla Kerry Türkiye bünyesinde Ev Dışı Tüketim kanalı Ülke Satış Müdürü olarak çalışma hayatıma devam ediyorum.

Kerry Group’un Ev Dışı Tüketim ve Horeca sektörüne yönelik faaliyetlerini ve Horeca sektörüne yönelik ürünlerinizi, HM Gazete okuyucuları için anlatabilir misiniz?

Ev Dışı Tüketim kanalında DaVinci Gourmet ve Krater markalarımız ile Türkiye pazarında faaliyet gösteriyoruz. Her iki markamız da kendi alanlarında lider ve sektöre yön veren yenilikçi ve bulundukları sektörün gelişimine sürekli yatırım yapan markalar olarak öne çıkmaktadır. DaVinci Gourmet markamız ile içecek menüsü olan tüm işletmelere yönelik içecek çözümleri sunarken; Krater markamız ile pastacılık ve unlu mamuller alanında özelleşmiş müşterilerimize pastacılık ürün çözümleri sunuyoruz.

Bugün itibarıyla dünya çapında en çok bilinen kahve zincirlerinin tercihi ve iş ortağı olan DaVinci Gourmet markamız altında; şuruplar, soslar, meyve püreleri ve toz içecek olmak üzere farklı birçok kategoride ürün bulunmaktadır.

Krater markamızın altında da oldukça geniş bir ürün portföyümüz bulunmaktadır. Temel pastacılık ürünlerimize ek olarak, pazarın dinamikleri ve müşteri beklentilerine özel olarak geliştirdiğimiz artizan dondurma ürünleri kategorisi yakın zamanda Krater portföyümüze eklenmiş ve sektörde kendine ciddi bir pay edinmiştir.

Kerry Group bünyesinde bulunan DaVinci Gourmet ve Krater markalarınızla, Ev Dışı Tüketim sektörünün her alanına ulaşmayı başarıyorsunuz. Bu bağlamda sektördeki bu başarınızın sırrı nedir? Sizleri rakip markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Dünyadaki en büyük içecek şurup/sos tedarikçisi olarak aroma ve diğer ham maddeler konusunda benzersiz teknolojilere sahibiz. Bu uzmanlığımızı müşterilerimize ulaştırmak amacıyla 1989 yılında Amerika, Seattle’da kurulmuş olan DaVinci Gourmet, 2003 yılında Kerry bünyesine katıldı. Bugün itibarıyla global çapta en çok bilinen kahve zincirlerinin tercihi ve iş ortağı olan DaVinci Gourmet, dünyada içecek çözümleri sunan markalar arasında lider konumunu yenilikçiliği ve dinamizmiyle güçlendirmektedir.

2015 yılı itibarıyla Kerry bünyesine katılan Krater markamız, Türkiye’de 37 yıllık bir geçmişe sahiptir. Sektörde bilinirliği ve yüksek kalite standartları ile müşterilerimizin beğenisini kazanan Krater markamız; bu satın alma sonrasında Kerry’nin küresel bilgi ve uzmanlığının da katkısıyla, Türkiye pazarındaki hakim gücünü pekiştirmiş ve ürün portföyüyle birlikte pazara erişim yapısını güçlendirmiştir.

Bugün itibarıyla 100’e yakın bayi ve distribütörümüz ile Türkiye’nin tüm şehirlerinde bulunan müşterilerimize ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

Kerry olarak bünyemizde istihdam ettiğimiz; şef ve mixologlar sayesinde, sektör trendlerini çok hızlı bir şekilde anlayıp müşterilerimizin ihtiyaçlarına doğru çözümler sunabiliyoruz. Yine iş ortaklarımız ile birlikte hareket ederek; Türkiye Ev Dışı Tüketim sektöründe çalışan şef, usta, barista ve barmenlerin gelişimi için düzenli eğitimler organize ediyor ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm sektör paydaşlarına, ürünlerimiz ve teknolojilerimiz ile tanışma ve yeteneklerini geliştirme fırsatı sunuyoruz.

Kerry Group bünyesinde Horeca alanına yönelik güncel Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Kerry’nin dünya çapında sahip olduğu 70’ten fazla Ar-Ge merkezimizde 1.100’den fazla Ar-Ge uzmanı istihdam ediyoruz. Bu Ar-Ge gücünün bize sunduğu tüm imkanlardan faydalanarak; yeni gıda bileşenleri, sürdürülebilirlik, gıda israfı azaltma amaçlı gıda koruyucular, fonksiyonel gıda ve tat&aroma geliştirme teknolojileri ile günümüz sektör ve tüketici ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. İlerleyen dönemde tüketici talebinin artarak devam edeceğine inandığımız gıda güvenliği, temiz etiket, fonksiyonel gıdalar, pozitif ve dengeli beslenme, pro-aktif beslenme ve kişiye özel beslenme çözümleri gibi alanlarda tüketici ihtiyaçlarına cevap verebilen markaların sektörde kalıcı olacağına inanıyoruz.

Son olarak, HM Gazete okuyucularımız için Ev Dışı Tüketim sektörüne yönelik gelecekteki yatırım ve planlarınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Değişen yaşam tarzı ve alışkanlıklar çerçevesinde, Türkiye Ev Dışı sektörünün hızlı büyüme trendinin devam edeceğini öngörüyoruz. Türkiye EDT kişi başı tüketim/harcama rakamları, benzer ülkelerle karşılaştırıldığından sektörün büyümeye devam edeceğine inanıyor ve yatırım planlamalarımızı bu yönde yapıyoruz. Bu strateji çerçevesinde; üretim kapasite artışı, yeni ürün kategorileri, ek istihdam ve pazarlama yatırımlarımız artarak devam edecektir. Tüm HM Gazete okuyucularına ve sektör paydaşlarımıza bizleri, online, basılı sektör yayınlarından, sosyal medya platformlarından takip etmeye ve iş fuarlarında standlarımızı ziyaret ederek, ürünlerimizi deneyimlemeye davet ediyoruz.

www.kerry.com