Gıda Teknolojileri ile Alışılmadık Lezzetler

Gıda Teknolojileri ile Alışılmadık Lezzetler

Selin Arslan tarafından 2021 yılında kurulan Farmhood girişimi yenilikçi gıda teknolojileri ve ARGE çalışmaları ile yepyeni ürünler geliştirmeyi odağına alıyor. Endüstri mühendisi olan Selin,5 sene kadar kurumsal firmalarda tedarik zinciri alanın da tecrübe edindikten sonra gıda israfı üzerine çalışmak ve yüksek katma değer yaratabilmek için çalışmalara başlıyor. 2 sene kadar yurtiçi yurtdışı tarım ve gıda alanında araştırma ve saha gezisi yaptıktan sonra, tarımsal ürünlerimizin değerini artıracak teknoloji ve ürün geliştirme çalışmalarını neredeyse hiç kullanmadığımızı görüyor. Böylelikle öncelikli olarak FreezeDry yani Dondurarak Kurutma alanına yöneliyor.

Dondurarak kurutma, dünyanın en gelişmiş kurutma teknolojisi. Yüksek sıcaklık altında gerçekleşen geleneksel kurutma yöntemlerden farklı olarak ürünlerin içerdikleri nem, düşük sıcaklık ve düşük basınç altında uzaklaştırılıyor. Sonuç olarak ürünlerin besin değeri %97 oranında korunuyor, hiçbir katkı koruyucu kullanılmadan ve ısıl işlem görmeden raf ömrü20seneyekadar uzayabiliyor. Düşünsenize mevsimindeki bir meyve sebzeyi soğuk zincir olmadan ve formunu bozmadan bu kadar uzun süre saklayabiliyorsunuz. Mevsimindeki tazeliğe sahip bir ürünü hiç bozulmadan aylarca rafta saklayabilmek restoranlar, butik çikolatacı, pastacı ya da granola üreticileri gibi gıda işletmeleri için israfı ve maliyetleri önemli oranda düşüren bir inovasyon.Daha da önemlisi inovatif ürünler olduğu için alışılmadık bir tat ve doku deneyimi yaratıyor. Ürünler atıştırmalık olmalarının yanı sıra yemeklerde ve tatlılarda da kullanılabiliyor.Freezedry birçok kişi için yeni bir teknoloji ama ürünler özellikle otel, restoran ve gıda üreticileri kullanımı konusunda öncü oluyor.

Yeni ürün geliştirme çalışmalarının yanı sıra %100 freeze dry meyve ve sebze cipsleri hem endüstriyel hem de son tüketiciye uygun olarak web sitesinde ve çeşitli online ve offline kanallarda satışta bulunuyor.

Mevcut ürün gamında 14 çeşit son tüketiciye yönelik atıştırmalık ürün, yaklaşık 60 çeşit, farklı formlarda endüstriyel boy meyve ve sebze ürünleri var. Bunun yanı sıra proje işleri ve çocuk boy gibi pazardan gelentaleplere göre şekillenen ürünler var.Günümüzde sağlıklı bir ürün yaratırken farklı ihtiyaçları olan birçok alıcıya hitap etmek gerekiyor. Bu sebeple tüm ürünleri vegan olmalarının yanı sıra glütensiz, laktozsuz, şeker ilavesiz, katkısız ve koruyucusuz.

Farmhood gibi yenilikçi girişimler sayesinde pazardaki değişen tüketici alışkanlıklarına cevap verecek yeni ürünler üretilmeye başladı. Doğal ve yenilikçi ürünler yaratarak sağlıklı atıştırmalıklar pazarında önemli bir oyuncu olma hedefiyle yolculuğuna devam ediyor.

www.farmhood.co